← Visi konkursi

Noskaidrotas 2017.gada vērtīgākās Latvijas ēkas

Latvija pagaidām ir vienīgā starp Baltijas valstīm, kur jau piekto gadu pēc kārtas tiek organizēts konkurss par ilgtspējīgāko jeb citiem vārdiem – vērtīgāko ēku. Konkursa „Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2017” uzvarētāji tika paziņoti svinīgā ceremonijā 21.septembrī Āgenskalna jūgendstila pērlē Slokas ielā 31, Rīgā. Par ilgtspējīgāko ēku 2017.gadā tika atzīts Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs Torņkalnā.

Ceremoniju pagodināja pārstāvji no EM, VARAM, KM, Latvijas Būvkonstrukciju Projektētāju asociācijas, Rīgas domes, u.c.

Konkursa „Ilgtspējīgākā ēka un projekts” mērķis ir meklēt un izcelt objektus, kuru vērtība izpaužas ekonomiskos ekspluatācijas izdevumos, pietiekamā gaisa apmaiņas daudzumā un draudzīgumā videi un cilvēkam, ko nosaka kvalitatīvu materiālu izmantojums. Latvijā ir tādas ēkas un to pasūtītāji ir uzņēmēji, sabiedriskais sektors, kā arī privātīpašnieki. Konkursa devīze – ilgtspējīgs=pārdomāts=pamatots.

Labi būvēt nenozīmē būvēt dārgi, lielāka nozīme ir pārdomātiem risinājumiem. Saskaņā ar nekustamo īpašumu attīstītāju datiem, ilgtspējīgās jeb vērtīgās ēkas ir pievilcīgākas pircējiem un īrniekiem un izdevīgākas īpašniekiem.

Konkursam ir trīs nominācijas: “Ilgtspējīgākā ēka”, “Ilgtspējīgākais projekts”, “Ilgtspējīgākā studentu ideja”. Kopumā tika saņemti 17 pieteikumi, pieteikumu sarakstā bija sabiedriskas ēkas, privātmājas, studentu idejas, ēku ieceres ar īpaši pārdomātiem risinājumiem un “zaļo tehnoloģiju” izmantojumu.

Nominācija „Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2017”

Nominācijā iespējams pieteikt ēkas, kuras ekspluatācijā nodotas vismaz pirms gada un izturējušas vismaz vienu apkures sezonu.

1.vieta – Latvijas Universitātes Dabaszinātņu Akadēmiskais centrs, pasūtītājs Latvijas Universitāte, projekts “Sestais Stils”, būvnieks “LNK Industries Group”.

2.vieta – “Annas Koku skola”, pasūtītājs “Annas Koku skola”, projekts arhitekts Vladimirs Neilands, būvnieks “Alti A”.

3.vieta – “Turaidas kvartāls”, pasūtītājs “MC Turaida Property”, projekts “DO Studio”, būvnieks UAB „Litana ir Ko”.

Publiskās ārtelpas apakškategorijā atzinību saņēma labiekārtojums Pļavnieku “Zaļā birzs” par saudzīgu attieksmi pret dabu un izcilu atpūtas zonas izveidi. Pasūtītājs Rīgas Austrumu izpilddirekcija, projekts ainavu arhitekte Daiga Veinberga, būvnieks “Tilts”.

 

Nominācija „Ilgtspējīgākais projekts Latvijā 2017”

Nominācijā tiek pieteikti vēl neuzbūvētu ēku projekti vai pavisam nesen ekspluatācijā nodoti objekti. Šajā nominācijā tiek vērtēti pārdomāti teorētiskie risinājumi. Jāpiebilst, ka kvalitatīvas ēkas tapšanas galvenais nosacījums ir labs projekts. Šogad netika piešķirtas vietas, bet divi objekti novērtēti kā “Labākais komercobjekts” un “Labākais publiskais objekts”.

“Labākais komercobjekts” – “Magdelēnas kvartāls”, pasūtītājs “Vastint”, projekts “Didrihsons arhitekti”.

“Labākais publiskais objekts” – Ķekavas sākumskola, pasūtītājs Ķekavas pašvaldība, projekts “Eja”, būvnieks “Abora”.

Atzinību šajā nominācijā saņēma izzinoša atpūtas vieta Lucavsalā par dabai draudzīgu risinājumu ar izglītojošu funkciju. Labdarības fonda BlueOrange Charity dāvinājums Rīgas pilsētai.

Nominācija „Ilgtspējīgākā studentu ideja Latvijā 2017”

Šogad nominācijā tika piešķirta tikai 1.vieta un atzinības.

1.vieta – Estere Savicka, RDMV, akustiskie paneļi “Kuš”

Atzinība šajā nominācijā tika piešķirta Montai Blumbergai, RDMV, par gaismekli “Čemurziedis”, Artūram Kirinam, “Saules skola”, par skolēnu pašpārvaldes telpu interjeru, Rīgas Celtniecības koledžas studentu grupai par Radošo darbnīcu attīstības priekšlikumu.

Konkursu „Ilgtspējīgākā ēka un projekts Latvijā” organizē biedrība “Building Design and Construction Council”, izdevumi „Latvijas Būvniecība”, „Latvijas Architektūra” Patroni: Kultūras ministrija un Pasaules zaļās būvniecības padome (WGBC). 2017. gadā konkurss notika pateicoties atbalstītājiem: „BONAVA”, „RERE GRUPA”,”HANNER”, “CEWOOD”.

 

Plašāka informācija Agrita Lūse, agrita.luse@gmail.com, 28373794, Gunita Jansone, gunita.jansone@inbox.lv, 29407147

Publicitāte: A4DLatvijas sabiedriskie medijiAprinkis.lvDienas BiznessDelfi.lv, Latvijas Avīze,