← All awards

Vērtīgākās Baltijas ēkas un projekti 2022 – triumfē Lietuvas arhitektu birojs

Ikgadējā konkursa Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā organizēšanas iniciatīva ir privāta, to uzņēmusies biedrība Building Design adn construction council (www.buvniekupadome.lv) bet jāuzsver, ka šī konkursa nozīme valsts mērogā nav apšaubāma.

Ikgadējā konkursa Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā organizēšanas iniciatīva ir privāta, to uzņēmusies biedrība Building Design and construction council (www.buvniekupadome.lv), bet jāuzsver, ka šī konkursa nozīme valsts mērogā nav apšaubāma, turklāt tā viena no lietām, ar kuru Latvijai lepoties Baltijas kontekstā – mēs esam vienīgā valsts Baltijā, kur ik gadu notiek vērtīgākās ēkas meklējumi. Konkursu var uzskatīt par ilgtspējas praktisko stratēģiju, kamēr ierēdniecība ieslīgusi teorētiskajā tukšvārdībā. Ar konkursa palīdzību publika tiek iepazīstināta ar cienījamiem projektu paraugiem, no kuriem ir vērts mācīties.

Šogad – 2022.gadā – konkursam piešķirta starptautiska dimensija un saņemti pieteikumi no Latvijas, Igaunijas, Somijas un Lietuvas. Gala ceremonija norisinājās 2022.gada 6.septembri Ogres Centrālajā laukumā, piedaloties konkursa dalībniekiem un viesiem.

Konkursa patrons Eiropas Parlamenta deputāte, Prof. Dr. oec. Inese Vaidere, kura jaunajā Eiropas Bauhaus darba grupā kopā ar kolēģiem domā un plāno, kā ilgtspēju un videi draudzīgu  pilsētplānošanu, arhitektūru, dizainu padarīt par ikdienu, turklāt pieejamu ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no viņu ienākumiem.

Inta Plūmiņa, Valsts nekustamie īpašumi Korporatīvās komunikācijas un ilgtspējas vadītāja uzsver, ka ēkas, kuras tiek celtas tagad, izmantos cilvēki, kuri šobrīd vēl nav piedzimuši un izauguši, tādēļ ir jādomā par Latvijas nākamajām paaudzēm un to vajadzībām, jānodrošina sakārtota infrastruktūra un pieejami resursi gan ēku turpmākai attīstībai, gan uzturēšanai. It īpaši svarīgi šobrīd ir iesaistīt jauniešus. Augsti novērtējām iespēju pasniegt balvu konkursā Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā tieši studentu nominācijā.

Konkursa Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2022 rezultāti

Nominācija Ilgtspējīgākā ēka

 • 1.vieta

Amberton Green SPA hotel Druskininkai, arhitektu birojs ARCHES, vadošais arhitekts profesors Edgaras Nenišķis, Lietuva

 • 2.vieta

Zinātnes un inovāciju centrs VIZIUM, pasūtītājs Ventspils komunālā pārvalde, projekts Audrius Ambrasas, Ambrasas Architectu Biuras (Lietuva), būvnieks LNK Industries, būvuzraudzība Firma L4

 • 3.vieta

Aktivitātēs balstīta biroja izveide un vērā ņemams energoresursu ietaupījums Valsts nekustamo īpašumu birojā Talejas ielā 1, pasūtītājs Valsts nekustamie īpašumi

Atzinības

 • Daugavpils pilsētas domes dzimtsarakstu nodaļas ēkas energoefektivitātes paaugstināšana, pasūtītājs Daugavpils dome
 • Apartamentu ēka HOFT (house of flying trees), attīstītājs R.Evolution, projekts Open AD, Kroks
 • Skola Valgā, pasūtītājs Valgas dome, projekts Lauder Architects, Jiri Tintera, Valga Vallavalitsus arhitekt
 • Kocēnu vēsturiskās kūts rekonstrukcija un funkcionāla piemērošana biznesa inkubatora vajadzībām, pasūtītājs Valmieras novada dome, būvnieks Metāla alianse
 • Tirdzniecības centrs Lidl Daugavpilī, pasūtītājs Lidl

Nominācija Ilgtspējīgākais projekts

 • 1.vieta

Biroja ēka Tāla ielā, Rīgā, attīstītājs, projekts un būvniecība Pillar

 • 2.vieta
 • Tirdzniecības centrs Lidl Āgenskalnā, Rīgā

3.vieta

Silemae skola (Igaunija), pasūtītājs Silemae pašvaldība, projekts Lauder Architects

Atzinība

 • Zema energopatēriņa koka konstrukciju īres māja Mūrmuižā, Valmieras novadā
 • Studentu kopmītnes Talvitie, Somijā, projekts Edgars Raciņš, arhitektu birojs Tieno
 • Studentu kopmītnes Hermanni, Somijā, projekts Edgars Raciņš, arhitektu birojs Tieno

Nominācija Ilgtspējīgāka studentu ideja

 • 1.vieta

Rasuole Petrikaite, Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāte. Idejas projekts – Mākslas kopienu ietekme uz arhitektūras pārmaiņām pilsētā.

 • 2.vieta

Mykolas Deveikis, Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāte. Idejas projekts – Individuālās un kolektīvās telpas attiecību harmonija kopmītņu arhitektūrā.

 • 3.vieta

Guntars Gailītis, Rīgas Celtniecības koledža. Idejas projekts – Apkaimes nams Jugla

Atzinības

 • Austeja Urbanavičiūte, Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāte. Idejas projekts – Adrenaline Alley Sporta centra interjera dizains
 • Eduards Šmits, Rīgas Tehniskā universitāte. Projekts – Ideju ala
 • Liene Brice, Rīgas Tehniskā universitāte. Idejas projekts – Ģimenes trauku komplekts Kopā bērniem ar funkcionāliem traucējumiem
 • Lukas Ambrulevičius, Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāte. Idejas projekts – Kauņas kinoteātra Daina pārbūves projekts
 • Sindija Medne, Rīgas Tehniskā universitāte. Idejas projekst – Pārstrādāto riepu granulas āra mēbeļu kolekcijas radīšanā
 • Ūla Lekečinskaitē, Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāte. Idejas projekts – SPA Centra interjera dizains
 • Viktorija Andriuškevičiūtė, Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāte. Idejas projekts – Holistiska pieeja pansionāta arhitektūras izstrādē

Nominācija Ilgtspējīgākais teritorijas labiekārtojums

 • 1.vieta

Ārtelpas risinājumi apartamnetu projektā Lindenholma, pasūtītājs Vastint, projekts Didrihsons arhitekti

 • 2.vieta

Jauno Stropu promenādes izbūve Daugavpilī, pasūtītājs Daugavpils dome, projekts Arhis, būvnieks Latgales Ceļdaris

 • 3.vieta

Kaķupītes caurteka, pasūtītājs Latvijas valsts ceļi, projekts Projekts 3, būvnieks Rīgas tilti, būvuzraudzība Firma L4

 

Organizatoru pieredze

Biedrības BDCC vadītāja Gunita Jansone un valdes locekle Agrita Lūse

Kopējā darba pieredze arhitektūras, dizaina un būvniecības nozarē dažādos projektos 27 gadu garumā. Kopš 2014. gada darbība biedrībā BDCC un sekojošu biedrības projektu vadīšana – forums – konkurss Sieviete arhitektūrā, būvniecībā, dizainā, konkurss Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā, konkurss Latvijas Būvniecības gada balva, četrus gadus regulāri tiek organizētas praktiski izglītojošas konferences arhitektiem, attīstītājiem un būvinženieriem – Pilsētas kvartālu attīstība, Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā un Industriālās būvniecības izaicinājumi.

Noorganizētas 6 ikgadējās lielformāta ceļojošās izstādes veltītas arhitektūrai, būvniecībai un dizainam, jaunākās no tām Detaļu spēks II, pirms tam  Detaļu spēks, Vietas, ko maina būves, Radošā inženierija Nr.1 un Nr.2, Būvmākslai 100. Septiņus gadus organizēta kampaņa Mācies būvniecību. Jaunākais projekts – izdevums APSKATS ARHITEKTŪRA, BŪVNIECĪBA, DIZAINS, kas jau trešo gadu nonāk pie nozares profesionālās auditorijas, apkopojot aktuālāko un saistošāko nozaru informāciju, papildinot ar kvalitatīviem fotoattēliem. Šobrīd APSKATS ir saturiski un vizuāli labākais nozares izdevums Latvijā, kura kvalitāti eksperti un speciālisti vērtē ļoti augstu.

Gunita Jansone

2005.g. absolvēta RSEBAA, maģistra studiju programma „Uzņēmējdarbības vadība”
pirms tam LU Pedagoģijas fakultāte. Pieredze vērienīgi elegantu pasākumu organizēšanā, vadīšanā vairāk kā 15 gadu garumā.

Agrita Lūse

Maģistra grāds mākslas vēsturē, autore grāmatām Meinhards fon Gerkāns, Villa Guna, Latvijas laikmetīgā arhitektūra, publicistes pieredze vairāk kā 20 gadu garumā.

Konkursa atbalstītāji – Schneider Electric, Saint-Gobain, Valsts nekustamie īpašumi.

Gunita Jansone, BDCC vadītāja, +371 29407147, gunita.jansone@inbox.lv, Agrita Lūse, BDCC valdes locekle, agrita.luse@gmail.com, +371 28373794.