Visas galerijas

Foto apskats: Latvijas valsts meži – atbildība par dabas resursiem 0

Akciju sabiedrība Latvijas valsts meži (LVM) īsteno uzņēmuma rīcībā esošo stratēģisko aktīvu – zemes, meža, zemes dzīļu un citu resursu – ilgtspējīgu, efektīvu un sociāli atbildīgu apsaimniekošanu. Lai veicinātu LVM zemes dzīļu resursu produktu pieejamību tirgū, vienlaikus gūstot peļņu un veicinot tautsaimniecības attīstību, 2017. gadā tika izveidots biznesa virziens LVM Zemes dzīles. Vairāk nekā 100 derīgo izrakteņu vietās uzņēmums veic ieguvi, ražošanu un pārdošanu, nodrošinot klientiem pieeju kvalitatīviem minerālajiem materiāliem un to maisījumiem, kas īpaši nepieciešami vērienīgu infrastruktūras objektu būvniecībā. LVM Zemes dzīles rūpējas, lai līdzsvarotu uzņēmējdarbības vajadzības pēc minerālo materiālu produktiem, neradot vides apdraudējumu. Svarīga ir produktu atbilstība starptautiskajiem kvalitātes standartiem, tādēļ materiāli tiek testēti laboratorijā, izmantojot jaunākās tehnoloģijas.

Minerālie materiāli Ķekavas apvedceļa būvniecībā

Viena no pēdējā laika vērienīgākā infrastruktūras objekta – Ķekavas apvedceļa – būvniecībai LVM Zemes dzīles realizējuši vairāk nekā 600 tūkst. m3 minerālo materiālu, un, būvniecībai turpinoties, iegādātais apjoms palielinās. No uzņēmēja pozīcijām raugoties, minerālajiem materiāliem ir ekonomiski pamatots transportēšanas attālums, kuru pārsniedzot materiāls kļūst par nerentablu pozīciju būvobjektu izmaksu tāmēs. Lai nodrošinātu 1 m3 ieguvi un tālāku piegādi objektā no LVM Zemes dzīles karjeriem, uzņēmējiem iekraušana un piegāde jāveic pašu spēkiem, kas rezultējas kopējās 1 m3 izmaksās. Ķekavas apvedceļa gadījumā smilts piegādes attālums ir palielinājies līdz ~35 km, kas ir vairāk nekā līdzšinējā LVM Zemes dzīles praksē (vidēji 20 km). Ķekavas apvedceļa būvniecībā būvmateriālu kvalitātes prasības un kontrole ir visaugstākajā līmenī, uzņēmējiem un procesa uzraudzītājiem ir nepieciešama pārskatāma un saprotama materiālu izcelsme un kvalitāte. LVM Zemes dzīles karjeros iegūto produktu kvalitāte regulāri tiek novērtēta LVM Zemes dzīles testēšanas un pētniecības laboratorijā, kuras darbība akreditēta atbilstoši LVS EN ISO/IEC 17025:2017 prasībām (karjeros iegūtie minerālie materiāli tiek testēti katru piekto ieguves dienu, lai pārliecinātos par iegūtā materiāla atbilstību deklarētajiem kvalitātes kritērijiem). Laboratorijas akreditācija kopš izveides tiek veikta brīvprātīgi, lai nodrošinātu apliecinājumu kompetencei, lai uzņēmējiem sniegtu drošību un uzticamību rezultātiem.

 

RAKSTA SĀKUMS

Karjeru atsegšana un rekultivācija

Minerālo materiālu karjeri ir daudzveidīgi, LVM Zemes dzīles komandas uzdevums ir piemeklēt labāko risinājumu katrai konkrētajai situācijai, katram būvobjektam, kura realizācijai ir nepieciešami Latvijas zemes dzīļu resursi. Ieguves vietu atvēršanas darbu apjoms un specifika katrā konkrētajā gadījumā ir individuāla, līdz ar to arī karjeru atvēršanas laiks ir atšķirīgs. Piemēram, lielai daļai jaunu karjeru pēdējā laikā aizvien biežāk nepieciešams ietekmes uz vidi novērtējums, kādam karjeram – atmežošana un apauguma novākšana, kādam ~2 metru segkārtas noņemšana, lai nonāktu līdz kvalitatīvam materiālam, citam nepieciešams ievērot saimnieciskās darbības ierobežojumus noteiktā periodā, un visi minēti apstākļi rezultējas kopējā ieguves vietas atvēršanas laikā. LVM Zemes dzīles apsaimnieko vairāk nekā 100 karjerus visā Latvijā, to vidējā platība ir ~8 ha. Ieguves vietu skaits ir mainīgs, tās atrodas nepārtrauktā kustībā – vieni karjeri tiek atvērti, citi izstrādāti un slēgti, tos rekultivējot. Rekultivācijas rezultātā izstrādātajās ieguves vietās tiek stādīts mežs vai izveidota ūdenstilpne, kas nepieciešama meža uguns apsardzībai. Rekultivētajos karjeros jaunos mežu stādījumus ir iecienījuši meža zvēri, tādēļ par stādiem pirmajos gados tiek izrādītas īpašas rūpes, lai atjaunotais mežs izaugtu par pilnvērtīgu audzi.

Sertificētie karjeri

No visiem LVM Zemes dzīles apsaimniekošanā esošiem karjeriem 50 ir saņēmuši ieguves un ražošanas sertifikātu, piedāvājot būvniekiem iegādāties atbilstoši sistēmai 2+ novērtētus minerālos materiālus. Būvindustrijas regulējumi nosaka procesa organizēšanas metodiku, lai materiāliem būtu iespējams piešķirt CE marķējumu, kas ir viena no stingrākajām atbilstības novērtēšanas sistēmām minerālo materiālu ieguvē. Visiem Latvijas stratēģiskajiem būvobjektiem ir svarīgs materiālu izcelsmes apliecinājums un atbilstības dokumenti. LVM Zemes dzīles visiem iegūtajiem un saražotajiem minerālajiem materiāliem izsniedz atbilstību apliecinošus dokumentus, kas ir izmantojami materiāla saskaņošanai būvobjektā.

Jāpiebilst, ka minerālo materiālu ieguves tirgū eksistē arī pelēkā zona, tiek piedāvāts nezināmas izcelsmes materiāls ar sākotnēji nepārbaudāmām kvalitātes īpašībām no ieguves vietām, kuru atvēršana un ieguves process netiek realizēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam, tādējādi būtiskus riskus par minerālo materiālu kvalitātes un atbilstības kontroli pārliekot uzņēmēja pusē un bez izvērtējuma atstājot tik būtisku aspektu kā ietekmi uz vidi.

Minerālo materiālu ieguve

LVM Zemes dzīles piedāvā vairāku veidu materiālus: smilti un granti no slāņa un dažādu frakciju drupinātus un nedrupinātus smilts grants maisījumus. Ģeoloģiski karjeros ir divi atšķirīgi materiāli, smilts ir ar smalkāku daļiņu frakciju, kur lielākā frakcijas daļa diametrā nepārsniedz 11 mm, bet grants ir ar ievērojami lielākas frakcijas oļiem. Frakciju izmēru katram materiāla veidam definē MK noteikumi. LVM Zemes dzīles ražotie minerālo materiālu maisījumi galvenokārt tiek izmantoti meža autoceļu būvniecībā un uzturēšanā, kā arī pašvaldību grants ceļu izbūvē un uzturēšanā, savukārt lielākais smilts apjoms tiek izmantots ceļa drenējošās un salizturīgās kārtas būvniecībai.

Izrietoši no uzņēmēja vajadzības, tiek izvēlēts atbilstošākais karjers un tajā ierādīta ieguves vieta. Visi LVM Zemes dzīles karjeri ir aprīkoti ar informatīvajām zīmēm, slēdzamu barjeru un licences laukuma robežzīmēm, atsevišķos karjeros ir izvietotas arī novērošanas kameras. Pirms ieguves sākšanas LVM Zemes dzīles pārstāvis katru uzņēmēju iepazīstina ar ieguves nosacījumiem, un savu saimniecisko darbību, ievērojot līguma nosacījumus, tālāk organizē pats uzņēmējs. Lai nodrošinātu iegūtā materiāla kontroli atbilstoši sertificēta ražošanas procesa prasībām, katru piekto ieguves dienu LVM Zemes dzīles speciālisti dodas uz karjeru un ņem materiālu paraugus. Visā ieguves laikā būtiska ir sadarbība starp uzņēmēju un LVM Zemes dzīles speciālistiem, lai operatīvi varētu atrisināt situācijas, kas radušās ieguves procesā, un nekavētu uzņēmēja plānotos ieguves termiņus. Piemēram, gadās, ka ieguves laikā tiek atklāti māla slāņu ieslēgumi, kas būtiski ietekmē iegūstamā materiāla kvalitāti. Šādos gadījumos LVM Zemes dzīles speciālisti nekavējoties reaģē, veic pārbaudi un izvērtē, kā māla ieslēgumus nodalīt, vai ierāda citu ieguves vietu, kurā veikta kvalitātes novērtēšana.

Pašlaik, vērtējot situāciju tirgū, LVM Zemes dzīles saskata nozīmīgu savu lomu gan materiālu pieejamības nodrošināšanā valsts nozīmes lielo un plānoto objektu realizācijā (RAIL BALTICA, Transporta attīstības pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam plānoto pasākumu īstenošana, Valsts galveno autoceļu attīstības stratēģijās 2020.–2040. gadam plānotā realizācija u.c.), gan arī pēc tam, kad valstī būs noslēgušies lielie objekti, – šis ir nozīmīgs faktors, kuru LVM Zemes dzīles patur fokusā, domājot par jaunu ieguves vietu atvēršanu tuvāko 2–5 gadu perspektīvā.

Saudzīgi un atbildīgi pret dabu

Karjeru atvēršana ir kompleksa procesu virkne ar ievērojama skaita speciālistu iesaisti. Pārdomātai karjeru atvēršanai jāparedz laiks vismaz pusotrs gads, kas sākas ar datu izpēti birojā pie datora. Pirmajā solī speciālistu darbs ir analizēt ģeoloģiskos datus no kartēm, dažādiem, arī padomju laikā veiktiem, pētījumiem par ledājiem un to kustību Latvijas teritorijā. Datu analīze ļauj saprast potenciālos reģionus, kuros varētu atrasties noteikts minerālo materiālu veids. Tālāk seko priekšizpēte ar atsevišķiem urbumiem un paraugu ņemšanu dabā, lai tos vēlāk analizētu LVM Zemes dzīles testēšanas un pētniecības laboratorijā. Ja iegūtajos datos tiek saskatīts labs potenciāls minerālajiem materiāliem, tiek veikta rūpīgāka ģeoloģiskā izpēte un veidotas blīvākas urbuma vietas, lai iegūtu pēc iespējas precīzākus datus, kas vēlāk ir kritiski svarīgi ieguves un ražošanas darbos. Tad ir vides aspektu izvērtēšana, piekļuves un ūdens atvades iespēju izvērtēšana, rekultivācijas veida izvērtēšana, nākotnes prognožu izdarīšana par potenciālo pieprasījumu, sarunas ar sabiedrību par to, kā karjera atvēršana ietekmēs pieguļošās teritorijas – kā mainīsies vai nemainīsies gruntsūdens līmenis, vai karjers ietekmēs tuvumā esošās privātās saimniecības –, kā arī tiek izvērtēta virkne citu būtisku faktoru, piemēram, minerālo materiālu transportēšanas iespējas. Tam seko jau kopīga diskusija un lēmuma pieņemšana par ieguves vietas – karjera – atvēršanu. Pozitīva lēmuma gadījumā LVM Zemes dzīles iegūst nepieciešamos dokumentus, bez kuriem ieguve Latvijā nav atļauta, t.sk. tiek izstrādāts ieguves vietas projekts, tiek aprīkots karjers ar visu nepieciešamo inventāru un tirgū var tikt piedāvāti pirmie kubikmetri. Ieguves projektā ir iestrādāta arī rekultivācijas sadaļa, kas tiek saskaņota ar pašvaldības būvvaldi un kurā norādīts zemes apsaimniekošanas veids pēc minerālo materiālu ieguves.

Ir novērots, ka ne visas ieguves vietas vienmēr tiek kvalitatīvi rekultivētas – kādam tas ir izmaksu ierobežojošais aspekts, kādam, iespējams, arī ētiskas saimniekošanas aspekts. LVM Zemes dzīles komanda rīkojas ar atbildību par vidi, piemēram, Ādažos plānotā karjera izveides vietā tika atrasts aizsargājams augs – meža neļķe –, kas LVM vides ekspertu uzraudzībā tika uzmanīgi un saudzīgi pārstādīts. LVM Zemes dzīles rūp vides, sabiedrības un tautsaimniecības vajadzību līdzsvars, tādēļ ikdienas darbā tiek sabalansētas visu iesaistīto pušu vajadzības.

Karīna Āboliņa-Zalpētere, LVM Zemes dzīles pārdošanas vadītāja:

– Zināšanas par zemes dzīlēm iegūtas, attīstot biznesa virziena LVM Zemes dzīles stratēģiskos virzienus, kopīgā sadarbībā ar klientiem un valsts struktūrām, kas Latvijā ir atbildīgas par minerālo materiālu ieguves industriju un citiem, ar to saistītiem jautājumiem. Katram klientam ikdienā, pieņemot lēmumus gan par sadarbības partneriem, gan izsverot riskus un analizējot ekonomiskos apsvērumus, nepieciešams profesionāls atbalsts. Tāpēc katram LVM Zemes dzīles karjeram ir piesaistīta komanda, kas pārzina konkrētās vietas izstrādes specifiku, materiālu kvalitāti un var klientam ieteikt labāko un vides, sabiedrības interesēm atbilstošāko risinājumu.

 

Publicēts: 04.12.2022

Izsaki savu viedokli