← Visi raksti

Kampaņas Mācies būvniecību 2019/2020 dienasgrāmata

Kampaņas Mācies būvniecību aktualitāti un nepieciešamību apliecina lielā skolnieku un studentu ieinteresētība, jo sniedz iespēju plašāk un pamatīgāk iepazīt būvnieku, inženieru, arhitektu praktisko ikdienas darbu, kā arī apmeklēt ierobežotas pieejamības objektus un būvlaukumus. Šogad kampaņa aizsākusi savu 5.sezonu un sadarbojas ar karjeras dienām Ielogojies nākotnē, kur viens no organizatoriem ir RD IKSD.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā 2019.gada 17.septembrī 10. klašu skolēniem noritēja vieslekcija, kas bija veltīta koka būvniecībai. Ar savu pieredzi un profesionālo viedokli par koka būvniecības aktualitātēm dalījās Kristaps Ceplis, biedrības Zaļās mājas vadītājs, kurš savā stāstījumā ieskicēja, kāpēc tieši tagad aug koka kā būvmateriāla popularitāte, kādas ir koka galvenās priekšrocības salīdzinot ar tēraudu un betonu, kā arī kādas ir galvenās koka būvniecības tendences pasaulē un visbeidzot, kāpēc tieši Latvija ir pateicīgākā vieta, kur rasties interesei par koku un, iespējams, aizsākt ar to saistītu arodu. Visā pasaulē pašreiz ir vērojams koka būvniecības bums, kas zināmā mērā izskaidrojams ar to, ka cilvēce vairāk uzmanības pievērš zaļajai domāšanai un atjaunojamajiem resursiem, savukārt koks ir atjaunojams, turklāt arī to transformējot būvē, tas atgūst savu vietu pasaulē.

Tāpat lekcijā viesojās Kārlis Pugovičs, LLU Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta speciālists, kas apliecināja, ka “labāk vienreiz redzēt nekā septiņreiz dzirdēt”, līdzi atnesot pārnēsājamo koksnes stiprības pārbaudes ierīci un, par palīgiem pieaicinot dažus brīvprātīgos, veica uzskatāmu bērza un egles stiprības izmērīšanu, ar eksperimenta palīdzību demonstrējot, pie kāda spēka koksnes paraugs sabrūk un kādā veidā tas notiek. Eksperimenta rezultāti ļāva secināt, ka bērza kontrolparaugs izrādījās vismaz 2 reizes stiprāks par egli. Bet kāpēc tad paradoksālā kārtā tieši egle ir visplašāk būvniecībā pielietotā koka šķirne Latvijā? Izrādās, ka noteicošais faktors ir attiecīgā koka pieejamība un apstrādes vienkāršums, savukārt stiprību, koksnes apstrādes un ražošanas gaitā ir iespējams palielināt, piemēram, salīmējot koka plāksnītes, tādējādi iegūstot materiālu, ar ko Latvija ieguvusi savu vietu pasaulē, – krusteniski līmētus koksnes paneļus (CLT panels).

Vieslekcijas moderēja Gunita Jansone, viena no kampaņas Mācies būvniecību organizatorēm.

2019.gada 26.septembrī Rīgas Valsts Vācu ģimnāzijas 12.klašu skolnieki un Rīgas Celtniecības koledžas arhitektūras un būvmehānikas studenti pasniedzēja Dina Kopštāla vadībā viesojās vienā no Rīgas ievērojamākajām jaunajām augtsceltnēm Philosophers Residence Raņķa dambī. 40 skolnieku lielo auditoriju uzņēma Velve projektu vadītājs Inguss Baumanis un Velve BIM koordinators Pēteris Kuģis. Ar interesei tika uzklausīti Ingusa Baumaņa un Pētera Kuģa stāstījums, kas atklāja sarežģīto ēkas tapšanas ceļu, lai gala rezultātā iegūtu augtsvērtīgu, modernu dzīvojamo ēku, kas visos aspektos atbilst 21,gadsimta pilsētnieku izvirzītajiem standartiem. Philosophers Residence apskatē piedalījās arī Velta Zdanovska, Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes Vispārējās izglītības skolu nodaļas galvenā speciāliste-eksperte un Agrita Lūse, viena no kampaņas Mācies būvniecīnu organizatorēm.

2019.gada 1.oktobrī rīta pusē Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā uzstājās Strandeck vadītājs Artjoms Samarins, stāstot 12.klašu skolniekiem par savu pieredzi un ceļu līdz būvniecībai un tām inovācijām, ko šobrīd pārstāv ar savu uzņēmumu būvniecības jomā. Pēcsaspriegto tērauda konstrukciju būvnieks, uzņēmuma SIA Strandeck dibinātājs un vadītājs,  ir arī dzimis jelgavnieks. Vieslekcijas ietvaros sirsnīgā un atvērtas diskusijas formātā A. Samarins dalījās ar savu 20 gadu pieredzi būvniecības nozarē, atklājot, ka darba gaitas uzsācis kā ierindas rasētājs, tad strādājis par konstruktoru un visbeidzot radījis savu uzņēmumu, kas izstrādā un piedāvā inovatīvu tehnoloģiju – pēcsaspriegtās tērauda konstrukcijas betona elementu izbūvē. Pastāvēšanas laikā uzņēmums izaudzis no 2 līdz vairāk kā 30 cilvēku komandai un savā portfolio uzkrājis starptautiska mēroga projektus, kļūstot par Baltijas reģiona līderi. Atklātā dalīšanās ar savu pieredzi skolēnu acīs stāstījumu padarīja vēl iedvesmojošāku. Lai izgaisinātu stereotipu, ka būvniecība ir tikai ķieģeļu mūrēšana būvlaukumā un ilustrētu dažādās iespējas, ko sniedz būvnozare, tika pastāstīts par nozaru spektru, kas veido būvniecības vidi – IT, pētniecība, ražošana, valsts institūcijas utt. Galvenais secinājums, noklausoties tik aizraujošu lekciju – tas, kādu būvniecības vides nozari apgūt ir otršķirīgi, galvenais ir tajā kļūt par speciālistu un tad darbs būs vienmēr!

Pie Rīgas Tehniskās universitātes 1.kursa studentiem Ievadlekcijā 2019.gada 1.oktobrī viesojās Eiropas Dzelzceļa līnijas Attīstības un komunikācijas departamenta vadītājs Agnis Driksna, iezīmējot tās globālās pārmaiņas, kas Latviju skars līdz ar Rail Baltica projekta realizācijas uzsākšanu, kurā viens no pirmajiem posmiem Latvijā ir Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūve. Otrs lektors, Edgars Krasņikovs, būvuzraudzības uzņēmuma Forma 2 valdes loceklis studentiem piedāvāja iepazīties ar būvuzraudzības ikdienu. Tā ir joma, kas palīdz objektiem sasniegt augstāko iespējamo kvalitāti; tas ir apliecinājies ļoti daudzos vērienīgos objektos, kuru būvniecības laikā būvuzraudzību veikuši profesionālie un izglītotie Forma 2 darbinieki.

Turpinot informēt topošos būvniekus par būvniecības nozares daudzveidību un neskaitāmajām nodarbinātības iespējām pēc studiju absolvēšanas, pie RTU Būvniecības programmas 1. kursa studentiem 2019.gada 15.oktobrī ieradās pieredzējuši savas jomas profesionāļi no attīstītāja Bonava un projektētāja&būvnieka Strandeck. Zviedru mājokļu attīstītāju pārstāvēja darba aizsardzības un ugunsdrošības speciāliste Evita Biezmane, kura savu stāstījumu sāka ar faktu, ka “95% negadījumu darba vietā ir saistīti ar cilvēka uzvedības un organizatoriskajiem aspektiem”, akcentējot, ka kopējā apkārtējās vides drošība sākas ar ikvienu no mums pašiem, un tikai, mainot domāšanas veidu, ir iespējams darbu veikt tā kā to prasa darba drošības nosacījumi katrā konkrētajā gadījumā. Lekcijas ietvaros tika demonstrēts arī vizuālais materiāls, kurā attēloti darba drošības pārkāpumi. Katrā no tiem bija ietverts it kā sīks darba drošības pārkāpums, bet Evita Biezmane detalizēti izklāstīja,  kāpēc no malas pat nevainīgākais darba drošības noteikumu pārkāpums būvlaukumā var izvērsties par traģēdiju. Otrs vieslektors – Strandeck dibinātājs un vadītājs Artjoms Samarins – pastāstīja par savu ceļu no parasta studenta līdz sava uzņēmuma dibinātājam, tādējādi iedvesmojot studentus nebaidīties nākotnē uzsākt arī savu uzņēmējdarbību. Kā galvenā būvniecības priekšrocība šīs lekcijas ietvaros tika uzsvērta būvniecības globalizācija, jo “fizikas likumi visā pasaulē ir vienādi”, līdz ar to, pateicoties modernajām tehnoloģijām, iespējams strādāt visā pasaulē. Pašreizējiem studentiem Artjoms novēlēja iemācīties spējai analizēt, domāt, meklēt un atrast, jo tikai tā ir iespējams kļūt par speciālistu. Strandeck komandu vieslekcijā pārstāvēja arī Smaida Sunepa, kas pašreiz studē RTU 5. kursā un ir rasētāja-tehniķe Strandeck inženieru pulciņā. Smaida ar studentiem padalījās savā pieredzē par studiju apvienošanu ar darbu un to saulainajām un ēnainajām pusēm, tādējādi katrs no klātesošajiem varēja Smaidas stāstīto asociēt ar sevi, jo, būsim godīgi, kuram studentam negribas ātrāk kļūt patstāvīgam un atrast savu pirmo darbiņu nozarē.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta organizēto karjeras dienu Ielogojies nākontē ietvaros tika organizēta IT un būvniecības speciālistu lekcijas un diskusijas par to, kādas būs nākotnes profesijas 2019.gada 15.oktobrī. Sergejs Frolovs, Būvuzraugi LV vadītājs, plašajai skolnieku auditorijai atraktīvā veidā ļāva ielūkoties būvnieka ikdienā – tie ir lieli objekti un milzu atbildība, kā arī nepieciešamība sekot izmaiņām digitālajā vidē. Būvniecībā atsevišķi procesi kļūst arvien digitalizētāki. Kāds būs nākotnes būvnieks? Loti vajadzīgs, izglītots un prasmīgs.

Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas 10. klases skolēni viesojas Strandeck birojā un ražotnē. Pēcsaspriegtā betona tehnoloģiju uzņēmuma Strandeck ofisā, Siltuma ielā 10, Rīgā, 2019.gada 16. oktobrī  viesojās Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas 10. klases skolēni. Jāpiebilst, ka tas ir unikāls notikums ne tikai skolēniem bet arī uzņēmumam, jo savas durvis skolēniem tas vēra pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē. Ekskursijas ietvaros skolēni tika iepazīstināti praktiski ar visu uzņēmuma darbības virzienu speciālistiem – eksporta vadītāju, ražošanas daļas vadītāju, pieredzējušiem un savas darba gaitas tikko uzsākušiem projektētājiem, kā arī, protams, izdevās parunāties ar uzņēmuma dibinātāju un vadītāju – Artjomu Samarinu. Skolēni iepazinās ar uzņēmuma vadīšanas aizkulisēm un ko patiesībā nozīmē būt atbildīgam par saviem darbiniekiem, tādējādi izgaisinot stereotipu, ka uzņēmuma vadīšana ir viegla un bezrūpīga nodarbe. Eksporta vadītāja Olga Klapere-Puķe pastāstīja par savu 17 gadu pieredzi būvniecībā, no kuriem 10 pavadīti būvlaukumā, uzsverot, ka arī meitenēm nav jābaidās pievērsties būvniecībai, jo tas ir tikai mīts, ka būvniecībā strādā vīrieši – kad runa iet par kompetenci un zināšanām, dzimumam patiesi nav itin nekādas nozīmes. Savukārt projektētāju komanda ne tikai parādīja datorprogrammas ar kurām ikdienā operē, bet arī sagatavoja interaktīvu zināšanu testiņu par dažādiem būvniecības jautājumiem – tests izdevās ne tikai izzinošs, bet arī ar krietnu humora devu, kura noslēgumā katrs tika pie garda cienasta. Pēdējā iepazīšanās bija ar ražošanas daļas vadītāju Dmitriju Birznieku, kurš gan novadīja stingru drošības instruktāžu pirms došanās ražotnē, gan pastāstīja par tērauda trošu ražošanas ciklu, to pielietojumu būvlaukumā, kontekstā ar pasaules mēroga attīstības tendencēm, kā arī nedaudz padiskutējot ar Ilonu Masku par Kondratjeva ciklu.

16.oktobrī plkst skolnieki apmeklēja Bonava būvēto jauno dzīvojamo kvartālu Robežu ielā 1, Dreiliņos ar nosaukumu Dreilinga mājas Trend. Apmeklējuma tēma un devīze – Moderns mājoklis modernā pilsētvidē – kā to panākt. Mūsdienās retāk būvē jaunas, atsevišķas dzīvojamās mājas, jo cenšas būvēt kvartālus – tā lai cilvēks jau ienākot teritorijā justos kā mājās. Ekskursija bija piemērota tiem, kas nākotnē vēlas studēt arhitektūru, pilsētplānošanu, ainavu arhitektūru, interjera dizainu, lietas, kas saistītas ar inženiertīkliem. Protams, arī visiem pārējiem. Objektā viesojās Rīgas 84.vidusskolas skolnieki, stāstījumu bija sagatavojuši Bonava būvdarbu vadītājs Andris Skudrītis un kampaņas Mācies būvniecību viena no organizatorēm Gunita Jansone.

Pie Rīgas Tehniskās universitātes transportbūvju studentiem 2019.gada 30.oktobrī viesojās Rail Batica projektu vadītājs Artūrs Caune un uzņēmuma ViaCon vadītājs Juris Indāns. Artūrs Caune savā stāstījumā ielūkojās vērienīgā projekta Rail Baltica tapšanas vēsturē, kas iesniedzas līdz pat 1994.gadam, kad tika pieņemts politisks lēmums par projekta realizācijas nepieciešamību. Rail Baltica nozīmē apjomos ievērojamus infrastruktūras – transporta būves – objektus. Jaunieši būs gaidīti palīgi projekta realizācijas gaitā, strādājot par asistentiem projektu vadītājiem un krājot kompetenci. Juris Indāns studentu auditoriju uzrunāja ar faktu, ka arī pats savulaik ir absolvējis transportbūvju speciālitāti RTU. Tā ir lieta, kas Juri Indānu ir aizrāvusi, sākot no dalības būvniecības procesos kā algotam darbiniekiem un noslēdzot ar sava uzņēmuma izveidi. Arī uzņēmuma vadīšana ir aizraujoša, īpaši, kad ekspluatācijā nodoti lieli, nozīmīgi objekti. ViaCon ir piedalījies Lubānas dambja atjaunošanā un būvniecībā, Krievu salas infrastruktūras būvniecībā un daudzos citos objektos Latvijā.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 10.klases skolnieki 2019.gada 5.novembrī viesojās Baltijā un varbūt pat Eiropā lielākajā Saules kolektoru parkā, kuru projektējis, attīstījis un uzbūvējis Salaspils siltums, tā kļūdams par būtisku alternatīvās enerģijas ieguves izpētes platformu veselam reģionam. Saražotā enerģija tiek iepludināta maģistrālajos energotīklos, tādejādi tiek prognozēts, ka apkures enerģijas patēriņa tarifi Salaspils iemītniekiem samazināsies par 5 procentiem. Skolniekus uzņēma Salaspils siltuma energoefektivitātes speciāliste Ilze Poļikarpova. Alternatīvo enerģiju jomā šobrīd gaidāma būtiska attīstība, nozare pieprasīs drošus un izaicinājumiem gatavus speciālistus. Ja ir interese par šo aizraujošo jomu, Ilze skolniekiem ieteica izvēlēties kādu no RTU piedāvātajām studiju programmām. Bet 2019.gada 12.novembrī Salaspils saules parkā viesojās Oskara Kalpaka Tautas Daiļamatu pamatskolas 8. un 9. klases skolnieki fiziskas skolotāja pavadībā.