All galleries

Photos: Jūgendstila pērlīte Liepājā 0

Dzīvojamā māja Bāriņu ielā 21A, Liepājā, Ielas fasādes restaurācijas darbi. Pasūtītājs dzīvokļu īpašnieku kopība. Projekts Kokile, Laura Kozlovska. Būvnieks  ML BŪVE, Mārtiņš Lilienfelds. Būvuzraudzība BŪVIECERE. Restaurācija laiks – no 2022 gada augusta līdz novembrim. Materiālu zīmols Caparol. Fasādes apjoms – 70 m2

Daudziem Liepājas vēsturiskā apbūve saistās tikai ar slavenā arhitekta Maksa Paula Berči veikumu, taču pilsētas senajās, mazajās ieliņās var atrast arī citu meistaru radītas īstas pērles, kas tikai prasmīgi jānospodrina, lai tās atkal spoži uzmirdzētu jūras sāļo vēju un vētru nokausētajā pilsētvidē.

Soli pa solim ceļā uz ēkas sakopšanu

Dzīvojamā ēka Bāriņu ielā uzbūvēta 20.gadsimta sākumā jūgendstila formās, un tās ielas fasāde restaurēta ar pašvaldības līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanas programmā. Ēkai ir divi stāvi ar galveno ielas fasādi un korpusu pagalma pusē. Ēkai patiesi ir paveicies, ka tās iemītnieki ar laiku izprata un atbalstīja restaurācijas konceptu, turklāt tieši arhitektes Lauras Kozlovskas līdzdalība, zināšanas un entuziasms ir ļāvis šo restaurācijas procesu vadīt vairāku gadu garumā jau no 2016.gada,  kad tika uzsākta fasādes izpēte un vēlāk izstrādāts atbilstošs projekts septiņās kārtās. Restaurācijas projekts paredzēja pēc iespējas saglabāt ēkas oriģinālā fasādes apmetuma daļas un veikt darbus tā, lai ēka nezaudētu vēsturisko patinu un izskatītos atbilstoša savam vecumam. Arhitektoniski māksliniecisko izpēti pirms fasādes restaurācijas 2016. gadā veica pazīstamie ēku atjaunošanas speciālisti, arhitekti  Kristīne Veinberga  un  Juris Zviedrāns, kuri uzskata, ka nekur citur Latvijā nav tik smalki veidotas jūgendstila fasādes.

Pirmie reālie ēkas glābšanas darbi sākās jau 2016.gadā, kad ar pašvaldības līdzfinansējumu tika  aizdarītas septiņas plaisas, lai novērstu fasādes apdares tālāku bojāšanos – tika veikta  fasādes erkera plaisu attīrīšana, skalošanu un nostiprināšana, izmantojot nerūsējoša tērauda  enkurus un cementu nesaturošu saistvielu, kā arī līdz 2018.gadam atjaunota sānu fasāde, kura bijusi bez pamatiem. Kopumā ēkas atjaunošanas darbi veikti pamazām, katru gadu piedaloties pašvaldības konkursā un saņemot atbalstu.

Mārtiņš Lilienfelds, ML Būve vadītājs

-Auglīgas diskusijas ar pasūtītājiem – ēkas dzīvokļu īpašniekiem – pirms projekta uzsākšanas un arī tā laikā bija tieši par restaurācijas/vēsturiskā autentiskuma atjaunošanas konceptu. Vai restaurācijas objektam pēc darbu veikšanas jāizskatās kā pilnīgi jaunam? Vai tomēr saglabāt ēkas dzīvos vaibstus, kas parādījušies laika gaitā. Tieši diskusijās izkristalizējās un arī pasūtītāji izprata projekta autoru vadlīnijas – restaurācijas mērķis nedrīkst būt melošana par ēkas vecumu – nodilumam ir jābūt pamanāmam, tātad eiroremonta cienīgs taisnums un gludums nav piemērojams. Filigrāni ievērot restaurācijas koncepta vadlīnijas – tās ir būtiskas ML Būve meistaru prasmes, kas sešu gadu laikā atdzīvinājušas ne vienu vien vēsturisku objektu Latvijas pilsētās. Meistari turas pie ML Būves vieni un tie paši.

Bāriņu ielas fasādē Liepājā atjaunošanas smalkās tehnikas paredzēja mājas apjoma ģeometrijā piemērot taisnas kantes, arī karnīzēm un rustiem, bet nodilušās plaknes nepapildināt ar špakteli, saglabājot laika pieskārienu un reljefu.

Projekta realizācija aizņēma 4 mēnešus, no kuriem viens bija nepieciešamais tehnoloģiskais pārtraukums kaļķa javas apmetuma karbonizācijas procesam, kura norises ātrums ir 1 m dienā. Tikai pēc tam drīkst klāt krāsu. Ja karbonizācijai neatvēl laiku, krāsas slānī ar laiku parādās pleķi. Darbs nebija tik sarežģīts, cik prasīgs niansēs un ķēpīgs laika ziņā. Jo apmetuma kārtas bija jāaudzē soli pa solim – no rīta uzklātā kārta tikai vakarpusē tiek slīpēta, dienas laikā liekot ieturēt tehnoloģisko pauzi.

ML Būve objektu klāstā nav vienkāršu objektu, tie visi ir bijuši kaprīzi un pieprasījuši zināšanas darbā ar gadsimtiem seniem autentiskajiem būvmateriāliem, kurus sakopšanas laikā nedrīkst sabojāt. Objekti cits no cita atšķiras un uzņēmuma meistaru iegūtajai pieredzei ir liela vērte.

Published: 31.12.2023

Add your comment