← All exhibitions

Ceļojošā lielformāta izstāde Gadsimta būves Latvijas Nacionālajā Botāniskajā dārzā

Biedrības Building Design and Construction council (BDCC) organizētā ceļojošā lielformāta fotoizstāde Gadsimta būves Latvijā apskatāma Latvijas Nacionālajā Botāniskajā dārzā no 2023.gada 17.novembra līdz gada beigām. Izstādē eksponēti augsti novērtētie arhitektu un inženieru veikumi Latvijā, tā tika atklāta 2022. gada nogalē un pabijusi publikas apmeklētās vietās Ogrē, Saulkrastos, Daugavpilī, Valmierā un Rīgā.

Gunita Jansone, biedrības BDCC vadītāja:

Nosaukums Gadsimta būves Latvijā izvēlēts, norādot uz īstenoto projektu nozīmi valsts mērogā. Izstādē eksponētas lielformāta fotogrāfijas, kuras atklāj arhitektūras un inženierijas sasniegumus: Dārgumu nams Rēzeknē, Parka paviljons Liepājā, atjaunotā Smiltenes baznīca, Mežotnes baznīca, kā arī iepazīties ar svarīgiem infrastruktūras risinājumiem – Ķekavas apvedceļš, Sarkandaugavas pārvads. Daudzi objekti saņēmuši balvas lielākajā Latvijas būvju konkursā Latvijas Būvniecības gada balva, konkursā Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā. Piemēram, Daugavpils pilsēta var lepoties ar  Inženieru Arsenālu Cietoksnī , kas  ieguva GRAND PRIX  konkursā Latvijas Būvniecības gada balva 2022, bet Ogre var  iedvesmot ar izcilo bibliotēkas ēku un tās saturu, kur skolnieki un citi apmeklētāji mēdz pazust uz stundām. Ogres jaunā bibliotēka ieguva GRAND PRIX konkursā Latvijas Būvniecības gada balva 2021.

Ceļojošo izstādi, katru gadu izvēloties citu vadmotīvu, jau septīto gadu organizē biedrība Building Design and Construction council un tā ierasti uzsāk savu ceļu gada nogalē.  Ceļojošās izstādes vēsta par Latvijas jaunākajiem arhitektūras veiksmes stāstiem, pasaules konteksta inovācijām, inženierbūvēm, privāto iniciatīvu piemēriem, smalkiem restaurācijas darbiem, kā arī izcila dizaina interjeriem. Aprakstos integrēti QR kodi, sniedzot skatītājiem iespēju plašāk uzzināt par katru objektu.

Izstādes Gadsimta būves atbalstītāji ir AIDACO, LVM Zemes dzīles, Vudlande, Derex, Projekts 3, UPTK.

Foto no izstādes ekspozīcijas un atklāšanas pasākuma: www.buvniekupadome.lv

Fotoizstādē aplūkojamās ēkas un būves

Inženieru arsenāls ir viena no būtiskākajām Daugavpils cietokšņa struktūras ēkām. Ēka celta pēc Krievijas impērijas Kara ministrijas arhitekta Aleksandra Štauberta projekta 1836.−1845. gadā. Izcils restaurācijas veikums.

Ķekavas apvedceļš ir vērienīgs infrastruktūras projekts, turklāt pirmais Publiskās privātās partnerības projekts Latvijā; tas tiks nodots lietotājiem 2023. gada nogalē. Tiks izbūvētas satiksmes joslas gandrīz 100 km kopgarumā.

Nacionālais botāniskais dārzs 129 ha platībā atrodas Salaspilī. Tajā ir viena no lielākajām augu kolekcijām Ziemeļaustrumeiropā – aptuveni 13 000 augu.

Smiltenes baznīcas atjaunošanas īstenotāja Gita Mūrniece uzskata: ja katrs uzņēmējs ķertos pie kādas sev tuvas kultūrvietas sakopšanas, tad Latvijā atdzimtu neskaitāmi vēsturiski nozīmīgi objekti.

Mežotnes baznīca ir rūpīgi restaurēta un darbojas kā kultūrtelpa. Viena no hipotēzēm vēsta par baznīcas mūra ēkas celtniecību 17. gadsimta sākumā.

  1. gadā noslēdzās pārvada pār dzelzceļu Rīga–Skulte būvniecība, pārbūvēti arī pievedceļi un sakārtotas inženierkomunikācijas.

Sporta laukumā Mežs Valmierā pirmo reizi Latvijā augstā līmenī īstenota mūsdienīga izpratne par kvalitatīvu, inovatīvu ārtelpu.

Brīvvalsts dārgumu nama atvēršana Rēzeknē notika 2022. gada augustā, pāris dienās pulcējot ap 800 interesentu. Namā redzamā kolekcija stāsta par mazzināmiem Latvijas vēstures faktiem.

Līgatnes un Kaķupītes caurtekas atrodas uz auto ceļa A2 Rīga–Sigulda–Veclaicene, abu vēsturisko būvju atjaunošana ir lielisks piemērs kā nodrošināt nepieciešamo funkciju un cieņpilni izturēties pret oriģinālajām būvniecības struktūrām.

Lai veicinātu LVM zemes dzīļu resursu produktu pieejamību tirgū, vienlaikus veicinot tautsaimniecības attīstību, 2017. gadā tika izveidots biznesa virziens LVM Zemes dzīles.

Epopeja ar Rīgas cirka pastāvēšanu 21. gs. ir stiepusies gadiem ilgi un ir tikpat interesanta kā ēkas vēsturiskā tapšana faķīra Salamonska vadībā. Rīgas jumtu ainavā ir parādījies sarkana skārda kupols, kurš visai ambiciozi un dzīvespriecīgi izceļas pelēkajā pilsētas audumā.

Jaunā Ogres Centrālās bibliotēkas koka ēka kalpo par lielisku platformu, lai izzinātu būvniecības jaunākās inovācijas un koka potenciālu.

Liepājas Jūrmalas parkā no jauna atdzimis vēsturiskais Parka paviljons. Pirms pilnīgas iznīcības tas dēvēts gan par ķeizara paviljonu, jo augstā persona šeit viesojusies, gan par kafejnīcu Banga. Atjaunošana notikusi tikai uz vēsturiskā fotomateriāla bāzes un noritējusi kā parauga vērta privāta iniciatīva.