← Visi raksti

Kampaņas Mācies būvniecību info materiāla Aizraujoša profesija būvnieks 2024 atklāšana

Baltijas valstu kontekstā ilgtspējīgākajā Ogres Valsts ģimnāzijas ēkā, kurā skolnieki mācības uzsāka 2023. gada 1. septembrī, info materiāls Aizraujoša profesija būvnieks tika atvērts 2024. gada 23. janvārī. Kampaņa Mācies būvniecību regulāri tiek organizēta jau 9 gadus pēc kārtas. Tā ir privāta, uz jauniešu izglītošanu aizraujošā veidā vērsta dzīvotspējīga iniciatīva, kuru organizē biedrība Building Design and Construction council (BDCC, www.buvniekupadome.lv), iesaistot atbalstītājus un sadarbības partnerus.

Sadarbības partneri ir biedrība Zaļās mājas, Meža attīstības fonds, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU), Latgales industriālais tehnikums, valstī lielākais būvniecības pasūtītājs Valsts nekustamie īpašumi, atbalstītāji – inženierkonsultantu un būvuzraudzības uzņēmums Forma 2, betonēšanas guru Nord-X, ilgtspējīgu objektu pieredzējis būvnieks Selva Būve, vērienīgi ceļu būves uzņēmumi A.C.B un VIA, viens no Kurzemes lielākajiem būvuzņēmumiem UPTK.

Kampaņa Mācies būvniecību iekļauj aizraujošu info materiālu un organizētas speciālistu un studentu un skolnieku tikšanās, kuras var notikt gan interesantākajos valsts būvobjektos, gan lekcijās augstskolās, koledžās un skolās. Kampaņa ir orientēta uz praktisku un lietderīgu zināšanu sniegšanu un pieredzes pārnesi, mudinot pievērsties karjerai eksaktajās jomās.

Info materiāla atvēršanas pasākumā 24.janvārī vairāk nekā 150 inženierzinātņu novirziena Ogres Valsts ģimnāzijas skolniekus uzrunāja organizatoru pārstāvji, atbalstītāji un sadarbības partneri, RTU un LBTU absolventi un mācībspēki un arī info materiāla varoņi, kā arī Egīls Helmanis, Ogres novada mērs un OVĢ direktora vietniece Anete Ezeriete.

Gunita Jansone, biedrības BDCC vadītāja

-Būvniecība ir viens no interesantākajām jomām, jo apvieno visdažādākos speciālistus. Lai kuru modernu, ilgtspējīgu ēku mēs apmeklētu, jāatzīmē, ka tur darbojušies vienā komandā arhitekti, būvkonstruktori, būvnieki, gaismas, ūdens un siltuma inženieri, interjera dizaineri un mēbeļu izgatavotāji un citi speciālisti. Lai mēs droši justos uz tiltiem un ceļiem, par to rūpējas projektētāji un būvnieki, pilsētas vidi kopj ainavu arhitekti un dārznieki. Būvniecība akumulē vislielāko speciālistu skaitu, salīdzinoši ar citām nozarēm.

Egīls Helmanis, Ogres novada mērs

-Būvniecības jomā svarīgākais ir kvalitatīvi izstrādāts uzdevums, kas nosaka, gala mērķi un produktu. Ļoti spilgti tas vērojams Ogres jaunajā bibliotēkā. Mēs noticējām jaunajam arhitektam Rūdim Rubenim, kas piedāvāja kardināli cita, moderna koncepta bibliotēku, kas nelīdzinājās nevienai citai Latvijā. Un iedvesma, kādai būt bibliotēkai, tika iegūtas sarunās ar dažādām mērķauditorijām un arī rūpīgi izpētot jaunāko pasaules praksi. Ja finansējuma noteikumi paredzēja dubultot apmeklētāju skaitu – kam neviens neticēja – tad pēc nodošanas ekspluatācijā apmeklētāju skaits ir trīskāršojies. Jo šajā mājā ir ko darīt, te ir interesanti dažādām sociālajām un vecuma grupām. Kad vecāki meklē bērnus, tie atsaucas, ka atrodas bibliotēkā. Bibliotēkas ēka ieguvusi augstas godalgas konkursos Latvijas Būvniecības Gada balva, Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā, 2022. gadā tā bija izvirzīta starp 4 labākajām jaunajām bibliotēku ēkām pasaulē.

Līdzīgs koncepts piemeklējis jauno ģimnāzijas ēku – tajā ieguldītie 33 miljoni EUR jau nesuši reālu, taustāmu atdevi. Š ir ēka, kurā ikdienā sastopami no sirds smaidoši pedagogi un skolnieki, skolotāji stāvēja rindā, lai tikai būt iespēja pasniegt šajā skolā, ģimnāzijai bija jāatver papildus klases, lai uzņemtu visus gribētājus ne vien no apkaimes, bet arī Rīgas. Miljoni ieguldīti ar jau tagad redzamu atdevi, tie ieguldīti labākas nākotnes un kvalitatīvas izglītības vārdā. Te mācās nākošie pašvaldību vadītāji, augsta līmeņa speciālisti, arhitekti un uzņēmumu vadītāji. Šī ir sabiedriska ēka, kas jau tagad rada visai sabiedrībai nozīmīgu labumu. Es vēlu izvirzīt augstus mērķus un nekad nezaudēt fokusu uz tiem. Tad arī sasniegsiet panākumus.

Kristaps Ceplis, biedrības Zaļās mājas vadītājs

Ogrē ir unikāla bibliotēkas ēka, estētisks apjoms, kas parāda kokmateriālu izmantošanas potenciālu. Izglītoti jaunieši ir Latvijas zelts, viņi ātrāk orientējas tehnoloģiju vēsmās, uztver koka izmantošanas plašās iespējas un ir gatavi izmantot Latvijas atjaunojamo resursu – koku. Es aicinu mācīties LBTU un izvēlēties programmas, kas saistītas ar kokapstrādi, jo mēs esam mežu valsts. Liela daļa dažādu koka izstrādājumu aiziet eksportā uz citām valstī, bet arī pie mums jau parādās pēdējo 7 gadu laikā arvien lielākas un nopietnākas ēkas no koka – bibliotēka, ražotnes, dienas centri, sabiedriskas funkcijas ēkas. Ja uzbūvē modernas ēkas no koka, speciālisti kļūst atpazīstam, jo visi vēlas redzēt šīs ēkas, piedalīties procesā vai apskatīties. Koka ēkas rada pamatīgu vilkmi. Un cilvēki, kas darbojas šajā jomā, kļūst pamanāmi un pieprasīti.

Sandra Gusta, LBTU mācībspēks, profesore

Būvniecība ir komandas darbs, kas jāapgūst praksē. Nepieciešamo speciālistu profilu skaits ir liels, bet lai veidotu karjeru un gūtu sasniegumus, ir pamatīgi jāmācas. Pasūtītājiem ir pieejams finansējums, bet bez speciālistu iesaistes finansējums nav apgūstams. Visa skaistā vide, kas mums ir apkārt, ir speciālistu radīta s- inženieri rēķinājuši un būvējuši, izvēlējušies tehnoloģijas un materiālus, tāpēc mācību procesā apgūstami dažādi priekšmeti. LBTU vienīgā augstskola, kas piedāvā apgūt specialitātes augstskolas līmenī koka būvniecības jomā. Ir arī būvinženieru programmas, ar kurām varat iepazīties bukletā.

Mārtiņš Miķelsons, VIA Ražošanas vadītājs, absolvēta RTU

Arī es smaidīju, ienākot šajā ēkā – modernajā Ogres Valsts ģimnāzijā. Jums – tie, kas šeit mācās – jābūt lepniem. Mēs esam ceļu būves uzņēmums VIA, atbalstām izglītības kampaņu Mācies būvniecību, cenšamies nākt pie jauniešiem un stāstīt par plašajām iespējām būvniecības jomā. Visas ar būvniecību saistītās profesijas ir darba tirgū pieprasītas, labi atalgotas, kas ir svarīgs faktors. Taču jāatzīmē – ka jābūt labam, zinošam speciālistam. Mūsu uzņēmumā ir pavisam neliela kadru mainība, vidējais darbinieku stāžs ir 12 gadi. Mācieties un papildiniet inženieru rindas.

Kaspars Belovs, VIA ražošanas tehniskās daļas vadītājs, info materiāla varonis, absolvēta RTU

Uzņēmumā VIA strādāju jau 5 gadus, RTU esmu absolvējis divas dažādas maģistratūras programmas. Vienmēr jau no skolas laikiem ir paticis risināt tehniskas problēmas, tāpēc arī savu vietu saskatīju būvniecībā. Būvniecības mums ir visapkārt – ceļi, skolas, veikali, utt. Un te vienmēr vajadzīgi inženieri.

Aija Ikstena, VNĪ Korporatīvās komunikācijas un ilgtspējas daļas vadītāja

Valsts nekustamie īpašumi ir viens no lielākajiem ēku pārvaldītājiem un aktīvākajiem būvniecības pasūtītājiem Latvijā. Šobrīd sekmīgi tiek īstenoti 34 valsts nozīmes projekti, kur 14 no tiem ir būvniecības stadijā. Mūsu pārvaldībā ir vairāk kā 1000 ēkas un teju 3400 zemju īpašumi.  Lai to visu kvalitatīvi pārvaldītu un attīstītu, uzņēmumā strādā teju 400 darbinieki dažādās ar būvniecību un nekustamo īpašumu pārvaldīšanu saistītās jomās. Mēs aktīvi dalāmies ar prasmēm un kompetenci, mērķtiecīgi mācāmies paši un mācām citus, zinot, ka pieredzes un zināšanu apmaiņa ir būtiska tam, lai Latvijas būvniecības un nekustamā īpašuma nozarē būtu spēcīgi un profesionāli speciālisti. It īpaši svarīgi mums ir iesaistīt studentus – nākotnes kolēģus – ar kuriem kopā risināt nozares izaicinājumus, celt prestižu un pats galvenais – radīt drošu un sakārtotu infrastruktūru, atjaunot un būvēt viedas un energoefektīvas ēkas, digitāli un ilgtspējīgi tās pārvaldīt, kā arī rūpēties par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, mūsu nākotnes paaudzēm.  Tādēļ šodien ir liels prieks piedalīties Mācies būvniecību kampaņā, kam sekos vizītes būvobjektos, vērtīgas vieslekcijas – diskusijas un domu apmaiņas. Lai izzinoši un jaudīgi!

Emīls Stīpnieks, Forma 2 BIM koordinators

Būvniecības sākuma etapā ir doma un ideja. BIM – būves informācijas modelēšana – ir tehnoloģija, kas palīdz virtuāli uzbūvēt ēku no pamatiem līdz pat nodošanai ekspluatācijā. Tas ir mūsdienīgs veida kā veidot ēkas un arī ātri apkopot informāciju būvniecības reāllaikā. Digitālajā 3D modelī ļoti labi redzamas gan kļūdas, gan arī risinājumi, kas ir izdevušies. Un kļūdas var savlaicīgi novērst. Ja ieraugu kļūdu, man ir iespēja ar savu Harley Davidson steigt uz būvlaukumu un darīt visu, lai to kopā ar citiem speciālistiem novērstu. Būvniecība nav tikai betons, drīzāk tā ir ideja par jaunas un kvalitatīvas vides veidošanu. Digitalizācija ir ienākusi uz palikšanu būvniecībā, tā paver iespēju attālināti strādāt dažādās pasaules valstīs un piedalīties patiešām ievērojamu objektu tapšanā.

Raimonds Leitēns, Nord – X projektu vadītājs, info materiāla varonis, absolvēta RTU

Liels prieks atrasties šajā ēkā un redzēt tik daudz ieinteresētu jauniešu. Info materiālam sekoju līdzi jau kopš tā laika, kad tas parādījās un tas patiešām sniedz ieskatu jomas speciālistu dažādajā ikdienā. Būvniecība ir plaša, aicinu ne tikai izmēģināt spēkus šajā nozarē, bet tai pievērsties uz palikšanu. Mēs ikdienā nodarbojamies ar betonēšanu un stiegrošanu. Tie nebūt nav monotoni darbi, bet gan stabila pamata radīšana daudzām konstrukcijām un apjomiem.

Dāvids Zaķis, Ogres novada domes Būvvaldes pilsētvides mākslinieciskais vadītājs, info materiāla varonis, absolvēta LBTU

Mana loma Ogres novadā ir ainavu arhitektūra, esmu strādājis pie vides projektiem visā novadā, lai izveidotu kvalitatīvu ārtelpu, lai tā būtu lietderīgi izmantojama ar ilgtspējīgiem risinājumiem, paturot prātā arī tehniskas dabas jautājums par vides uzturēšanai nepieciešamajiem darbiem. Saldais ēdien ir pilsētas un novada rotāšana, kur varam izpausties ar unikālu māksliniecisko noformējumu. Ogre jau ir kļuvusi slavena ar Ziemassvētku rotājumiem un, domājams, tikpat skaisti izdosies sapost pilsētu uz Lieldienām.

Anete Ezeriete, Ogres Valsts ģimnāzijas direktora vietniece

Novēlu jums no sirds novērtēt iespēju mācīties ļoti modernā skolas ēkā. Te dzims leģendas un nākotnes izcilības. Un vienmēr atminaties, ka jūsu sasniegumi nākotnē ir sākušies šeit un te ir jūsu saknes. Mēs esam piedāvājuši lielisku vidi, kvalitatīvu saturu – novērtējiet šīs iespējas tagad un arī turpmākajā dzīvē un karjerā.