← All articles

Karjeras attīstības atbalsta kampaņa „Mācies būvniecību 2019″

Ceturto gadu, aicinot skolēnus nākotni saistīt ar kādu no būvniecības aizraujošām profesijām, no 2018.gada oktobrim līdz 2019.gada maijam Latvijas skolās norisinās kampaņa «Mācies būvniecību!». Kampaņa viesojas arī augstskolās, pie būvniecības programmas studentiem, lai paralēli teorētisko zināšanu apguvei studentiem būtu iespējams iepazīties ar praktiķu pieredzes stāstījumiem. Gan skolnieki, gan studenti kampaņas ietvaros tiek aicināti apmeklēt aktuālos Latvijas labākos būvobjektus.

Kampaņas atbalstītāji: „Selva būve”, “Velve”, “Bonava”, “Moduls Engineering”, “Firma L4”, “Forma2”, “CTB”.

Preses konference par kampaņas “Mācies būvniecību” saturu un mērķiem un bukleta “Aizraujoša profesija – būvnieks” prezentācija notika 2019.gada 9.janvārī Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā Purvciema ielā 38, Rīgā. 

Kampaņa organizatori ir biedrība „Building Design and Construction Council” (BDCC) ar sadarbības partneriem – Izglītības un zinātnes ministriju, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Rīgas domes Īpašuma departamentu, biedrību „Zaļās mājas”. 

«Būvniecība ir plaša joma, kā nebeidzams stāsts, kurā katra diena speciālistiem ir citāda. Rutīnas mīlētājiem te nav vietas, toties izaugsmi sasniedz visi zinātkārie, darbīgie, drosmīgie un komunikablie. Būvniecība ir pati galvenā no visām nozarēm, jo vispirms ir vajadzīgas ēkas, ceļi, dambji, dzelzceļi un tikai tad var sekot izglītība, kultūra, ārstniecība un citas jomas. Būvniekiem nav viegla ikdiena, bet tā noteikti ir aizraujoša un vērtīga,” atzīst kampaņas organizētājas, biedrības BDCC pārstāves Gunita Jansone un Agrita Lūse.

Preses konferencē piedalījās:

 

  • Oļegs Burovs, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks, atzīmēja, ka ne velti kampaņas atklāšana noris Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā, jo šeit audzēkņiem tiek piedāvāts apgūt dažādas inženierzinātnēm tuvas programmas. Tāpat O.Burovs norādīja, ka būvniecībā ir vieta gan meitenēm, gan puišiem, turklāt skolas audzēkņi tuvākajā nākotnē kļūs par lieciniekiem būvniecības procesam, jo skolas ēku paredzēts papildināt ar laboratoriju korpusu.
  • Baiba Bašķere, Izglītības un zinātnes ministrijas Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora vietniece pedagogu un pieaugušo izglītības jomā, ievada vārdos uzsvēra, ka visas profesijas ir ļoti svarīgas tautsaimniecības attīstībā, bet būvnieku profesija piedāvā ko īpašu – savu sapņu realizāciju ēkās. Mūsu valsts patiešām lepojas ar arhitektūras pieminekļiem, kuri par tādiem kļuvusi, pateicoties būvniekiem. Būvnieks – tā ir atbildīga profesija, jo visam pamatā ir rūpes par cilvēku drošību. Būvnieks ir arī ar inovācijām saistīta profesija, jo moderni ir domāt zaļi, ne velti ieviestas gudrās mājas, kuru resursu patēriņš ir krietni mazāks kā iepriekš būvētās ēkās. Vislabāk būvniecību sākt apgūt koledžās, vienlaicīgi ar vidusskolas programmu, jo tad ir laiks saprast, vai šī profesija patīk un tā ir īstā izvēle.
  • Ivars Balamovskis, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes priekšnieks, norādīja, ka kampaņa “Mācies būvniecību” ir veiksmīga, jo iepazīstina skolniekus ar būvniecību saistītām, praktiskām lietām. Visi pasākumi, kas tiek organizēti, ir ar praktisku mērķi un apliecina būvniecības profesiju daudzveidību. Nākotne ir kompetencē balstītai izglītībai.
  • Juris Smirnovs, RTU BF fakultātes dekāns, profesors, uzsvēra, ka tieši būvnieki ir tie, kas rada vidi. Ja ēkā ir silti, ja ir labs gaiss, mēs to uztveram kā pašsaprotamu, bet patiesībā tas nozīmē, ka būvnieki ir labi pastrādājuši. J.Smirnovs jauniešus aicināja studēt RTU, kas šobrīd līdz ar jauno apbūvi un ēku rekonstrukciju veidojas par pievilcīgu studentu pilsētiņu Ķīpsalā. Būvniecības fakultātes studenti ir vairākas reizes uzvarējuši starptautiskajā spageti čempionātā, kurā jāuzbūvē īpaši izturīgas tiltu konstrukcija no spageti. Vēl J.Smirnovs pieminēja, ka šobrīd pasaulē lielākā lidaparāta airbus 318 spārnu konstrukcija ir aprēķināta RTU.
  • Sandra Gusta, LLU Vides un būvzinātņu fakultātes Asociētā profesore, aicināja izvēlēties studijām LLU. Katram cilvēkam ir jāiestāda koks, jāuzceļ māja un jāizaudzina bērni. Bet lai uzceltu māju, jāiemācās, no kādiem materiāliem celt, kā būvēt, kādas konstrukcijas izmantot, kā ēku padarīt par draudzīgu videi. Lai apgūtu šīs lietas, ir jāstudē, un viena no labākajām izvēlēm ir studijas LLU. S.Gusta atzīmēja, ka būvniecība ir multinacionāla profesija un tāpēc jābūt gatavam saprasties dažādās valodās – latviešu, krievu, angļu, vācu.
  • Inese Reitāle, RCK Arhitektūras katedras vadītāja, aicināja jauniešus nākt studēt uz koledžu un iegūt pirmo profesionālo izglītību būvniecībā, kuru pēc tam iespējams turpināt LLU un RTU. Skola sagatavo izcilus aroda pratējus.
  • Ainārs Leitēns, “Velve” valdes priekšsēdētājs, uzsvēra, ka katram dzīvē ir svarīgi darīt to, kas patiešām ir pie sirds, lai nezaudētu degsmi visa darba mūža garumā. Pieskārās arī jautājumam par atalgojumu būvniecībā, norādot, ka tas patiešām ir cienījams atbildīgiem profesionāļiem. Būvniecība ir dinamiska, katrs objekts piedāvā iepazīt ko jaunu.
  • Māris Tidriķis, “Forma 2” valdes loceklis, iepazīstināja ar saviem ikdienas uzdevumiem, kuri ietver objektu vērtēšanu un sekošanu līdzi būvniecības darbu kvalitātei. M.Tidriķis ne mirkli nav nožēlojis, ka saistījis savu profesijas izvēli ar būvniecību. Būvniecībā speciālisti saņem konkurētspējīgu atalgojumu, darba vienmēr nozarē pietiks.
  • Miķelis Strazdiņš, “CTB” projektu vadītājs, aicināja ar degsmi izvēlēties sev vēlamo profesiju un ar iekšējo motivāciju sasniegt atzīstamus rezultātus. Būvniecībā ļoti iedvesmo tas, ka pārskatāmā laika posmā ir redzams sava darba rezultāts un tas kalpo neskaitāmiem cilvēkiem. Katra diena ir citāda un izaicinājumiem piepildīta.
  • Romāns Alijevs, Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktors, norādīja, ka jaunībā jāsapņo un jādara viss, lai sapņi piepildītos. Latvijā ir daudz būvobjektu, visos trūkst speciālistu, taču, protams, nozarē tiek gaidīti prasmīgi un uzcītīgi darbinieki. Būvnieks ir tā profesija, no kura atkarīgs daudz kas – pilsētas vide, mikroklimats mājās, mobilitāte. Būvnieks ir kā celmlauzis, kas iet pa priekšu un cērt ceļu, lai pēc viņa savu darbu varētu veikt citu profesiju pārstāvji.

Par būvniecības profesionālās orientācijas kampaņu „Mācies būvniecību”

Norises laiks – 2018. gada oktobris–2019.gada maijs. Kampaņas idejas autori un organizatori – biedrība (BDCC). Kampaņa tiek organizēta sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Rīgas domes Īpašuma departamentu, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Rīgas Celtniecības koledžu, biedrību „Zaļās mājas”.

Publicitāte: diena.lvjauns.lv, rtu.lv, abc.lv, lvportals.lv, radio1, jekabpils.lv, theworldnews.lv, ikds.lv.riga.lv, riga.lv.