All galleries

Photos: Sporta parks Mežs Valmierā 0

Pasūtītājs Valmieras novada pašvaldība. Arhitektūras risinājumi SIA City Playgrounds, labiekārtojuma projekts un meža noskaņas risinājumi SIA ALPS Ainavu darbnīca, arhitekte Ilze Rukšāne. Būvnieks PS Asfaltbūve un Ķekava-PMK. Būvuzraudzība SIA Geo Consultants. Sporta un aktīvās atpūtas parks Mežs ģimenēm un bērniem izbūvēts 11 152 m2 platībā. 

Galvenās sporta parka Mežs attīstības vadlīnijas

  • Teritorija veidota kā PARKS, kas redzams pēc visu būvniecības kārtu un apstādījumu plāna realizācijas.
  • Visas zonas savstarpēji sasaista apstādījumi.
  • Apstādījumiem bagātīga teritorija, kurai izstrādāta pakāpeniska attīstības stratēģija.
  • Galvenais uzsvars uz sportiskajām aktivitātēm.
  • Mūsdienīga izpratne par kvalitatīvu, inovatīvu, uz bērnu (un ne tikai) fizisko, sociālo, emocionālo un apziņas attīstību orientētu ārtelpu dažādām vecuma grupām.
  • Mainīga ārtelpa atbilstoši pilsētas vajadzībām.
  • Projektā veikta ūdensvada, sadzīves kanalizācijas, lietusūdens kanalizācijas, videonovērošanas, apgaismojuma, elektrotīklu, sakaru tīklu komunikāciju izbūve.
  • Atbilstoši iedzīvotāju ieteikumiem par to, kādam būtu jābūt sporta un aktīvās atpūtas parkam Valmierā, apmeklētāju ērtībām ir padomāts par klimata pārmaiņu radīto pārkaršanas riska novēršanu, rasts risinājums parka pastiprinātam noēnojumam. 

Funkcionālās telpas un mobilitāte

Ieeja sporta parkā ir teritorijas ZA no Rīgas ielas un DR no Semināru un Smilšu ielas. Te izvietoti informācijas stendi un rasta iespēja novietot velosipēdus. Sporta un aktīvās atpūtas parks Mežs izbūvēts reljefā vairākos līmeņos – esošā ieplakā, veidojoties dabīgam akustiskajam risinājumam. Parka izvietojums dabiskā ceļā risina pilsētvides radītā trokšņa ietekmes mazināšanu uz parka teritoriju.

Mežu caurvij gājēju celiņu tīkls, kas savieno parkā izvietotās dažādās funkcionālās zonas, kuras daudzviet nodalītas ar apstādījumiem. Mazākajiem parka apmeklētājiem izveidoti rotaļu laukumi – dažāda veida šūpoles, pakāpieni līdzsvara trenēšanai, rāpšanās tīkls, slīdkalniņš, batuts un vēl citi elementi. Parkā īpaši padomāts par aktīvās atpūtas infrastruktūru: izveidota fitnesa zona un āra trenažieri, dodot iespēju vecākiem nodarboties ar sportu, vienlaikus pieskatot mazuļus rotaļājamies, vai ģimenei sportojot kopā. Gājēju celiņa izbūvē ir integrēts īpaši marķēts celiņš skrituļotājiem. Teritorijas A daļā ir strītbola laukums ar tribīnēm, kas reizē kalpo arī mobilitātei un ir bagātīgas ar stādījumiem. Teritorijas dienvidu daļā atvēlēta telpa piknika rīkošanai ar plašu pļautu zālienu. Taču nākotnē, piesaistot papildu finansējumu, šeit iespējams palielināt rotaļu laukumus.

Telpa ekstrēmajiem sportiem – SKATE/PUMP TRACK, kas izvietojas teritorijas ZR. Tā piemērota gan velobraucējiem, gan skrituļslidotājiem, bet galvenokārt skrituļdēļotājiem. Gar šīs telpas dienvidu daļu ir arī neliela trasīte šo sporta veidu piekritējiem, iesācējiem. Trasīte met cilpu ap betona blokiem R daļā. Šos blokus iespējams izmantot gan sēdēšanai, gan kā šķēršļu josla velotriālam.

Visā teritorijā, neraugoties uz sarežģīto reljefu, tiek nodrošināta vides pieejamība. Teritorijas reljefu var iedalīt 3 līmeņos. Ielas līmenis, no kura veidojas ieejas parkā. Vidējais līmenis, kurā ir piekļuve tribīnēm, WC un piknika telpai. Savukārt uz zemāko līmeni, kurā atrodas aktīvākās telpas, ved panduss caur tribīnēm. No ielas līdz vidējam līmenim pandusu kritums nepārsniedz 5%, un no vidējā līdz zemākajam līmenim pandusu kritums nepārsniedz 8%, turklāt tiem veidoti starplaukumi ik pa 6 metriem. Parkā pieejamas arī labierīcības, kas veidotas īpaši ērtas arī ģimenēm ar maziem bērniem, kā arī piemērotas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.

Teritorijā ir dzeramā ūdens krāns, lai veldzētu sporta entuziastus karstās un ne tik karstās dienās.

Mežs ir labi izgaismots. Ekstrēmā sporta telpā tie ir prožektora tipa gaismekļi, kas stiprināti uz 10 m augstiem stabiem, lai nodrošinātu intensīvāku apgaismojumu, taču pārējā parka teritorijā tiek izmantoti laternu tipa gaismekļi uz 6 m augstiem stabiem.

Ārtelpas mēbeles

Ārtelpas mēbelēm izvēlēti soliņi, galdiņi, stāvsoli, velostatīvi un atkritumu urnas. Tie piemeklēti, lai vizuāli atbilstu pilsētas tēlam – gana smalki pēc skata, taču veidoti no izturīgiem materiāliem, lai nodrošinātu izturību un ilgtspējību atpūtas un sporta parka apstākļos. Tostarp arī cinkota un pulverkrāsota pamata konstrukcija no metāla, kas stiprināta zemē, termo oša sēdvirsmas, ko neietekmē laikapstākļi, un galda virsmas, atzveltnes no īpaši izturīga polimērmateriāla, kas veidots sevišķi izturīgs pret vandālismu. Metāla detaļas krāsotas bēšā, smilšu tonī, kas elementiem piešķir īpašu eleganci.

Velostatīvi izvietoti tuvu ieejas telpām teritorijā un arī ap ekstrēmo sportu telpu, jo nereti apmeklētāji ierodas uz parku ar velosipēdu, bet parkā pārkāpj, piemēram, uz skrituļdēli.

Rotaļu un fitnesa elementi

Izvēlētas augstas kvalitātes un izturīgas rotaļu un fitnesa iekārtas. Līdzīgi kā citas ārtelpas mēbeles, šīs iekārtas atbilst mūsdienīgas pilsētas tēlam un veidotas saskanīgā krāsu paletē ar citiem ārtelpas elementiem. Smilšu krāsas virves iekārtas papildinātas ar cinkotām metāla virsmām, stabiem un melnām plastikāta detaļām.

Elementi ir ne tikai vizuāli pievilcīgi, bet arī nodrošina nepieciešamās funkcijas bērna pilnvērtīgam augšanas un attīstības procesam. Pusaudžiem un pieaugušajiem, kuriem rotaļas mazāk prātā, nodrošinātas iekārtas, uz kurām iespējams veikt pamatvingrinājumus. 

Segumi

Segumos izmantotie materiāli ir karstais asfalts un betons. Karstais asfalts ir izvēlēts, jo pa to ir ērta pārvietošanās gan skrituļslidu un skrituļdēļu braucējiem, gan velosipēdistiem, savukārt skeitparka trasē rampu veidošanā ir betona segums, lai nodrošinātu īpaši gludu virsmu. Betons lietots arī kāpņu un tribīņu izbūvē galvenokārt iepriekš izgatavotajos pakāpienos, savukārt pandusos ir lietā betona virsma ar pretslīdes faktūru.

Lai atdalītu gumijas segumu no apstādījumiem un apstādījumus no zāliena vai pļavas, tiek lietota plastmasas apmale (h 80 mm). Šī pati apmale tiek lietota, lai nodalītu zālienu no pļavas, tādējādi atvieglojot pļaušanu, un lai nodrošinātu parka ģeometrijas nemainību ekspluatācijas un kopšanas laikā.

Sporta/rotaļu laukumu seguma konstrukcija – koka šķeldas mulča.

Teritorijas daļā, kur pirms būvdarbu sākšanas atradās bērnu rotaļu laukums, ir zāliens un vieta piknikam. Būtiski, ka teritorijā ūdens notece veidota dabīgi uz teritorijā paredzētajām zaļajām zonām. Tāpat ir izbūvēta lokāla lietusūdens savākšanas sistēma ar kritumu un gūliju palīdzību. Infiltrācijas bedres segas konstrukcija veidota no akmens oļiem un akmens šķembām ģeotekstila spilvenā.

Apstādījumi, zāliens un puķu pļavas

Apstādījumi ir būtiska teritorijas Mežs attīstības sastāvdaļa. Svarīgi izstrādāt komunikācijas ar iedzīvotājiem stratēģiju, lai izvairītos no nevajadzīgiem pārpratumiem, izskaidrotu attīstību pa kārtām un iedzīvotāju iespējas iesaistīties – piemēram, aicinot ziedot apstādījumu izveidei.

Apstādījumi projektēti, izvēloties Latvijas augšanas klimatiskajiem apstākļiem atbilstošu, ilgmūžīgu un pilsētas apstākļiem piemērotu augu sortimentu. Augu stādījumi paredzēti tā, lai pēc iespējas nodrošinātu dekorativitātes mainīgumu visos gadalaikos un būtu viegli kopjami. Izmantoti augi, kas savu dekorativitāti saglabā arī ziemā.

Atbilstoši teritorijas esošajam un plānotajam zemes reljefam daudz izmantoti klājienu veidojoši zemsedzes krūmi. Apstādījumu laukumi nogāzēs veidoti no mūžzaļiem skuju kokaugiem (Pinus mugo), bagātīgi ziedošiem un lapu krāsu mainošiem krūmiem (Rosa rugosa Sniedze, Spiraea cinerea Grefsheim, Sorbaria sorbifolia Sem, Stephanandra incisa Crispa).

Intensīvākajās sporta zonās – skeitparkā un velotrasē – projektētie augi izvēlēti atbilstoši aktīvajai videi. Lai trases labi funkcionētu un neprasītu pastiprinātu kopšanu rudenī, izmantoti koki ar salīdzinoši maz nobirām jeb dažādu sugu priedes (Pinus nigra, Pinus sylvestris, Pinus strobus). Kā zāliena alternatīva lietoti izturīgi zemsedzes sīkkrūmi ar mūžzaļajām lapām (Cotoneaster dammeri, Cotoneaster Skogholm). Velotrases un skeitparkam piegulošās apstādījumu saliņas papildinātas ar dekoratīviem lapu kokiem, kas uz skuju koku fona izcelsies ar lapu krāsu pavasarī un rudenī, stumbra mizu un ziediem (Betula utilis var. jacquemontii Doorenbos, Padus maackii).

Parka centrālajā daļā bērnu rotaļu un āra trenažieru laukumus telpiski nodala koku grupas, stādījumi horizontālā plaknē, lietusūdens infiltrācijas bioievalkā un mākslīgi veidotos reljefa pauguros. Krūmu sortiments šai parka daļai piemeklēts mainīgs un interesants, tā, lai parka mazākajiem apmeklētājiem būtu, ko izzināt, – izmantoti augi, kas zied pirms lapu plaukšanas (Cornus mas), augi ar košas krāsas zarojumu (Cornus alba Kesselringii, Cornus stolonifera Flaviramea), augi ar netipisku lapojumu (Sambucus nigra f. Laciniata) un augi ar ēdamām ogām (Amelanchier lamarckii, Cornus mas). Vienas sugas koku grupas veido birzs sajūtu un rada vēlmi pasēdēt koku vainagu ēnā, izvēlētie koki – dažādi bērzi un daudzstumbru korintes (Betula papyrifera, Betula utilis var. jacquemontii Doorenbos, Amelanchier lamarckii).

Parka centrālo daļu un ienākšanu teritorijā no Rīgas ielas puses bagātina arī lakstaugu stādījumi. Dobes veidotas violeto toņu gammā pēc pļavas tipa principa. Augi atlasīti pēc to augšanas īpašībām (apgaismojuma un mitruma prasības, augšanas raksturs, dekoratīvā stabilitāte, ziedēšanas laika pāreja), ņemot vērā vietas mikroklimata apstākļus. Lai paildzinātu lakstaugu stādījumu dekorativitāti, izmantoti arī agri ziedoši sīpolaugi. Tribīnes risinātas paklājdobju stilistikā no sausumizturīgiem un gaismu mīlošiem lakstaugiem, kas kombinēti ar skaistu vārpu graudzālēm. Pulcēšanās vietu papildina 3 soliteri jeb neliela auguma dekoratīvie lapu koki (Acer ginnala).

Sākotnējās piknika vietas (nākotnē iespējamā rotaļu laukuma) ainavtelpas plānojums ir mierīgas noskaņas, mazāka auguma augu ieskauts. Kā piknika telpas centrālie koki izvēlēti lietussarga formas vainaga riekstkoki (Juglans cinerea) – koka zemie zari un lielās lapas radīs patīkamu, privātu noskaņu. Zālienā un zālājā skaisti eksponēsies dažādas dekoratīvās ābeles (Malus Evereste, Malus Winter Gold) un neliela auguma kļavas (Acer ginnala). Krūmu grupas veidotas līdzīgi kā citur teritorijā – no struktūru saglabājošiem skuju kokaugiem (Pinus mugo), bagātīgi ziedošiem un lapu krāsu mainošiem krūmiem (Spiraea nipponica June Bride, Amelanchier stolonifera var. micropetala).

Teritorijas perimetru papildinošām koku grupām piemeklēti koši akcentaugi – kļavas un lapegles, kas īpaši izteiksmīgas rudens sezonā (Acer rubrum, Larix kaempferi). Rubīnsarkanais un dzeltenais lapojums bagātinās ne tikai parka teritoriju, bet arī tam piegulošo ielas telpu. Konkrēto ielu – Rīgas, Semināra un Smilšu – pārbūve un apstādījumu atjaunošana/papildināšana izstrādājama atsevišķā būvprojektā.

− Parks Mežs radis vietu Valmieras centrā, lai tas būtu ērti pieejams ikvienam aktīvās atpūtas cienītājam, taču vienlaikus aicinot aizmirst ikdienas steigu. Īpašs prieks par moderno skeitparku un velotrasi, ko veidojuši vieni no labākajiem šīs jomas speciālistiem. Tas nozīmē, ka trases ir ne tikai interesantas, bet arī drošas, piemērotas gan iesācējiem, gan jau pieredzējušiem skeitotājiem un velobraucējiem. Mežs ir arī mācību klase brīvā dabā – Valmieras Jaunatnes centrs Vinda īsteno unikālu interešu izglītības programmu Ekstrēmie sporta veidi, aicinot apgūt prasmes ekstrēmajos vasaras un ziemas sporta veidos, vienlaikus strādājot pie vispārējās fiziskās sagatavotības attīstības, kā arī drošības. Valmierā dzīvojam zaļi, un te mīl sportu, tāpēc Mežs pilsētas centrā, kur aktīvi, interesanti un droši pavadīt laiku gan maziem, gan lieliem, kļuva par iemīļotu atpūtas vietu kopš pirmās dienas, un tur turpina valdīt dzīvespriecīga kņada, jo īpaši tagad – skolēnu brīvlaikā – redzam, cik gaidīta bija šāda vieta, − stāsta Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

 

Rakstā citēts ainavu arhitektes Ilzes Rukšānes izstrādātais skaidrojošais apraksts.

Published: 05.12.2022

Add your comment