Visas galerijas

Foto apskats: Citāds veikals 0

Foto Lidl Latvija arhīvs

Pasūtītājs Lidl Latvija. Adrese Kalnciema iela 38, Rīga. Ēkas un labiekārtojuma projekts Archab, Andris Bērziņš, būvnieks Aimasa, būvuzraudzība Būvuzraugi LV.

Āgenskalnā iepretim Kalnciema tirdziņam 2023. gada vasarā durvis vēra Lidl veikals, kas tapis saskaņā ar metropole konceptu – divu stāvu ēka ar autostāvvietām pirmajā stāvā un tirdzniecības zāli otrajā stāvā, kas ērti sasniedzama ar elevatoru. Tapšanas laikā veikalam bija veltīta arī pastiprināta iedzīvotāju uzmanība, noritēja dažādas sabiedriskās aktivitātes ar apkaimes iemītnieku iesaisti, kuru rezultātā, uzklausot un ņemot vērā vēlmes un ekspertu viedokļus, tika mainīts sākotnēji iecerētais vizuālā tēla risinājums. Ēkas siluets veiksmīgi iekļaujas vietējās apbūves raksturā, arī Lidl zīmola krāsai izvēlēta cita toņu versija, nekā ir tradicionāli, tādējādi pieskaņojoties fasādes toņu gammai. Ēkas fasāde paralēli Kalnciema ielai veidota ar izteiksmīgu faktūru un formu, ar atsauci uz kādreizējo vietas industriālā rakstura šarmu, bet papildus izbūvētās telpas ar ieeju no Kalnciema ielas gaida savus nomniekus.

Mikus Ķīsis, Lidl Latvija Nekustamā īpašuma departamenta vadītājs:

− Šis neapšaubāmi ir īpašs Lidl projekts, kas tapa pēc plašām arhitektu un apkaimes aktīvistu diskusijām. Beidzot ir izveidots optimāls risinājums šīs industriāli degradētās teritorijas atgriešanai Āgenskalna apkaimes iedzīvotāju ikdienas dzīvē. Viens no Lidl mērķiem ir censties uzlabot dzīves kvalitāti savu veikalu apkārtnē. Šajā apkaimē veiktas ievērojamas investīcijas ne tikai jaunās veikala ēkas celtniecībā, bet arī apkārtējās teritorijas un publiskās infrastruktūras uzlabošanā.

Plašāks koncepts

Veikala projektēšanas un būvniecības process ietvēra krietni plašāku areālu nekā tikai ēkas un pieguļošās teritorijas plānojums. Ir pārbūvēti trīs Melnsila ielas krustojumi, projektu izstrādājot sadarbībā ar Rīgas domes Satiksmes departamentu, izbūvētas gājēju ietves un pārbūvētas brauktuves. Protams, objektīvi plānojums un pārbūve veikala potenciālajiem klientiem atvieglo piekļūšanu, bet jāatzīmē, ka apkaimē līdz ar ielu pārbūvi ir paaugstinājusies drošība. Te jāpiemin vienmēr grūti izbraucamais un gājējiem kādreiz nešķērsojamais Melnsila un Kristapa ielas krustojums. Kopš te ir luksofors, ērtības palielinājušās visām sociālajām grupām, kas piedalās satiksmē.

Ar vērienu realizēts pie ēkas pieguļošā pagalma labiekārtojuma projekts, atvēlot vietu bērnu rotaļu laukumam, velostatīviem un nelielai velo tehniskajai stacijai – te pieejami dažādi instrumenti un iespējams piepumpēt riepas riteņiem. Elektroauto uzlādei pieejama 1 uzlādes stacija. Ar autostāvvietas apzaļumošanu apkaime faktiski ieguvusi jaunu parku ar plašām apstādījumu un rekreācijas zonām. Jaunu koku stādījumi ir gar Melnsila un Kalnciema ielu, bet ēkas iekšpagalmā iestādīti gandrīz 50 koku lielstādi, 630 lakstaugi un 1300 košumkrūmi. Ir iestādītas bārbeles, klinšrozītes, Himalaju bērzi, purpura ābeles, magnolijas, Holandes liepas un citi augi. Cilvēku drošībai iebraukšana autostāvvietā aprīkota ar platu pacēlumu. Brīvās stāvvietas laukumā un pirmā stāva stāvvietā norāda automātiskā sistēma. Veikala celtniecībā, infrastruktūras modernizācijā un tuvākās teritorijas apzaļumošanā kopumā investēti gandrīz 13 miljoni eiro.

Arhitekts Andris Bērziņš, Archab:

− Ēkas fasādes toņu gamma un forma izvēlēta maksimāli nosvērta, bez liekiem akcentiem, vienlaikus radot pārdomātas proporcijas plakņu kārtojumā̄, turklāt ēkai izteiksmīgas ir visas četras fasādes. Garenfasādes gar Kalnciema ielu un pagalma pusē caurvij tā sauktā zāģzoba jumta silueta līnija, kas atgādina par vēsturisko saikni ar bijušo ražošanas teritoriju. Ēkas augstuma līnija ir pieskaņota Kalnciema ielas apbūves augstumam. Kvartāla stūri iezīmē panorāmas stiklojums ēkas otrajā stāvā ar unikālu skatu uz apkaimi, piešķirot zināmu gaisīgumu ēkas tēlam.

Cienot zudušo ražošanas teritoriju, projektā izmantotas dekoratīvā ķieģeļa fasādes ar ritmisku kārtojumu, uzirdinājumiem un iespiedumiem, kas kombinētas ar metāla paneļiem, veidojot energoefektīvu ventilējamo fasāžu sistēmu. Domājot par ēkas ilgtspēju, izvēlēti dabīgi, saprotami un izturīgi materiāli, kuru nevainojamas kalpošanas garantija ir desmitiem gadu. Pagalmam piemīt patiesa pievilcība, jau nākamgad šeit būs iespēja rast pavēni un iepazīt daudzveidīgas augu sugas. Atrašanās pagalmā ir omulīga, zaļo toņu gamma patīkami kontrastē ar ēkas fasādes brūnajiem un pelēkajiem toņiem. No iekšpagalma puses ar vertikālu metāla profilu ritmu gaumīgi norobežots piegādes zonas panduss, kas ved uz 2. stāvu.

Segtās autostāvvietas noteikti novērtēs veikala klienti, īpaši slikta vai karsta laika apstākļos. Autostāvvietas risinājumā izpaužas funkcionalitāte ne tikai ar pārdomātiem ugunsdrošības un akustikas risinājumiem, bet arī ar estētiku formās un krāsās, kā arī dažādojot iesegumu (asfalts, bruģis) un ar to definējot auto un cilvēku kustības loģistiku. Auto kustības ceļš ir platāks, nekā to nosaka standarti, līdz ar to ērtāks un drošāks.

Ilgtspējība un darbinieku ērtības

Inovatīvo un zaļo tehnoloģiju izmantojums nodrošina ļoti ekonomisku ēkas ekspluatāciju un zemas izmaksas par komunālajiem pakalpojumiem. Rekuperācijas sistēma aukstuma iekārtu saražoto siltumu iepludina citās sistēmās, kurām nepieciešama enerģija un siltums. Veikala ēkai nav pieslēguma maģistrālajiem komunālajiem tīkliem, līdz ar to nav atkarības no siltuma vai gāzes un no fosilajiem kurināmajiem. Apsildi un kondicionēšanu veikalā nodrošina jaudīgi gaiss–gaiss siltumsūkņi ar augstu lietderības koeficientu.

Vēl viena veikala ēkas priekšrocība ir logi personāla un noliktavas telpās, piepildot tās ar dienas gaismu. Darbinieki jūtas labāk, un ir arī elektroenerģijas ietaupījums telpu apgaismošanai.

Taras depozīta telpas loģistika ir ērti piemērota, lai veikala darbinieki varētu bez grūtībām veikt tukšās taras apstrādi, netērējot tam daudz laika.

Pieredzes pārnese

Apkaimei jaunā veikala izbūve ir nesusi vairākus ieguvumus, kas sevi attaisnos ilgtermiņā, jo ar atbildību pret apkārtējo vidi, infrastruktūru un klientu ērtībām ir veidota gan ēka, gan labiekārtojums, gan plašākas apkaimes infrastruktūras sakārtošana. Projekts atzinīgi vērtējams arī no pasūtītāja, arhitekta un sabiedrības diskusiju aspekta, kas rezultējies ar apkaimei pievilcīga veikala tēla radīšanu.

Sergejs Frolovs, Būvuzraugi LV

Uzņēmumam Būvuzraugi LV Kalnciema ielas LIDL veikala atklāšana ir nozīmīgs notikums, jo sadarbībā ar LIDL realizējām jau 12. projektu, kas ir precīzi puse no šobrīd Latvijā strādājošiem LIDL veikalu skaita. Vēlos atzīmēt, ka mums ir ļoti tuva LIDL filozofija un tieksme pēc starptautiska līmeņa augstiem projekta realizācijas un būvdarbu izpildes kvalitātes standartiem, un esam priecīgi par mūsu rezultatīvo sadarbību, ko varam saukt par stratēģisku.

Publicēts: 03.12.2023

Izsaki savu viedokli