← Visi konkursi

Vērtīgākās Latvijas ēkas 2021 noskaidrotas

Latvija pagaidām ir vienīgā no Baltijas valstīm, kur tiek organizēts ilgtspējīgai būvniecībai, arhitektūrai un dizainam veltītais konkurss, turklāt tas norisinās jau 9 gadu pēc kārtas. Arī šogad tika pieteikti nozīmīgi objekti, projekti un dizaina idejas, kuras vērtē starptautiska žūrija. Nākamo gadu konkurss tiek paplašināts un tajā tiks aicināti piedalīties Lietuvas un Igaunijas vērtīgākie objekti, tā popularizējot ilgtspējas ideju iemiesošanu objektos un dizainā Baltijas kontekstā.

Konkursa mērķis ir popularizēt esošus un nākotnes objektus un idejas, kuru sākotnējā VĒRTĪBA ilgtermiņā nemazinās, kuru funkcionalitāte un struktūra ir vērsta uz nevainojamu kalpošanu sabiedrības labā desmitiem gadu vai arī ir veikta pārdomāta esošu objektu atjaunošana. Tāpat vērtīgas ir privātmājas, kuru projektu konceptā iestrādāti ne vien ilgtspējīgi materiāli, bet arī rūpīgi izkalkulēti kvalitatīvi risinājumi ēkas uzturēšanai, pietuvinot tos pēc iespējas zemām izmaksām ekspluatācijas laikā. Ilgtspējības principu ievērošana rada nozīmīgu ekonomisko izdevīgumu, ko atzinušas valsts institūcijas un vērienīgu objektu pasūtītāji visā pasaulē.

Konkursa patrons, BVKB:

− Būvniecības valsts kontroles birojam jau vairākus gadus ir bijis gods piedalīties konkursa žūrijā. Līdz konkursa finālam nonāk tikai objekti, ar ko ir pamats lepoties – ne tikai kvalitatīvi, bet arī tādi, kuros izmantoti ilgtspējīgi risinājumi, atjaunojamie resursi un vietējai dabai raksturīgi materiāli. Prieks, ka objektu starpā tika vērtētas gan privātā, gan publiskā sektora ēkas ar visdažādāko izmantošanas mērķi – skolas, dzīvojamais fonds, tirdzniecības centri un daudz kas cits, izteiktu pieteikumu skaita līderi kādā grupā neizceļot. Tas apliecina, ka ilgtspējīgi risinājumi ir būtiski un ienāk mūsu ikdienā no visdažādākajām pusēm, tātad – uz palikšanu.

GODALGOTIE OBJEKTI UN STUDENTU IDEJAS

NOMINĀCIJA ILGTSPĒJĪGĀKĀ ĒKA 2021 LATVIJĀ

Nominācijā tiek pieņemti pieteikumi par būvēm, kas jau kādu laiku nokalpojušas un praksē apliecinājušas ilgtspējas pazīmes. 

1.vieta

Tirdzniecības centra ORIGO un biznesa centra ORIGO ONE jaunbūve Satekles ielā 2B, Rīgā. Pasūtītājs – LINSTOW BALTIC grupas uzņēmums ATTĪSTĪBAS
AĢENTŪRA,  projekts PS ARCADE, būvnieks SKONTO BŪVE, labiekārtojums Alps. Jau projektēšanas stadijā būvprojekts ieguva pasaulē vadošās ēku ilgtspējas novērtēšanas metodes BREEAM sertifikātus ar novērtējumu “Teicami”, bet šī gada pavasarī gan t/c Origo jaunbūve, gan biznesa centrs “Origo One” saņēma noslēdzošos sertifikātus par izbūvēto objektu. Abos gadījumos novērtējums sasniedza līmeni “Teicami”, biroju kompleksa gadījumā pietuvojoties līmenim “Izcili”. Tas ir augstākais līdz šim piešķirtais ilgtspējīguma vērtējums starp visiem tirdzniecības centriem Baltijas valstīs un starp visiem biznesa centriem Latvijā.

SIA Linstow Baltic projektu direktors Andis Kublačovs: “Ilgtspēja ir Linstow Baltic jaunās biznesa stratēģijas pamats. T/c Origo jaunbūve, biznesa centrs Origo One un šī atzinība ir lielisks apliecinājums tam, ka kopā ar komandu spējam būt paraugs visai nozarei, turklāt Origo un Origo One ir saņēmuši pasaulē vadošās ēku ilgtspējas novērtēšanas metodes BREEAM sertifikātu augstāko vērtējumu starp visiem tirdzniecības centriem Baltijas valstīs un starp visiem biznesa centriem Latvijā.”

2.vieta

Ādažu pamatskolas pirmā un otrā kārta. Pasūtītājs Ādažu pašvaldība, projekts NAMS, būvnieks MONUM, būvuzraudzība Būvuzraugi LV. |Pamatskola ir viena no modernākām skolu ēkām Latvijā, kurā ievērtētas universālas un ilgtspējīgas pozīcijas, ekonomiska ekspluatācijā, racionāla loģistika, moderna ēdināšanas sistēma. Skolas arhitektūras pamatā ir moduļi, kurus, atkarībā no skolnieku skaita palielināšanās, iespējams paplašināt, piebūvējot vairākās kārtās papildus platības. Ekspluatācijā nodota 2019.gadā.

3.vieta

Starptautiskā koledža ar dienesta viesnīcu, Jaunā iela 10,Piņķi, Babītes pagasts, Babītes novads. Pasūtītājs LMH, projekts 8AM, būvnieks MERKS. Ekspluatācijā nodota 2020.gadā. Akcents uz koku kā ilgtspējīgu un atjaunojamu resursu. Nesošā konstrukcija – būves lielākajā daļā tika izmantots CLT krusteniski līmēti koka paneļi gan sienām, gan pārsegumiem un GLULAM līmētās koka kolonnas un sijas.

Atzinība

Prokuratūras ēka, Aspazijas bulvāris 7, Rīga. Pasūtītājs VNĪ, projekts Aldis Polis, būvnieks ABORA. Rūpīgi atjaunotā un pārbūvētā ēka ir atguvusi savu raksturu, kas reizi tapis saskaņā ar izcilā arhitekta Šmēlinga projektu. Jāpiezīmē, ka objektā sekmīgi apliecinājies, ka profesionāla BIM izmantošana ir lietderīga arī pārbūves restaurācijas darbos.

Atjaunotā Kocēnu muiža, kur šobrīd atrodas pamatskola. Pasūtītājs Kocēnu pašvaldība, projekts ARCHE. Atjaunošana notikusi pirms gandrīz 10 gadiem, bet vizuālā estētika un funkcionalitāte saglabājusi sākotnējo spožumu. Fasādes atjaunošanā izmantots CAPAROL produkts Sylitol Finish, kas apliecinājis, ka noturību nav ietekmējis ne laiks, laika apstākļi.

NOMINĀCIJA ILGTSPĒJĪGĀKAIS PROJEKTS LATVIJĀ 2021

Nominācijā tiek pieņemti pieteikumi par būvēm, kurām ir gatavs tehniskais projekts vai arī tās nesen nodotas ekspluatācijā un projektā ietvertas ilgtspējas pazīmes. Pēc gada šīs pašas būves var startēt nominācijā Ilgtspējīgākā ēka, tādejādi piedaloties konkursā divas reizes un ļaujot izsekot, kā projekts atbilst praksei. 

1.vieta

Zemgales reģiona  klientu centrs Latvijas Valsts mežiem. Pasūtītājs LVM, projekts 5.iela, būvniecība Selva būve. Būvniecībā izmantotas inovatīvas metodes, process organizēts saskaņā ar BIM un kā būvmateriāli izmantoti koks. Augstas kvalitātes objekts, ar pārdomātiem arhitektūras risinājumiem, kas ēkas ekspluatācijā nodrošinās efektīvu un ekonomisku resursu patēriņu. 

2.vieta

Salaspils 7. pirmsskolas izglītības iestādes jaunbūve Rubeņu ielā 2A, Salaspilī. Pasūtītājs Salaspils dome, projekts MADE arhitekti, būvnieks MERKS. Būvprojektā paredzēts izveidot Pirmsskolas izglītības iestādi, kas nodrošina mūsdienu dzīvesveidam atbilstošu funkcionalitāti un rada iedvesmojošu vidi nākošajām paaudzēm. 

3.vieta

Dailes teātra labiekārtojums. Pasūtītājs VNĪ. Projekts MADE arhitekti. Pie Dailes teātra ieejas tiks izveidota urbāna pulcēšanās vieta, atpūtas laukums, Šarlotes ielas pusē tiks apzaļumotas un ierīkotas platformas (koku apdobes un vienlaikus vieta sēdēšanai), galerijā zem vestibila tiks aktivizēta gājēju kustība, tāpat laukumā tiks veidots dalīts vienlīmeņa segums ar telpu gājējiem, riteņbraucējiem un autotransportam.

Atzinība

Saules paneļu stacijai Amatciems par atjaunojamo resursu izmantošanu enerģijas ražošanā. Pasūtītājs Jaunmāras, projekta izstrāde un projekta vadība AJ Power, būvnieks Cactus (AJ Power grupas uzņēmums). 

NOMINĀCIJA ILGTSPĒJĪGĀKAIS LABIEKĀRTOJUMS 2021

1.vieta

Ogres pilsētas centrālais skvērs, Ogre, Brīvības ielas – Bērzu alejas krustojums. Pasūtītājs Ogres pašvaldība, projekts Ainavu projektēšanas darbnīca ALPS, būvnieki TILTS. MT Sēta un Ceļinieks 01. Skvēra pārbūves darbu rezultātā izveidota labiekārtota teritorija Ogres pilsētas vēsturiskās apbūves rajonā – izbūvēta multifunkcionāla skatuve, digitālo strūklaku ansamblis, izveidots mūsdienīgs  labiekārtojums ar  “zaļo” lietus ūdens novadīšanas risinājumiem, veikta skvēra apgaismojuma sistēmas pārbūve, bruģa seguma pārbūve, izbūvēti soli, velostatīvi, atkritumu urnas, šūpoles, informācijas stends ar skārienjūtīgu ekrānu, izbūvēta sabiedriskā tualete. Papildus projektā paredzētajiem darbiem skvērā ir uzstādīts mūsdienīgs dzeramā ūdens brīvkrāns. Un laukums tiek izmantots visos gadalaikos.

2.vieta

Ādažu pamatskolas labiekārtojums. Pasūtītājs Ādažu pašvaldība, projekts NAMS, būvnieks MONUM, būvuzraudzība Būvuzraugi LV. Sākumskolas ēkas apjomi un pieguļošā teritorija veidota tā, ka ir iegūts vesels izglītības kvartāls, kurā mazais skolnieks var justies droši, gaidīts un baudīt vēl bērnības priekus. Skolai piegulošās teritorijas labiekārtojums veidots tā, lai bērnam būtu  viegli orientēties, būtu iespēja gan aktīvi atpūsties (liels skolas priekšlaukums), gan iespēja pasēdēt uz soliņiem, kas vienlaicīgi kalpo arī par paaugstināto stādījumu dobju pamalēm. Gan sporta stundās, gan brīvajā laikā ir iespējams izmantot sporta zālei pieguļošo āra sporta laukumu. Saimniecības piegādes, t.sk., ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšana, nodrošināta no “aizmugures” puses.

NOMINĀCIJA ILGTSPĒJĪGĀKĀ STUDENTU IDEJA 2021

1.vieta

Guntars Gailītis, Supotāju nams, Rīgas celtniecības koledža.

2.vieta

Dana Ģrebņova, interjera dizaina projekts Sapņu viesnīcai Daugavpils cietoksnī, Daugavpils Saules skola.

3.vieta

Anastasija Isajeva, interjera dizaina projekts Kazarma īslaicīgam pasākumam, Daugavpils Saules skola.

Konkursa žūrija: Ilgtspējīgas būvniecības eksperts Hadley Barret ar starptautiskas darbības pieredzi, Rimants Giedraitis, Giedraitis & architektai vadītājs, daudzu starptautiski godalgotu projektu autors, Igors Golubevs, Schneider Electric vadītājs, publiciste Agrita Lūse, arhitekts Uldis Balodis, arhitekte Līga Rutka, sertificēta BREEAM vērtētāja, Sandris Celmiņš, BVKB Būvdarbu kontroles nodaļas vadītājs, Edgars Krasņikovs, būvuzraugs, BREEAM sertificēts vērtētājs, Gintars Dardets, BREEAM sertificēto ēku būvnieks.

Publicitāte:

Dienas bizness

Latvijas radio 1

TVnet

Konkursu Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2020 organizē biedrība Building Design and Construction Council, patroni Ekonomikas ministrija, Būvniecības valsts kontroles birojs. Atbalstītāji: Schneider Electric, LuxControl. Firma L4, Rheinzink.

Plašāka informācija: Gunita Jansone, BDCC vadītāja, 29407147, gunita.jansone@inbox.lv, Agrita Lūse, BDCC valdes locekle, agrita.luse@gmail.com, 28373794.