Visi notikumi 21.04.2023

Iznācis APSKATS ARHITEKTŪRA BŪVNIECĪBA DIZAINS 2023/1

Iznācis APSKATS ARHITEKTŪRA BŪVNIECĪBA DIZAINS 2023/1

Klajā nācis izdevuma Apskats Arhitektūra Būvniecība Dizains pirmais 2023. gada numurs, apkopojot atlasītu un profesionālu informāciju par aktuālo un pieredzes pārneses vērto arhitektūras, dizaina un būvniecības jomā.

Izdevuma saturā:

Ceļu pie skatītājiem sākusi biedrības Building Design and Construction Council (BDCC) organizētā ceļojošā izstāde Gadsimta būves sāka 2022. gada 15. decembrī, Āgenskalna tirgus laukumā publikai atverot 17 lielformāta fotostendus. nākamās pieturas atklāšana norisinājās 2023. gada janvāra sākumā pie t/c Origo ar papildinātu saturu un 20 stendiem.

Ikgadējam konkursam Latvijas Būvniecības Gada balva 2022 iesniegti 123 pieteikumi 10 nominācijās, aptverot arhitektūras, restaurācijas, teritorijas labiekārtojuma un inženierbūvju projektus no dažādiem Latvijas novadiem. GRAND PRIX un godalgas ieguvušie projekti paziņoti 2023. gada 7. martā konkursa Gala ceremonijā. Bet konkursa Latvijas Gada inženieris būvniecībā 2022 tika saņemti 40 cienījamu profesionāļu pieteikumi.

Kā viens no pirmajiem vērienīgajiem darbiem ir Rail Baltica vilcieniem paredzētās betonētās estakādes būvniecība, ko veic uzņēmums ar izcilu pieredzi betonēšanas darbu veikšanā Nord X. Estakādes izbūvei izmanto pēcsaspriegtās monolītās betonēšanas tehnoloģiju.

Pagājušā, 2022.gada nogalē Rail Baltica projektā būvniecība notiek jau visās Baltijas valstīs, projektēšana norisinās 640 km garam posmam, un kopējais trases garums ir 870 km. Lai optimizētu materiālu izmaksas, tiek turpināti konsolidētie iepirkumi, iegādājoties trases būvniecībai nepieciešamos balastus, gulšņus, sliedes un citus materiālus visām trijām Baltijas valstīm vienkopus.

Gļebs Panteļejevs, tēlnieks, uzskata, ka Rietumos vizuālais – tā bildīte – ir ļoti svarīgs, un tēlniecība ir viena no visefektīgākajām valodām, tāpēc vara vāc nost iepriekšējos pieminekļus, lai apliecinātu sevi. Tas tā ir vienmēr bijis un vienmēr arī būs, bet nianses, kas ir katrā vietā, − tā jau ir atsevišķa saruna. Kāpēc demontē pieminekļus Amerikā, Ukrainā un kāpēc mēs demontējam pieminekļus – tie ir stāsti atšķirīgās niansēs, tomēr pamatā tas ir viens process.

Rūpnīcas būvniecībā Karostā Liepājā no autentiskās substances apjoma un 8 fasādēm bija iespēja saglabāt 6, kuru ķieģeļu mūra ar dekoriem un rustojumu izbūve savulaik veikta pamatīgi, bet, protams, pēc tik ilga laika vērtīgā spožuma atjaunošanai tomēr bija nepieciešams cītīgs un rūpīgs UPTK meistaru veiktais remonts.

Mežotnes baznīcas restaurācijas procesā, protams, bija savi izaicinājumi, kas vienmēr rodas vēsturisku ēku atjaunošanas laikā. Piemēram, baznīcas lielajai zālei veidojām piekaramo arku griestu sistēmu, tas būtībā ir sarežģīts inženierrisinājums, kurā griestu slodze tika novadīta no mūriem. Šāda tehnoloģija ļāva veikt darbus daudz ātrāk un ir izdevīgāka nekā ķieģeļu mūrējums.

Āgenskalnā, Pārslas ielā nolaists rūpniecisks kvartāls pārtop par modernu biroja ēku kompleksu un pēc īpašnieku vēlmēm tik ieplānopts neliels japāņu stila dārzs.

RUUKKI speciālisti seko līdzi vadošajām tendencēm arhitektūras jomā, tāpēc ir iespēja atbildēt ar produktiem un to tehniskajiem mezgliem arhitektu ļoti daudzveidīgajiem pieprasījumiem, estētikai un funkcijai. Arhitektiem ir stila vīzijas – RUUKKI gādā par tehnisko izpildījumu un risinājumiem atbilstoši arhitektu idejām.

Dabīgais ģipša materiāls pret naftas atkritumiem putupolistirolu! Zinātāji un estēti izvēlas ģipsi, bet tie, kas neiedziļinās un neizvirza augstas prasības ilglaicīgai kvalitātei un smalkumam, – naftas produktu. 

Tallinas mūzikas un baleta skola – tā ir jēgpilna pilsētas telpa, kura apvieno cilvēkus ar kopējiem mērķiem – radīt un baudīt. Ēka ir pilna ar deju, mūziku un dzīvi. No pirmā acu uzmetiena tā atgādina koncertzāli – pamatīgu būvi, kas studentiem ievieš bijību, tādējādi norādot uz sapni, uz ko tiekties un kā dēļ smagi strādāt. Un patiesi – ēkai vienlaikus ir arī koncertzāles funkcija, kas dod iespēju studentiem tikt pamanītiem un novērtētiem.

Kopš 2022. gada rudens Ventspils novadā Tārgalē darbojas šobrīd Latvijā lielākais un jaudīgākais vēja parks ar 14 turbīnām, aizņemot vairākus hektārus vietā ar augstu vēja enerģijas potenciālu. Tārgales vēja ģeneratoru parkā tika uzstādītas 14 vēja turbīnas ar katras jaudu 4,2 MW, kopā veidojot 58,8 MW.

Ēkas apdarē Slokas un Nometņu ielas stūrī izmantots cēlapmetums, visai rets fasāžu noformējuma veids Rīgas arhitektūras kontekstā. Tā ir vairākslāņu fasādes garoza ar smalkni jeb smalkām granīta šķembām, kas vizuāli atgādina zāģēta akmens virsmu. Resursu izteiksmē tas nav salīdzināms ar klasisku fasādes apmetumu un krāsojumu.