Visas galerijas

Foto apskats: Koka ēkas no Latvijas dodas pasaulē 0

Konkursā Latvijas Būvniecības Gada balva 2020 ražošanas ēka Jorvika 2 ieguva 1. vietu nominācijā Ražotne – industriāla būve.

Ražošanas ēka Jorvika 2, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads. Pasūtītājs BYKO-LAT, projekts PILS M, būvnieks AIMASA, būvuzraudzība ValmArt. Uzņēmumā no idejas izveidots un attīstīts moduļu mājas koncepts, kas šobrīd ir viens no lielākajiem Latvijā. Projekta vadība ar desmitiem dažādu elementu un moduļu māju projektu visā Eiropā (viesnīcas, restorāni, SPA kompleksi, dzīvokļi un privātmājas). 

Ražotnes aktualitāte

Uzņēmums BYKO-LAT ir daudznozaru uzņēmums, kurš pašlaik ir viens no vadošajiem koksnes produkcijas eksportētājiem Latvijā. BYKO-LAT kopējais apgrozījums 2020. gadā pārsniedza 82 miljonus eiro. Uzņēmumam ir divas ražotnes: Valmierā, kur 25 ha platībā uzņēmums ražo žāvētus, ēvelētus kokmateriālus, apdares un terases materiālus, koka logus un durvis, kā arī koka paneļu mājas, un Cēsīs, kur tiek ražotas dārza mēbeles un žogu elementi (kā blakusprodukts – arī kokskaidu granulas apkurei).

Koka paneļu māju ražotne uzņēmumā pastāv jau kopš 2006. gada, taču laika gaitā, attīstoties uzņēmumam, šis virziens tika paplašināts, un sākta moduļu māju ražošana, piedāvājot klientiem jau gatavus risinājumus, kā maksimāli samazināt laiku būvlaukumā, jo visi apdares darbi, tajā skaitā mēbeļu un santehnikas uzstādīšana, jau tiek veikti rūpnīcā. 

Pieredzes pārnese paaudzēs

Kārlis Birums, ražotnes biznesa attīstības vadītājs, atzīmē sekmīgo ražošanas attīstību cauri paaudzēm un atklāj, ka tēvs ir viens no SIA BYKO-LAT pamatlicējiem, bez kura, iespējams, tas nebūtu izveidojies par tik lielu un veiksmīgu uzņēmumu, kāds tas ir šobrīd. Tēvs atbildēja par ražošanas procesiem uzņēmumā, un Kārlim jau kā skolēnam tika dota iespēja vasaras brīvlaikus pavadīt kādā no uzņēmuma darba vietām un iepazīties ar kokmateriālu – gan kā ar produktu individuāli, gan kā komponentu logu, durvju vai māju ražošanā. Pēc vidusskolas studējot būvniecību, Kārlis saprata, ka darbs ar koka mājām ir tas, kas saista visvairāk ar milzīgo potenciālu un plašo sadarbības partneru lauku. Meistarība ražot koka mājas nerodas vienā dienā, ražotāju ir daudz, bet izcila kvalitāte tikai dažiem, arī BYKO-LAT.

Pirms jaunās ražotnes ēkas būvniecības rūpnīcas vajadzībām tika pielāgota uzņēmumā jau esoša būve, kur pirms tam ražoja dārza mēbeles (dārza mēbeļu ražošana tika pārcelta uz Cēsīm). Lai gan ēka veiksmīgi pildīja koka paneļu ražošanas funkciju, tā nebija piemērota moduļu māju ražošanai. Šādu ēku ražošanas process paredz citādu specifiku, piemēram, augstākus griestus un telferu izvietošanu, tātad arī konstruktīvās slodzes ir citas. Šie kritēriji tika piemēroti jaunās ražošanas ēkas projekta izstrādē un būvniecībā.

Būvniecības vietas un koncepta izvēle

Tā kā iepriekšējā ražošanas ēka atradās teritorijas centrālajā daļā pa vidu kokapstrādes ražošanas procesiem, kas nebija ērti no loģistikas viedokļa, izvēloties rūpnīcas atrašanās vietu, būtisks bija tās atstatums no pārējiem ražošanas procesiem, atsevišķa piekļuves punkta nodrošināšana un ērts teritorijas plānojums sadarbībai ar pārējiem uzņēmuma departamentiem – izejmateriālu, logu ražotnēm −, tādējādi netraucējot citiem ražošanas procesiem un nodrošinot optimālu attālumu no loģistikas viedokļa. Kārlis Birums norāda, ka katra ražošanas departamenta ēka, kas atrodas teritorijā, pilda savu funkciju ar maksimālu kapacitāti. Jaunās ražošanas ēkas būvniecībā un novietojuma plānošanā svarīga bija ilgtermiņa domāšanas pieeja, atstājot iespēju ēkas paplašināšanas un piebūves potenciālam, uzņēmumam attīstoties.

Kārlis Birums

− Esam veiksmīgi iekļāvušies gan paredzētajā budžetā gan termiņā. Ņemot vērā, ka paša uzņēmuma specifika saistīta ar ēku projektēšanu un būvniecību, spējām precīzi definēt projektēšanas prasības. Tika sastādīts pietiekami detalizēts projektēšanas uzdevums, lai izslēgtu nevajadzīgas interpretācijas. Sadarbība bija veiksmīga, un arhitekts izprata uzņēmuma vadības vēlmes. Būvniecības procesā iesaistītās puses tika izvēlētas atbildīgi. Piesaistītais būvuzņēmējs spēja realizēt izstrādāto ieceri noteiktajos finanšu rāmjos un bija orientēts uz rezultātu.

Jaunā ražošanas ēka ir organisks turpinājums pārējām teritorijā esošajām ēkām. Lai gan lieluma ziņā tā ir pat mazāka par iepriekšējo, ēka ļauj būtiski palielināt ražošanas apjomus. Šobrīd iespējams izgatavot visdažādākā izmēra moduļu mājas atbilstoši individuālajām klienta vajadzībām. Maksimālais moduļa izmērs, ko iespējams transportēt, ir 60 m2 gabarītizmēros 5x12x4 m. Moduļu mājas galvenokārt tiek eksportētas uz Zviedriju un Islandi, taču tiek meklēti arī sadarbības partneri Latvijas tirgū.

Apjomi un detaļas

Jaunbūve atrodas Kocēnu novadā. Ražotnes kopējā platība ir 2741,9 m². Ražošanas ēkai ir vienstāva apjoms ar divslīpju jumtu, tās iekšpusē paredzēts divstāvu apjoms darbinieku telpu vajadzībām. Ēkas kreisā sāna fasādei ir bloķēts divstāvu apjoms ar lēzenu jumtu administrācijas vajadzībām. Ražošanas korpusam veidots tērauda nesošais karkass, kas balstīts uz stabveida dzelzsbetona pamatiem, un tajā izvietoti 2 tilta celtņi ar 10 t celtspēju. Ārējā norobežojošā konstrukcija risināta ar sendvičtipa sienu paneļiem, savukārt administratīvais korpuss veidots no koka karkasa sienu paneļiem ar dekoratīvu šķiedrcementa plākšņu apšuvumu. Ražošanas ēkas apjomam veidots savietotais jumts no nesošā tērauda profila ar siltumizolāciju un PVC membrānas segumu, savukārt administratīvajam korpusam ir savietotais jumts uz koka sijām ar ruļļmateriālu segumu. Kravas automašīnu manevrēšanai pa ēkas perimetru veidoti asfaltēti laukumi, piekļūšanas ceļi, autostāvvietas darbiniekiem, kā arī transportam personām ar kustību traucējumiem.

Zaļās tehnoloģijas

Ēka projektēta, ievērojot mūsdienīgākās energoefektivitātes tendences. Siltais ūdens rūpnīcas vajadzībām tiek nodrošināts ar saules kolektoriem. Ēkas administratīvo telpu klimata uzturēšanai izbūvēta piespiedu pieplūdes/nosūces ventilācijas sistēma. Sistēmai otrajā stāvā uzstādīta gaisa apstrādes iekārta ar ražību 1320 m3/h. Ēkas siltumapgādei izmantota BYKO-LAT kokapstrādes kompleksa siltumapgādes sistēma. Personāla telpu apkurei izmantoti konvektori un silto grīdu apkures sistēmas. Ražošanas telpu apkurei uzstādīti gaisa recirkulācijas agregāti. Ieklāts kvalitatīvs siltinājums, un, lai neveidotos lieki siltuma zudumi, pie visiem rūpnīcas vārtiem veidoti siltā gaisa aizkari ar horizontālo plūsmu.

Ēkas energoefektivitātes jautājumi tika skatīti pēc būtības, un risinājumi izbūvēti tā, lai nodrošinātu maksimālu efektivitāti. Jebkurš kokmateriāla pārpalikums, kas rodas ražošanas procesā, tiek atgriezts apritē uzņēmuma katlumājā, kas savukārt nodrošina siltumu visās teritorijas ēkās. Jaunās ēkas pievienošana esošajam siltumtīklam nav radījusi papildu slogu. Lai gan ēka ir projektēta pirms četriem gadiem, tā atbilst arī jaunajiem 2021. gada normatīvajiem enerģijas standartiem. 

Modernas biroja telpas ar elegantiem iekārtojuma risinājumiem

Ēkas būtiskākā telpa ir atvērtā tipa biroja zona, kas atrodas ēkas pirmajā stāvā, kurā ikdienā strādā projektu vadītāji, lai izveidotu dinamisku darba vidi un ātru savstarpēju komunikāciju starp kolēģiem. No šīs zonas izveidota tieša piekļuve arhīvam un biroja noliktavai. Pirmajā stāvā atrodas arī virtuve, sarunu telpa, slēgta tipa darba kabinets, kā arī labierīcības un tieša izeja uz rūpnīcu. Ēkas otrajā stāvā izvietotas divas konferenču zāles ar skatu uz rūpnīcu. Izteiksmīgs akcents ir mazās konferenču zāles koka siena, kas veidota no šķautņainiem, krāsotiem dažāda biezuma koka klucīšiem, tādējādi nodrošinot savdabīgu trīs dimensiju efektu. Tāpat otrajā stāvā ieprojektēta virtuves zona, labierīcības un slēgta tipa kabineti, kā arī plaša terase ar skatu uz apkārtējo ainavu. Lielisks papildinājums terasei, uz kuras biroja darbinieki vai viesi var ieturēt kafijas pauzi, ir moderna dizaini krēsli no NUUK, kas ražoti tepat Valmierā.

Uzņēmuma vadība lepojas ar koka karkasa administratīvās ēkas daļu, kur arhitektūras daļu izstrādāja paši, balstoties uz katra darbinieka individuālo darba specifiku. Biroja ēkas interjera dizains tika veidots būvniecības gaitā, kad ar Ilzi Jansoni no arhitektu biroja 2727 vienojās par risinājumiem katrai telpai vai zonai atsevišķi. Šī biroja ēka ir ne tikai veiksmīgs arhitektonisks akcents un orientieris, bet arī uzņēmuma reference klientiem, kas brauc ciemos un domā par potenciālajām sadarbības iespējām. Redzama ne tikai industriāli būvētā rūpnīcas ēka, bet arī pieslēgtā estētiskā un mūsdienīgā biroja ēka, kurā integrēts gala produkts tam, ko piedāvā un spēj saražot. Biroja telpas klientam rada izpratni par ēkas mikroklimatu, potenciālajiem apdares risinājumiem un augstajiem uzņēmuma kvalitātes standartiem. Uzņēmums ļoti lepojas ar šo vizītkarti ēkas veidolā. BYKO-LAT turpina attīstīties un augt no dienas dienā. Pašreiz uzņēmums raugās jaunu produktu virzienā, ir veikta izpēte, lai turpinātu attīstību un nodrošinātu jaunas darba vietas. Vadībai ir lieli plāni, uz kuru īstenošanu BYKO-LAT tiecas katru dienu.

Zane Eglīte, foto Renārs Koris

Publicēts: 06.12.2021

Izsaki savu viedokli