Visas galerijas

Foto apskats: Ogres Valsts ģimnāzija – modernākā izglītības ēka Latvijā 0

Foto MONUM, Oskars Kalniņš

Pasūtītājs Ogres novada pašvaldība. Projekts Nams, būvnieks PS MMG, būvuzraudzība Akorda/Firma L4. Materiālu zīmoli Protan PVC membrānas jumti, RUUKKI fasādes.

Ogres Valsts ģimnāzija ir 1992. gadā dibināta mācību iestāde, kas gadu gaitā pilnveidojusies un kļuvusi par mūsdienīgāko un iespējām bagātāko skolu novadā, turklāt 2023. gadā ieguvusi jaunu, modernu ēku kompleksu – skolu un sporta arēnu. Skolas vīzija ietver redzējumu par ilgtspējīgu izglītību, kas pedagogu, vecāku un sabiedrības mijiedarbībā veicina skolēnu individuālās intereses pētniecībā, zinātnē, radošajā darbībā un sabiedriskajās aktivitātēs, kā arī attīsta vispusīgu, emocionāli inteliģentu un karjeras izvēlē motivētu personību. Ģimnāzijas misija – vispārējās izglītības centrs, kur skolēns kļūst par atbildīgu pārmaiņu virzītāju un apzinās savu lomu sabiedrības un apkārtējās vides veidošanā. Programmu virzieni: Cilvēks un sabiedrība, Inženierzinātnes un tehnoloģijas, Dabaszinātnes, Kultūra un mākslas. No Ogres novada skolēnu puses konkurss un interese par iespēju mācīties skolā bija milzīga, un papildus 10.−12. klases posmam tika atvērtas papildus 9 devītās klases, kas sāka mācības jaunajā skolas ēkā. 

Egils Helmanis, Ogres novada pašvaldības vadītājs:

− Ir sasniegts izvirzītais mērķis – uzbūvēta moderna skola un sporta arēna, līdz ar to tiks atslogotas esošās izglītības iestādes un sporta būves. Tas ir nozīmīgs ieguvums visam novadam, bērnu un jauniešu attīstībai, mūsdienīga mācību procesa nodrošināšanai. Šis projekts, ko esam īstenojuši, – jauna skolas ēka un jauna sporta bāze – ir vērsts uz nākotni, esam strādājuši, lai jauniešiem iedotu pašu labāko. Moderna skola ir, tagad tā jāpiepilda ar mūsdienīgu, kvalitatīvu saturu, paverot jauniešiem plašas izaugsmes iespējas.

Māris Malahovskis, arhitekts, Nams:

− Projekta izstrādi sarežģīja nepieciešamība veidot 2 atsevišķus būvprojektus – skolai un sporta arēnai, kas tomēr arhitektoniski un būvnieciski bija jāapvieno vienotā kompleksā. Otrs būtisks izaicinājums bija zemesgabala lielums, kas jau sākotnēji šķita daudz par maz iecerētās programmas īstenošanai. Tas ietvēra ne vien standartu − fizikas, ķīmijas, svešvalodu kabinetus −, bet arī laboratorijas, horeogrāfijas zāli, inženierzinātņu apguvei tika iekārtoti kabineti, jo skolai ir laba sadarbība ar RTU. Pēc rūpīgas izvērtēšanas tomēr izdevās nesamazināt programmas apjomu un izveidot racionālu un loģisku plānojumu. Skolai piekļaujas mežs, un vīzija paredzēja saglabāt gandrīz visus kokus, tos izcērtot minimāli. Būvnieku negaidīja laba grunts, zemesgabals bija pārpurvojies, un pirms pamatu izbūves bija nepieciešams veikt drenāžas darbus. Gatavais ēku komplekss saskaņā ar mērījumiem pirms nodošanas ekspluatācijā uzrādīja labākus parametrus, nekā to nosaka Latvijas jaunbūvēto ēku energoefektivitātes normatīvi, un tuvojas nulles enerģijas patēriņam.

Neraugoties uz visiem apgrūtinājumiem, ģimnāzijas kompleksa gala rezultāts ir kvalitatīvs un uzrunājis lielu skaitu studētgribētāju ne tikai no apkaimes, bet arī Rīgas.

Plašums un sasaiste ar ārtelpu

Jaunās, 15 000 m² plašās skolas ēkas un sporta manēžas būvniecības darbi tika sākti 2021. gada maijā. Jaunajā skolā tiek nodrošināts mācību process līdz 672 izglītojamiem. Ēkas plānojums veidots tā, lai sniegtu plašuma sajūtu un sasaisti ar ārtelpu. Skolas centrālajā daļā atrodas iekšpagalms, ko iespējams sasaistīt ar blakus esošo aktu zāli. Skolas pirmajā stāvā izvietots vestibils, aktu zāle, kā arī dabas zinību mācību priekšmetu auditorijas un pedagogu telpas. Otrajā stāvā – matemātikas, tehnoloģiju, humanitāro un sociālo zinātņu mācību klases, kā arī metodiskais centrs un bibliotēka. Savukārt trešajā stāvā strādā sociālais pedagogs (skolotājs – mentors), psihologs, karjeras konsultants, kā arī atrodas tehniskās telpas. Jāatzīmē, ka ēkas 3. stāvā skolēniem nodrošināta organizēta izeja uz jumta, ko paredzēts izmantot kā observatoriju, kā arī citiem nelieliem skolas pasākumiem vai zaļo klašu organizēšanai.

Sporta hallē ir pieejamas gan stacionārās, gan pārvietojamās tribīnes, kopumā nodrošinot vietu līdz pat 1700 skatītājiem. Sporta kompleksa pamatā ir Starptautiskās vieglatlētikas federācijas prasībām izbūvēta vieglatlētikas arēna – 4 apļveida (200 m) un 6 sprinta skrejceliņi, sektori tāllēkšanai, augstlēkšanai, kārts lēkšanai un lodes grūšanai. Savukārt arēnas vidū atrodas komandu sporta veidu laukums, kas piemērots basketbolam, florbolam, tenisam, rokasbumbai un volejbolam. Sporta ēkā atrodas telpas arī cīņas treniņiem, kā arī telpas treneriem, otrajā stāvā – trenažieru zāle, horeogrāfijas zāle un vingrošanas nodarbību zāle.

Ēkas apkārtnē izbūvētas trīs atsevišķas autonovietnes. Ir pārbūvēts piebraucamais ceļš skolas un sporta ēkām (posmā no Mednieku ielas puses), lai audzēkņiem un sportistiem nodrošinātu ērtu piekļūšanu ēkām.

Šī noteikti ir viena no modernākajām skolām Latvijā, kuras izbūvē liela uzmanība tika pievērsta videi draudzīgiem risinājumiem un energoefektivitātei. Ēku projektēšanas procesā tika iesaistīti arī ap 100 jauniešu un pedagogu no citām skolām, kas sniedza savu redzējumu par to, kādai būtu jāizskatās mūsdienīgai, uz nākotnei vērstai izglītības iestādei.

Ilgtspējība, risinājumi un materiāli

Skolas ēkas publiskajās zonās un daudzās citās telpās kā apsildes risinājums ir izvēlētas siltās grīdas – gandrīz visās telpās, līdz ar to šajās telpās nav radiatoru, arī siltumnesēja temperatūra ir nepieciešama zemāka nekā standarta risinājumos. Savukārt vēdināšanas sistēmas ir dalītas – centralizētas un decentralizētas ar rekuperācijas funkciju, lai pēc iespējas samazinātu enerģijas patēriņu. Logu izmēri un apjomi risināti saskaņā ar fasāžu novietojumu pret debespusēm, rietumu puses klašu logiem ir ārējās žalūzijas, karstā laikā mazinot tieši rietumu saules ietekmi. Dzesēšana ir ļoti dārga gan iebūves laikā, gan ekspluatācijas laikā, tāpēc šie alternatīvie risinājumi ir ar garantētu efektivitāti. Rēķinoties, ka ģimnāzijas komplekss aktīvi darbojas rudens, ziemas un pavasara sezonā, logu aprēķinos iekļauts arī iespējamais saules pienesums apsildei tieši gada aukstajās dienās.

Pārdomātie dienasgaismas risinājumi telpas padara gaišas, bet krēslainajā un tumšajā laikā mākslīgais apgaismojums tiek regulēts automātiski ar Dali sistēmu, dimmējot gaismu atbilstoši normatīviem.

Ģimnāzijas ēkā daudzviet ir tā dēvētais eksponētais betons, kā arī krāsotas betona sienas. Grīda – betons vai klāta ar linoleju. Skolas auditorijā un horeogrāfijas zālēs ir parketa grīdas segums. Akustikas aprēķini veikti visā skolas ēkā, ar dažādiem risinājumiem, tostarp iekārtajiem griestiem, nodrošinot dzirdamības komfortu. Klašu telpu stiklotās durvis ir skaņu pilnībā izolējošas, klasēs neieplūst gaiteņu trokšņi, toties no abām pusēm ir iespēja redzēt notiekošo.

Unikāla ir lielā zāle – tā ir multifunkcionāla. Tik apjomīgu salokāmo sienu paneļu, ar kuriem zāli var ērti sadalīt divos apjomos, pagaidām citviet Latvijā nav. Puse zāles ar amfiteātrī izvietotām sēdvietām – kopskaitā 220 – var kalpot dažādām lekcijām, semināriem, konferencēm. Ja zāli nepieciešams paplašināt, iespējams atbīdīt salokāmos sienu paneļus, papildus vēl izvietot rindas ar sēdvietām (iegūstot 380 vietas), uzmontēt salokāmo skatuvi, un tad jau tiek iegūta zāle, kas piemērota dažādiem priekšnesumiem un koncertiem. Akustika zālē risināta ar dizaina formas sienu paneļiem, kas izgatavoti individuāli uz vietas būvlaukumā no finiera lamelēm saskaņā ar rasējumiem.

Skolas ēkas fasādēs iekļauti vairāki apdares veidi. Atsevišķi sektori ir siltinātas betona fasādes, kas mijas ar šķiedrcementa plākšņu apdari, bet galvenās fasādes izteiksmība panākta ar RUUKKI kompozītmateriāla kasetēm rūsgani zeltītā nokrāsā un milzu slīpo pārkari. Fasādes svinīgais un vienlaikus aicinošais raksturs jau pirms ieejas liek katram sajusties lepnam par iespēju vērt tieši šīs ģimnāzijas ieejas durvis. Arhitektūras risinājumi ģimnāzijas ēkā ir ne vien augstvērtīgi, bet arī emocionāli pozitīvi iedarbīgi, tie ēkai piešķir netveramu, bet papildu vērtību.

Ēku pamati un karkasi

Maksims Žaguļins, MONUM projektu vadītājs:

− Sporta ēkas pamati izbūvēti no pāļiem, lentveida režģoga un betona plātnes, skolas ēkai ir lentveida pamati, virs kuriem montēta betona plātne.

Ģimnāzijas kompleksa abu ēku karkasa veidi izvēlēti, vērtējot racionālus un ilgtspējīgus kritērijus. Skolas ēkai piemērotāks bija monolītā betona karkass, kas ļauj veidot elastīgāku telpu plānojumu, un kolonnu karkass, pārsegumi – monolīts stiegrbetons. Ēkai ir plakanais jumts ar minimālu slīpumu lietusūdens notecei, daļa jumta ir ekspluatējama, daļa nav. Sporta arēnai piemērots standarta paņēmiens, izbūvējot to no metāla un saliekamā betona kolonnu karkasa, kā tas daudzviet tiek realizēts modernajās sporta hallēs. Fasādēs izmantoti tipiskie siltinātie sendvičpaneļi, skaņas izolācijai – perforēts finieris. Skolas ēkas siltinājumā izmantots 200 mm biezs akmensvates siltinājums. Ēkas fasāžu risinājums veidots ventilējamās fasādes sistēmā, galvenajā akcenta fasādē lietojot RUUKKI PRIMO moderno kompozītmateriāla kasešu risinājumu (Red Copper brushed tonis). Sāna fasāžu apdarē izmantotas šķiedrcementa plāksnes. Tehniskās telpas mikroklimata iekārtām izvietotas 3. stāvā.

Lai garantētu ilgu kalpošanu, logiem un arī ātrija stiklotajai konstrukcijai tika izvēlēta alumīnija profilu sistēma. Stikliem ir pārklājumi, kas aizkavē telpu uzkaršanu. Durvis skolas ēkā atkarībā no funkcijas ir izgatavotas no koka vai metāla, ugunsdrošajos nodalījumos ir izmantotas durvis ar atbilstošu ugunsnoturības pakāpi.

Labiekārtojums atpūtai un funkcijai

Rēķinoties, ka skolotājiem uz darbu skolā jānokļūst arī no attālākiem rajoniem, labiekārtojuma risinājumā iekļauts pietiekams skaits stāvvietu, jā, protams, ir arī velostatīvi, kas atrodas zem atsevišķi būvētas nojumes, kā arī pie skolas centrālās ieejas. No materiāliem labiekārtojumā izvēlēts asfalts, bruģis, ir plaši koku un puķu stādījumi un zālieni, apgaismojums un soliņi. Fasāde vakara stundās darbojas kā iespaidīgs fons labiekārtojumam ar izgaismotajām LED joslām.

Publicēts: 02.12.2023

Izsaki savu viedokli