All galleries

Photos: Dizaina sala Alūksnē 0

Objekta atrašanās vieta: Jāņkalna iela 51, Alūksne. Pasūtītājs: SIA JM GRUPA. Projekts KARVAS PROJEKTS. Interjera dizains Linda Arāja. Galvenie tehniskie rādītāji: teritorijas platība 0,2053 ha. Apbūves laukums – viesnīca 439,4 m2, šķūnis 109,1 m2. Būvtilpums – viesnīca 2436 m2, šķūnis 245 m2. Telpu platība – viesnīca 793,9 m2, šķūnis 109,1 m2. Viesnīca paredzēta 23−25 nakšņotājiem, ēdamzālē ir vieta 40 apmeklētājiem.

Telpu programma

Ēkas pirmajā stāvā atrodas ēdamzāle ar virtuvi, trauku mazgātavu un palīgtelpām. Te ir plašs vestibils, divas kāpņu telpas un trīs viesu guļamistabas ar sanitārajiem mezgliem. Viens no apartamentiem ir paredzēts viesiem ar kustību traucējumiem. Otrajā stāvā ir deviņi viesu apartamenti ar sanitārajiem mezgliem un divas palīgtelpas. Ēkas pagraba stāvā ir izvietota katlu telpa, uzstādīts katls ar granulu apkuri. Pārējā daļa atvēlēta divām pirtīm un atpūtas telpai.

Alūksne ir nozīmīgs apkaimes centrs un kultūrceļotājiem patīkams ar savu attīstības konceptu, katru gadu piedāvājot ko jaunu pilsētvidē vai tuvējā apkaimē. Tā var būt gan jauna sabiedriska ēka, gan sakārtota pludmale, restaurēti kultūras pieminekļi, vērienīgi pilsētas labiekārtojumi un daudz kas cits. Iespējams, straujajai notikumu attīstībai arī paši alūksnieši nespēj izsekot līdzi, bet viņi vienmēr zina, ka droši var aicināt ciemiņus, jo būs ko parādīt un ar ko palielīties. Bet, ja Alūksnē nav radinieku, kas piedāvātu pajumti uz pāris dienām, ir iespēja apmesties kādā no dizaina viesnīcām – Jolanta vai Bahnhofs Hotel Alūksne. Abas pieder vienam īpašniekam, abas ir izlolotas no sirds un dvēseles, rūpējoties par sajūtām, par labiem dizaina materiāliem, interjera stilu un funkcionalitāti, lai garantētu viesu pilnvērtīgu labsajūtu.

Dzelzceļa stacijas viesnīca

Bahnhofs Hotel Alūksne atvērta nosacīti nesen, bet jau ieguvusi labas atsauksmes no apmeklētājiem. Te viesojušies ceļotāji no Šveices, ASV, Somijas, visām Baltijas un citām valstīm. Anonīmās ķēdes viesnīcās lielpilsētās apkalpojošais personāls labākajā gadījumā atcerēsies viesu kredītkartes stilu, bet ne pašu viesi. Cita tipa pasaules viesnīcās, kur tāpat kā Bahnhofs Hotel Alūksne radīšanā primārais ir bijis sirdsdarbs un pēc tam peļņa, sajūtas ir pilnīgi atšķirīgas, toties atmiņā paliekošas, kas pie izdevības mudina vēl un vēl atgriezties vietā, kur patika. Šajās viesnīcās ik uz soļa sajūtama īpašnieka viesmīlība. Bahnhofs Hotel Alūksne īpašnieks bieži nododas ceļošanas priekam un apmetas dažādās viesnīcās, novērtējot piedāvāto komfortu, sajūtas un noskaņu pavisam vienkāršās, vidējas klases un dārgā gala viesnīcās. Tiek krāta pieredze, idejas un iedvesma, kas pēc tam tiek iedzīvinātas abās viesnīcās Alūksnē.

Pievēršoties Bahnhofs Hotel Alūksne ēkas vēsturei, nozīmīgākos faktus iespējams atrast mājaslapā https://www.bahnhofshotel.lv/lv/page/6/neliela-musu-ekas-vesture, kur atklātas gan ēkas arhitektūras iezīmes, gan īpašnieku maiņas peripetijas:

− Vienīgā jūgendstila ēka Alūksnē celta pēc baroneses Helēnas fon Fītinghofas pasūtījuma pagājušā gadsimta otrās dekādes sākumā (1910.–1912. g.). Skaistā, vēsturiskā celtne apvīta ar 100 gadu senām atmiņām un stāstiem. Kā liecina senas fotogrāfijas un dokumenti, dažus gadus ēkā atradās Dzelzceļa viesnīca. Vairākas reizes ēka tikusi izmantota karaspēka vajadzībām, arī pēc tam, kad no baroneses ēku savā īpašumā iegādājās Voldemārs un Edīte Kubuliņi. Pēc apjomīgiem remontdarbiem 1936. gadā ēka tika izīrēta Igauņu izglītības biedrības igauņu pamatskolai, pienotavai, krejotavai, dažādiem kantoriem un aģentūrām.

Pēc raibas pieredzes simts gadu garumā cienījamais un izturīgais nams beidzot ir sagaidījis savus ziedu laikus un vēris durvis, saglabājot oriģinālo nosaukumu – Bahnhofs Hotel (tulkojumā no vācu un angļu valodas – Dzelzceļa stacijas viesnīca). Senatnīgos notikumus piedzīvojušās telpas atkal priecē cilvēkus, piedāvājot dažādus saviesīgus pasākumus greznā viesību zālē, kā arī sniedzot ērtas un mājīgas naktsmājas mūsu pilsētas viesiem.

Mairis Arājs, Bahnhofs Hotel Alūksne īpašnieks:

− Sākām ar mazu viesnīcu Alūksnē ar nosaukumu Jolanta. Viesi brauca, mūsu piedāvātais komforts viņiem patika. Jutām, ka nepieciešams paplašināties, kaut kur tuvumā attīstot vēl vienu viesnīcu. Netālu esošais Fītinghofas nams šķita ļoti piemērots, un, lai arī ēka bija drūmā stāvoklī ar izsistiem logiem, aizaugušu teritoriju, saskatīju potenciālo attīstības vīziju, kas pamudināja izpētīt vietas vēsturi un arī pašu ēku. Varētu teikt, ka biju pārsteigts par ēkas labo konstruktīvo stāvokli, plānojums nebija sabojāts, pamati labi, secināju, ka nepieciešama nevis kapitāla pārbūve, bet gan kapitālais remonts. Lielāki ieguldījumi bija nepieciešami, atjaunojot grīdas un logus pēc vēsturiskajiem attēliem, kā arī inženierkomunikācijas.

Ēkas jaunā dzīve

Rūpīga saimnieka rokās atdzimt spēj jebkura ēka. Tieši tas notika ar Bahnhofs Hotel Alūksne. Īpašnieks neslēpj, ka ēkas atjaunošanas laikā domājis arī par tās pirmo īpašnieci Helēnu un ir pārliecināts, ka Helēnai noteikti būtu paticis tas, kāda ēka ir kļuvusi mūsdienās. Vērojama pietāte pret vēsturisko un uzmanīga moderno tehnoloģiju integrācija. Viens no pārsteigumiem ir bijušas kāpnes uz pagrabu, kuras atjaunošanas laikā pēkšņi atklājās zem pirmā stāva grīdas. Tā kā plānojumā kāpnēm vairs nebija vietas, vieta aizpildīta ar slodžu noturīgu pilnstiklu. Neliela, bet jauka atrakcija, jo iespējams ielūkoties izgaismotajās pagraba velvēs, kamēr pie reception tiek noformēta ierašanās vai došanās prom. Kā laikmeta liecība saglabātas arī oriģinālās ķieģeļu sienas, tās attīrot no kultūrslāņa – padomju laika iecienītās šķiešanās ar krāsu.

Viesu numuru dizainā harmoniski apvienotas vairāku stilu iezīmes, veidojot pievilcīgu eklektiku. Telpu dizainā atrodami gan lakoniski priekšmeti, gan tādi, kas raisa omulību, gan nedaudz un ar mēru greznība un spožums. Pārliecina arī lielais dabisko materiālu izmantojums un pārdomātā funkcionalitāte, abas šīs lietas iet roku rokā. Tāpēc vēlētos Bahnhofs Hotel Alūksne dēvēt par dizaina viesnīcu. Jo katra lieta, katrs gaismeklis, mēbele, paklājs lieliski ieguļ tam atvēlētajā vietā. Naktsmiera komfortam ir sarūpētas patiešām augstas kvalitātes gultas. Viesiem tiek piedāvātas brokastis, bet vakariņas pēc izvēles var pasūtīt Jolantā vai arī pagatavot paši viesi. Viesi te jūtas kā mājās, jo tiek izsniegta numuriņa un arī ārdurvju atslēga, bet pirmajā stāvā ir virtuve ar pilnu aprīkojumu. Gaidot klientu, tiek paveikts viss, lai radītu komforta sajūtu – iekurts kamīns, iedegtas lampiņas, kuras vienkāršā un saprotamā valodā uzrunā: jā, tu esi gaidīts.

Īpašnieks atzīmē, ka viesnīca vēl nebūt nav gatava, lai gan pilnvērtīgi funkcionē, uzņemot viesus. Ir plāni. Tiek domāts par mini spa izveidi, par labiekārtojumu, par citām lietām. Lai tie, kas atgriežas vairākkārt, būtu patīkami pārsteigti par vietas izaugsmi un priecātos par jaunumiem. Jo, protams, viesnīcai jau ir daži pastāvīgie klienti.

Skaitām kvadrātmetrus kultūras kvartālam

Viesi ir ar dažādām prasībām, dažiem pietiek ar maziem, pieticīgiem numuriņiem, daži izvēlas plašākus apartamentus. Lielākie viesnīcas Bahnhof Hotel Alūksne numuri ir 36 m2, mazākie numuriņi 22 m2.

Viesnīca neatrodas tukšā vietā, kur apkaimē nebūtu nekādas civilizācijas. Nosacīti veidojas neliels kultūras kvartāls – viesnīca Bahnhofs Hotel Alūksne, viesnīca Jolanta, vēsturiskā elevatora ēka (arī šīs vietas attīstībai ir kādi nebūt jau izstrādāti plāni) un Alūksnes mazbānīša stacija ar iekārtotu muzeju un nelielu hamburgeru ēstūzi. Alūksne pati par sevi ir neizdibināma īsos mirkļos, tā ir kājām izstaigājama un atklājama katram ar savu personīgo pieredzes bagāžu.

Tā kā ēkas atjaunošana bija kapitālais remonts ar apliecinājuma kartēm, īpašnieks pats veica nosacītu būvuzraudzību – bez viņa ziņas un trīskārtējas pārbaudes nedrīkstēja veikt pat nenozīmīgākos remontus. Un tas ir veids, kā sasniegt nevainojamu kvalitāti gan remontdarbos, gan dizainā, kur tika miksēts dārgais šiks ar demokrātiskākiem materiāliem. Cilvēki, kas izceļojušies pa pasauli un tiešām pieredzējuši daudz, viesnīcu Bahnhofs Hotel Alūksne nemitējas slavēt kā izcilu paraugu, kurā vērts apmesties.

Resursi no pašu kabatas

Nav noslēpums, ka būvniecības un citi attīstības projekti, kuru realizācijā iesaistīta pašu uzņēmēju nauda, ir daudzkārt kvalitatīvāki nekā projekti, kuru tapšanas mērķis ir vienkārši apgūt naudu. Uzņēmējs apdomā katra eiro lietderīgu izmantošanu, strādā ar tiem resursiem, kas ir pieejami, kārtīgi pārdomā katra m2 iekārtojumu un ieliek arī savu sirdi. Un to nevar nepamanīt, tas ir sajūtams ar katru šūnu. Cilvēki, kas ciena sevi un savus līdzekļus, vienmēr meklēs līdzīgas dizaina viesnīcas, lai pilnvērtīgi izbaudītu ceļošanas prieku.

Spoks

Jā, neviens loģiski domājošs cilvēks spokiem netic. Nav pierādījumu ne spoku eksistencei, ne arī tam, ka to nav. Viesnīcā Bahnhofs Hotel Alūksne mājas gariņš tiek aicināts kafiju padzert un kādu saldumu apēst, kas stāv brīvi pieejamā vietā, viesu nama darbiniece šad tad dzird kādas durvis ar troksni aizveramies, kam nav īsti nosakāms cēlonis – varbūt caurvējš. Jāatzīst, ka vēsturiska māja bez gariņa šķiet kā tukša muca. Un, ja ir iespēja taujāt Imantam Lancmanim vai kādam no viņa komandas par dažādām dāmām Rundāles pilī, tad varēsiet dzirdēt ne vienu vien jautru pastāstu.

Agrita Lūse

Bahnhofs Hotel Alūksne foto arhīvs

 

Published: 03.01.2022

Add your comment