← All articles

Kampaņas “Mācies būvniecību” 2017/2018 dienasgrāmata

Līdz ar jauna mācību gada sākumu, jau trešo gadu pēc kārtas tiek iedzīvināta kampaņa “Mācies būvniecību”, kuras mērķauditorija ir skolnieki, studenti un jebkurš interesents, kuram būvniecība šķiet saistoša.

Kampaņas ietvaros būvniecības profesionāļi uzstājas skolās un augstskolās, atklājot būvniecības procesu aizkulises, izaicinājumus, iespējas veidot spožu karjeru un gandarījumu, ko sniedz labi padarīts darbs. Būvnieki rada paliekošas vērtības – pilsētas, ceļus, skolas, dzīvojamos kvartālus. Būvnieki mūsu vidi padara harmonisku un komfortablu.

Kampaņa “Mācies būvniecību” 2017.gada 2.oktobrī viesojās  RTU Būvniecības fakultātē, uzstājoties lekcijā “Ievads būvniecībā”. Ar priekšlasījumu uzstājās Māris Tidriķis un Aleksandrs Trokšs – Traško.

Māris Tidriķis jau 10 gadus ir viens no uzņēmuma “Forma 2” īpašniekiem un arī dibinātājiem. Studentiem Māris atklāja uzņēmuma veidošanas ceļu un pienākumu un izaicinājumu klāstu, ar ko ikdienas darbā nākas saskarties būvuzraugiem – pasūtītāja labajai rokai un konsultantiem. Māris atzīmēja, ka būvuzraudzība ir dinamiska nozare, kas pieprasa nemitīgu pašpilnveidošanos.

No AS “BMGS” bija uzstājās 3 pārstāvji – Aleksandrs Trokšs – Traško (valdes priekšsēdētāja padomnieks komercjautājumos), kurš arī ir absolvējis RTU BIF – , kā arī 2 pašreizējie RTU BIF studenti, kuri paralēli mācībām attīsta savu karjeru tieši BMGS – Paula Jansone (mārketinga speciālists) un Dmitrijs Aņisko (projektu vadītāja asistents).

Savas uzstāšanās laikā Aleksandrs pastāstīja par savu ceļu līdz pašreizējam amatam, uzsverot, ka nebūt nav jākaunas par to, ka uzsākot darbību būvniecības sfērā, var nākties darīt arī pašu vienkāršāko un fiziski smagāko darbu. To ir vērts pieredzēt kaut vai tikai tāpēc, lai iegūtu spēcīgu motivāciju visai turpmākai dzīvei sasniegt daudz vairāk gan materiālā atalgojuma, gan morālā gandarījuma aspektā. Kaut arī uzņēmuma prioritārais un vēsturiskais darbības virziens vienmēr ir bijusi tieši hidrotehniskā būvniecība, tika sniegts izzinošs ieskats arī AS “BMGS” pārējos darbības virzienos, paskaidrots katrs no tiem, un parādīti spilgtākie objekti, kurus uzņēmums realizējis katrā sfērā. Lai izgaisinātu iespaidu, ka būvniecība ir tikai projektēšana vai tikai darbs būvlaukumā, Aleksandrs pastāstīja arī par būvniecības vides struktūru, un cik plašas karjeras iespējas paveras, absolvējot Būvniecības Inženierzinātņu fakultāti. Prezentāciju lieliski papildināja stāsti no paša pieredzes, spilgti ilustratīvie materiāli un studentu stāstījums par to, kā ir strādāt šajā uzņēmumā un, kā apvienot gan produktīvas studijas, gan pilnvērtīgu darbu vienā no vadošajiem Latvijas būvuzņēmumiem.

Lekcijā piedalījās 89 studenti un tās saturu studenti novērtēja ar atzīmi vidēji 4,4 piecu baļļu sistēmā. 82% no studentiem atzīmēja, ka no lekcijas guvuši daudz noderīgas informācijas.

Kampaņa “Mācies būvniecību” 2017.gada 31.oktobrī viesojās  RTU Būvniecības fakultātē, uzstājoties lekcijā “Ievads būvniecībā”. Ar priekšlasījumiem uzstājās uzņēmuma “Līmenī”  vadītājs Mārtiņš Štrauss un salona “Objekts” projektu grupas vadītājs Aldis Sproģis. Stāstījums bija veltīts zināšanām, kāds ir nepieciešamas darbojoties būvmateriālu tirdzniecības jomā. Tiek novērtēta kompetence un erudīcija, jo ir būtiski, lai objektos tiktu iestrādāti augstvērtīgas materiālu grupas, turklāt, iestrāde veikta atbilstoši ražotāju tehniskajām norādēm – tikai tā tiek garantēts kvalitatīvs rezultāts. Lekciju klausījās vairāk kā 80 studenti.

2017.gada 9.novembrī kampaņas “Mācies būvniecību” ietvaros kopā ar O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas 9.klašu skolnieki iepazinās ar Latvijas Nacionālā teātra jauno piebūvi un Brīvības pieminekļa restaurācijas gaitu. Jāatzīmē, ka novembris ir svētku mēnesis un abi šie objekti ir saistīt ar Latvijas valstiskumu. Par Latvijas Nacionālā teātra jauno piebūvi stāstīja “Velve” valdes priekšsēdētājs Ainārs Leitēns, atzīmējot tehnoloģiski sarežģīto būvprocesu un teātra ieguvumiem pēc būvdarbu noslēguma. Ar Brīvības pieminekļa restaurāciju iepazīstināja tās veicēju “Global Project” vadītājs, norādot uz restaurācijas veikšanas apgrūtinošo faktoru – darbu augstumā uz sastatnēm, kuras stiprākā vējā krietni šūpojas.

2017.gada 15.novembrī kampaņa “Mācies būvniecību” viesojās objektos, kur vēsture mijas ar modernajiem laikiem. O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas skolnieki un LLU VBF studenti viesojās atjaunotajā VEF kultūras pilī, kura atguvusi sākotnējo spožumu un turpmākajos gados kļūs par radošu mājvietu  3000 cilvēkiem no mākslinieciskajiem kolektīviem. Par VEF atjaunošanas gaitu, pārvarētajiem izaicinājumiem un iegūto augstas raudzes gala rezultātu skolniekiem un studentiem stāstīja “Velve” projektu vadītājs Deniss Kamuškovs. Savukārt, par Jaunās Teikas mikrorajona konceptu un vienu no jaunajām dzīvokļu mājām un apkaimes labiekārtojumu skolniekiem stāstīja “Hanner Grupas uzņēmuma” mārketinga vadītāja Līga Ansone un arhitekts Uldis Bērziņš. Šis ir rajons, kur savijušās vēsturiskās vērtības un aktīvais, modernais pilsētas centra ikdienas ritms. Radošā noskaņa, kas valda kvartālā, labvēlīgi ietekmē ikvienu, kas šeit ienāk.

2017.gada 4.decembrī Liepājas ceļu būves uzņēmumā “Ceļu Tiltu Būvnieks” (CTB) viesojās LLU 4. kursa Bakalaura studiju programmas “Būvniecība” studenti un profesore Sandra Gusta (Arhitektūras un būvniecības katedras vadītāja). Apmeklējuma laikā studenti iepazinās ar uzņēmuma struktūru, jaunās biroju ēkas būvniecību, laboratoriju un asfalta betona rūpnīcu, transporta betona rūpnīcu, uzņēmuma realizētajiem objektiem. Studentus ekskursijā pavadīja Linda Grīna, administratīvā dienesta vadītāja, Pēteris Zudavs, saimniecības dienesta vadītājs, Raivo Ozoliņš, bruģēšanas dienesta vadītājs, Kārlis Žāžis, Ražošanas direktors, Andris Jaunciems, CTB valdes loceklis, Māris Jakovickis, projektu vadītājs.

2018.gada 9.janvārī aptuveni 100 Rīgas celtniecības koledžas studentiem par izaicinājumiem būvniecībā, par aktuālajiem projektiem, par ikdienas projektu vadītāja un būvuzrauga pienākumiem stāstīja bukleta „Aizraujoša profesija būvnieks” varonis, “Forma 2” būvuzraugs Jānis Vīgants – RCK un LLU absolvents, bukleta „Aizraujoša profesija būvnieks” varonis, “Selva Būve” projektu vadītājs Jānis Pitkēvičs – RTU absolvents.

2018.gada 11.janvārī aptuveni 100 O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu skolas skolniekiem par savas profesijas niansēm un ikdienas aizrautību stāstīja kokgriezējs – meistars Jānis Upenieks un “Velve” būvdarbu vadītājs Aleksejs Tokarevs.

2018.gada 25.janvārī Latvijas Nacionālās bibliotēkas konferenču zālē vairāk 120 skolnieku un studentu plašai auditorijai no Ķekavas vidusskolas un Rīgas Celtniecības koledžas par būvniecību, ceļu uz izglītību, šaubām, riskiem, izaicinājumu, karjeru un gandarījumu stāstīja “Forma 2” valdes loceklis Māris Tidriķis un “Firma L4” projektētāja Dārta Dimante.

2018.gad 6.februārī LLU pie topošajiem būvniecības nozares speciālistiem viesojās “Forma 2” valdes loceklis Māris Tidriķis, “Ceļu Tiltu Būvnieks” būvdarbu vadītājs Matīss Horns un projektu vadītājs Zigmunds Peters.

2018.gada 7.februārī Vangažu vidusskolas skolniekiem biedrības “Zaļās mājas” vadītājs Kristaps Ceplis kampaņas “Mācies būvniecību” ietvaros stāstīja par koka būvniecību un tās izaicinājumiem, par meža resursu izmantošanu būvniecībā un par dažādām profesijām šajā jomā – inženieri, arhitektu, menedžeri, dizaineri. K.Ceplis akcentēja, ka Latvijā uz vienu iedzīvotāju vidēji ir 1,7 ha meža, ka ­Latvija ir un būs viena no mežiem bagātākajām Eiropas ­valstīm. Ar diagrammu palīdzību tika parādīts, kā izmainījusies meža resursu lietderīga izmantošana. Sarunas laikā tika mainīts priekšstats par to, ka ar mežu izstrādi un materiālu pārstrādi var nodarboties tikai vīrieši. Visi darbi šajā jomā ir ļoti mehanizēti, pat programmēti, un šos procesus var vadīt arī sievietes.

2018.gada 8.februārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā kampaņas “Mācies būvniecību” ietvaros Rīgas Celtniecības koledžas studentiem un Rīgas 3.Valsts ģimnāzijas skolniekiem par būvniecību un karjeras iespējām nozarē stāstīja “Velve” būvdarbu vadītājs Aleksejs Tokarevs un “Firma L4” projektētāja Dārta Dimante.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā ar ekspozīcijas “Āfrikas savanna” būvniecību skolēni no Rīgas 3.Valsts ģimnāzijas un Rīgas Meža sanatorijas internātskolas iepazinās 2018.gada 14.februārī. Par būvniecības gaitu stāstīja būvnieks, uzņēmuma “Tilts” projektu vadītājs Kirils Loškarjovs un RD Pilsētas attīstības departamenta projektu vadītājs Gaidis Balodis.

2018.gada 14.februārī ieskatu būvobjekta “Latvijas Starptautiskā skolas pārbūve un jaunbūve Piņķos” norisē skolniekiem no O.Kalpaka RTDP sniedza atbildīgais projekta vadītājs Aldis Ruņenieks (AS “BMGS”).  Latvijas Starptautiskās skolas būvniecības aizkulisēs ielūkojās O. Kalpaka RTDP 9. klases skolēni, lai pirms atbildīgā lēmuma pieņemšanas – kur doties mācīties tālāk? Ar kuru profesiju saistīt savu nākotni? – ieraudzītu būvnieka ikdienu ar īstena būvnieka acīm. Būvobjekta projekta vadītājs pastāstīja par profesijas izaicinājumiem un gandarījumu, ko tā sniedz, kā arī sarīkoja izzinošu ekskursiju pa būvobjektu, jo – labāk vienreiz redzēt, nekā septiņreiz dzirdēt. Nobeigumā, skolēni devās mājās ne tikai ar lielu iedvesmas un pozitīvo emociju devu, bet arī ar uzņēmuma sarūpētām dāvanām, lai šīs dienas izveidotās atmiņas paliktu iemūžinātas ne tikai fotogrāfijās.

Izstāde “Skola 2018”, kas norisinās Ķīpsalas izstāžu hallē no 23.02.2018. līdz 25.02.2018., ierasti pulcē daudzus tūkstošus interesentus, skolniekus, topošos studentus, pasniedzējus un skolēnu vecākus. Kampaņas “Mācies būvniecību” buklets  “Aizraujoša profesija būvniecībā” izstādē “Skola 2018” divos stendos – RTU un IzM.

2018.gada 20.martā Būvniecības dienās Rīgas Celtniecības koledžā 50 skolnieku lielai auditorijai par arhitekta ikdienas izaicinājumiem un gandarījumiem stāstīja arhitektu biroja “12. līnijas” dibinātāja Agnese Lāce, kura ar savu komandu realizējusi Latvijas paviljonu starptautiskajā izstādē EXPO 2017 Astanā.

Ķekavas vidusskolā pie 70 skolnieku plašas auditorijas 2018.gada 23.martā viesojās akmens apstrādes uzņēmuma  “Ulle” vadītājs Uldis Leilands. Skolnieki tika iepazīstināti ar akmens apstrādes daudzveidīgajām iespējām un karjeru šajā nozarē. Visiem Latvijas lielākajiem un nozīmīgākajiem būvobjektiem ir nepieciešami arī akmens apstrādes uzņēmumu pakalpojumi.

Jānis Vīgants, būvuzraugs no uzņēmuma “Forma 2”, Rīgas Celtniecības koledžā 2018.gada 27.martā studentiem un skolniekiem no Rīgas Ostvalda vidusskolas un O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas atraktīvā lekcijā skaidroja būvuzrauga un būvdarbu vadītāja ikdienā veicamos pienākumus, karjeras iespējas, stāstīja par iespējām iegūt izglītību un atalgojuma sistēmu. Vairākus jautājumus skolnieku auditorija uzdeva par objektiem, kur Jānis Vīgants veicis būvuzraudzību – Dzintaru koncertzāli un moderno dzīvojamo ēku Klīversalā.

21.aprīlī AS “BMGS” viesojās Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā, lai 10.-12. klašu skolēnus iedvesmotu un iedrošinātu savām turpmākajām studijām izvēlēties inženierzinātnes un jo īpaši būvniecību. Meistarklases ietvaros tika stāstīts par daudzveidīgajām un savstarpēji tik atšķirīgajām profesijām, ko sevī ietver būvniecības nozare, tādējādi uzskatāmi parādot, ka būvniecība nenozīmē tikai būvlaukumu vai projektēšanu un ka nozare ir pietiekami plaša, lai savu aicinājumu tajā varētu atrast ikviens. Tāpat liels uzsvars tika likts uz atsevišķu rakstura īpašību izkopšanu, ja jaunietis vēlas sevi realizēt būvniecībā, un tās ir augsta atbildība, mērķtiecība, māka organizēt savu un komandas darbu u.c. Satiekot tik mērķtiecīgus un zinātkārus jauniešus, pārliecība, ka būvniecības nākotne ir drošās rokās, tikai nostiprinās.

Salvis Druvaskalns, “Ostas celtnieks” projektu vadītājs 24.aprīlī LLU topošos būvniekus iepazīstināja ar modernās Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkas tapšanu, kas būs viena no inovatīvākajām ēkām Latvijā. Studenti iepazinās ar būvniecības tehnoloģijām un izaicinājumiem, ar kuriem ikdienā jāsaskaras speciālistiem. Objektu apmeklēja LLU Vides un būvzinātņu fakultātes 4.kursa būvniecības specialitātes studenti pasniedzēju Ilmāra Preikša un Sandras Gustas vadībā. Otrs objektus, ar kuru studenti iepazinās Ventspilī, bija Eiropā modernākā strūklaka “Fregate “Valzivs””.

Liepājā kampaņa “Mācies būvniecību” viesojās 2018.gada 7.maijā. Liepājas Valsts tehnikumā jauniešus pievērsties būvniecības profesijām azartiski aicināja Mārcis Štēbelis no uzņēmuma “UPTK”, bet Liepājas Raiņa 6. vidusskolā par karjeras izaugsmes iespējām būvniecībā stāstīja uzņēmuma “CTB” pārstāvis Miķelis Strazdiņš.

Neparasta un aizraujoša kampaņas “Mācies būvniecību” akcija 2018.gada 8.maijā norisinājās Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Te bija sapulcējušies vairāk kā 50 skolnieki no O.Kalpaka Rīgas tautas daiļamatu pamatskolas, kuru uzmanības lokā atradās topošā būve “Āfrikas savanna”. Apstādinot mirkli no būvniecības procesa, skolnieki zīmēja topošās būves aprises, cenšoties ar mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem atainot ēkas konstrukcijas un būvlaukuma noskaņu. Zīmējumi piedalīsies konkursā un labākie autori saņems brīvbiļeti Rīgas Zooloģiskā dārza ģimenes apmeklējumam. Zīmējumu izstāde Rīgas Zooloģiskajā dārzā bija skatāma no 2018.gada septembra.