← Visas izstādes

Izstādē Latvijas Arhitektūras muzejā – Detaļu spēks. Izcilība, inovācijas, vēstures noslēpumi

No 2023. gada 19. janvāra līdz 17. martam Latvijas Arhitektūras muzejā skatāma izstāde “Detaļu spēks. Izcilība, inovācijas, vēstures noslēpumi”. Biedrība “Building Design and Construction Council” nodarbojas ar Latvijas būvniecības nozares ilgtspējīgas un produktīvas attīstības veicināšanu.

Biedrības sagatavotā izstāde ir veltīta arhitektūras, būvniecības, būvmateriālu ražošanas un restaurācijas veiksmēm. Izstādē skatāmi pēdējos gados tapuši objekti, cenšoties atklāt interesantāko no tā, kas īstenots plašā saturiskā spektrā, ietverot restaurētus un atjaunotus vēstures pieminekļus, skolas, birojus, sporta celtnes, inženierbūves u. c. Daļa no izstādē redzamajiem objektiem kļuvuši par būvniecības nozares konkursa Latvijas būvniecības gada balva laureātiem. Īpaša uzmanība izstādē pievērsta īstenoto projektu detaļām, bez kuru kvalitātes nav iespējama augstvērtīgu objektu tapšana.

IZSTĀDES OBJEKTI

Bauskas pils tornis slejas pāri vēsturei – pēc rūpīgas atjaunošanas tornis pieejams apskatei, piedāvājot veikt savdabīgu riņķa ceļojumu līdz augšai, pēc tam lejā kāpjot pa citu pusi. Nedaudz adrenalīna garantēts, ja ir vēlme iepazīt un pat pieskarties vēsturei. Pasūtītājs Bauskas pils muzejs, Bauskas novada dome, projekts Ināras Caunītes arhitektu birojs, Miloslavs Hanzla, būvnieks Kaskāde 19, Ēriks Pažemecks. 

CLT paneļi – ekoloģiskas arhitektūras nākotne. Skonto Group uzņēmums Skonto Prefab kopā ar meitas uzņēmumu Cross Timber Systems pēdējo 5 gadu laikā, kopš CLT koka paneļu un Glulam līmētu koka siju pieprasījums pasaulē palielinās, realizējis ievērojamu skaitu projektu Latvijā un Skandināvijā, arī starptautisko skolu Piņķos. www.skontoprefab.lv. 

Unikālas vērtības Alūksnē – labiekārtojuma idejām Alūksnē ir, kur izvērsties. Pilsētas teritorija ir piepildīta ar aizraujošiem pagātnes stāstiem. Projektu autori Celmiņa būvkonstrukciju birojs, Arhitektoniskās izpētes grupa, Arhitekta L. Šmita darbnīca, AR Structural Solutions, Alūksnes projekti, Projekts 3, dizaina birojs H2E. Būvnieki BŪVFIRMA INBUV, Tilts. 

Moderna skola mākslām Liepājā – pirms 2020./2021. mācību gada sākuma Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola ieguva modernu ēku, kuras tapšanas vēsture, arhitektoniskie un tehniskie risinājumi varētu izstāstīt stāstu, kā kvalitatīvs projektu vadības process no pasūtītāja, arhitekta un būvnieka puses soli pa solim pārtop izcilā rezultātā. Ēkas fasādes vērtība – mākslīgi rūsināta metāla plākšņu apdare. Arhitektūras projekts arhitektu birojs K-IDEA, Andris Kokins. Būvnieks UPTK, projekta vadītājs Sandis Kirhners. 

Māra Štromberga BMX trase Valmiera – vieta sportistu izaugsmei. Pasaules līmeņa trase nosaukta valmierieša, šobrīd vienīgā divkārtējā olimpiskā čempiona BMX riteņbraukšanā Māra Štromberga vārdā. Valmierieši lepojas ar savu sportistu. Pasūtītājs Valmieras pašvaldība. Būvprojekts Balta istaba, Ilze Rukmane-Poča. Būvnieks Sanart. Būvuzraudzība Būvuzraugi LV.

Hoijeres kundzes viesnīca Liepājā – viena no vecākajām ēkām Liepājā, atraitnes Hoijeres viesnīca Kungu ielā 24 celta 17. gs. Pazīstama arī kā Pētera I nams, jo 1697. gada pavasarī viesnīcā vienu nedēļu dzīvoja Krievijas cars Pēteris. Pēc atjaunošanas būs saglabātas gan vēsturiskās funkcijas, gan interjeri. Pasūtītājs – Liepājas pilsētas pašvaldība. Projektētājs – p/s Pils projekts, arhitekte Liesma Markova. Būvnieks –Rere meistari. Būvuzraugs – Firma L4.

Mežaparka estrādes pārbūve. Vēriena ziņā Mežaparka estrādes tapšana nav ne ar ko salīdzināma Latvijas, pat pasaules kontekstā, pēc nodošanas ekspluatācijā tā ir un būs unikāla būve daudzu gadu garumā. Izsmalcinātās un funkcionālās konstrukcijas pakļautas radošās idejas piepildījumam. Pasūtītājs Rīgas dome. Būvdarbi AS LNK Industries. Projekts Austris Mailītis, Juris Poga.

Saules skola Daugavpilī – jaunā korpusa keramiskie fasādes paneļi un krāsainās stikla vitrāžas nevilšus raisa asociācijas ar etnogrāfisko vainagu ar saules zīmi. Finansējums ES fondi un Daugavpils domes līdzekļi, projekts MARK Arhitekti, būvnieks Lagron.

Iemirdzas Liepājas pērle – Sv.Trīsvienības katedrāle, kas uzmanīgi restaurēta un atjaunota nesteidzoties ilgā laika posmā. Pasūtītājs Liepājas Sv.Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds, projekts Arhitektoniskās izpētes grupa, būvnieks UPTK.

Vērienīgs satiksmes pārvads Daugavpilī – 2020. gada maijā ekspluatācijā Daugavpilī tika nodots Smiltenes ielas divlīmeņu pārvads. Pasūtītājs Daugavpils dome, projekts BRD projekts, būvuzņēmēji CBF SIA Binders (pievadi, rotācijas aplis, saistītās inženierkomunikācijas), PA T un KT, kas sastāv no SIA Tilts un AS Kauno tiltai.

Art Hotel Roma. Atjaunotu vēsturisku ēku šarms ir īpašs visās izpausmēs, bet ja vēl tiek atjaunots slavena arhitekta radītais apjoms, ieguvēji ir pilsētas iemītnieki un viesi. Ielūkojieties stendā, kur redzama Liepājas viesnīca Art Hotel Roma, kas tapusi 1882.gadā pēc arhitekta Paula Maksa Berči projekta.

Inženierarsenāla ēkas pārbūves sākums. Bijušais Inženierarsenāls atrodas Daugavpils cietoksnī, pašvaldība lēma, ka ēkas R korpuss jāpielāgo tehnikas izstāžu funkcijai. Izstādes stendā redzam to ēkas katastrofālo stāvokli, kas kopīgiem spēkiem bija jāpadara par pasaules klases objektu. Rezultātu iespējams iepazīt citā izstādē – Gadsimta būves, kas skatāma līdz 2023. gada aprīlim izstādē pie t/c Origo. Projektu izstrādāja REM PRO, būvnieks Lagron.