← Visi raksti

Karjeras attīstības atbalsta kampaņas Mācies būvniecību 2022/2023 dienasgrāmata

Jau astoto gadu rudenī atveram kampaņu Mācies būvniecību un vedam speciālistus viesos pie skolniekiem un studentiem, bet ieinteresētākos jauniešus aicinām uz Latvijā labākajiem būvlaukumiem, kuros kvalitāte un produktivitāte iet roku rokā. Paldies mūsu ikgadējiem un jaunajiem sadarbības partneriem, kuru atbalsts kampaņas norisei nozīmē tās iedzīvināšanu visā Latvijā un arī rūpes par nozares prestiža veicināšanu. Kampaņa ir vienīgais profesionālo orientāciju veicinošs process, kas darbojas plānveidīgi un pilnvērtīgi, aptverot plašu speciālistu un jauniešu loku. Kā arī redzam sekotājus, kuri iedvesmojušies un organizē līdzīgas tikšanās - labā prakse izplatās. Taču Latviju aptveroša pagaidām ir tikai Mācies būvniecību kampaņa.

RTU Transportbūvju 1.kursa40 studentiem  ievada lekcijā 2022.gada 22.septembrī uzstājās speciālisti no vērienīgiem būvlaukumiem, kuri pēc realizācijas mainīs mūsu ikdienu un uzlabos vides infrastruktūru. Viens no megaprojektiem ir Ķekavas apvedceļš, pirmais Latvijā privātās publiskās partnerības projekts. Ar sarežģīto projektu  iepazīstināja  Juris Frīdmanis AS Ķekava ABT (privātais partneris) ģenerāldirektors. Par lielu projektu vadītājiem nepiedzimst, par tādiem mērķtiecīgi top, ja ir drosme un saprašana uzņemties atbildību standarta un svarīgākais – nestandarta – situācijās, kurās bieži vien ir tikai viens pareizais lēmums. Taču līdz pareizajam risinājumam ir jānonāk pēc situācijas rūpīgas analīzes. Lekcijā studenti guva iespaidu par objekta izmaksām, pabeigšanas termiņiem, unikālām būvniecības tehnoloģijām – MSE sienu izbūvi, pāļu izbūvi, tuneļa izveidi un pārvadu būvniecības metodēm.

Par Rail Baltica dzelzceļa RIX stacijas izbūvi, kas  šobrīd ir tikai sākuma stadijā, runāja pieredzējis būvuzraugs Edgars Krasņikovs, Forma 2 valdes loceklis. Edgars dalījās ar personīgo pieredzi, kurā neiztrūkst neviena nozīmīga pieredzes posma. Ir jāpastrādā arī zemākos amatos ar vienkāršākiem darbiem, lai kļūtu par ģenerāli. Edgars savu karjeru sāka kā noliktavas strādnieks, bet vadītājs, pēc laika ievērojis apzinīgo un atbildīgo attieksmi, uzaicinājis strādāt tāmēšanā un projektu vadībā. Tā kā RIX Rail Baltica stacija ir tikai sākuma etapā no grandiozām būvniecības tehnoloģijām tika pieminēts apjomīgais pāļu diametra izmērs, kas balstīs estakādi – 120 cm. Salīdzinājumam ierasts izmantot 50 – 70 cm diametra betona pāļus. Studenti tika aicināti būt zinātkāriem un ik brīvu brīdi doties uz būvlaukumiem pastrādāt paralēli studijām.

Vairāk nekā 50 zinātkāri jaunieši no RTU Būvniecības fakultātes un Rīgas 3.Valsts ģimnāzijas 2022.gada 4.oktobrī viesojās topošajā objektā Elemental Rīgā Skanstes ielā, par kura būvniecību ir atbildīgs ģenerāluzņēmējs Merks. Projekts Elemental pēc būvniecības darbu noslēģšanas tiks atvērts kā A klases biroju ēka ar BREEAM Ilgtspējas sertifikātu Excellent līmenī. Būvniekiem tas nozīmē lielu atbildību, rūpīgu  plānošanu un augstas kvalitātes darbu izpildi. Skolniekus un studentus ekskursijā pa objektu aptuveni 2 stundu garumā veda uzņēmuma Merks speciālisti – atbildīgie būvdarbu vadītāji Jānis Jermacāns un Jānis Mežinskis, LLU absolventi un ar lielu pieredzi darbu plānošanā, vadīšanā un komunikācijā ar apakšuzņēmējiem, un būvlaukuma vadītājs Igors Peretjagins, arī LLU absolvents, bet kopumā par projektu jauniešiem stāsīja Zigmunds Urtāns, Merks projektu vadītājs.

Rīgas Austrumu maģistrāles posmā, iepazīstot vērienīgā pārvada būvniecisko šķērsgriezumu, vairāk kā 50 RTU Transportbūvju fakultātes studenti viesojās 2022.gada 6.oktobrī. Projektā jau paveikto un arī aktuālās būvtehnoloģijas izrādīja Latvijas ceļu būves top saraksta uzņēmuma A.C.B. būvdarbu vadītājs Dāvis Rozentāls. 

Mācies būvniecību viesojās Ogres šobrīd visvērtīgākajā būvē – jaunajā bibliotēkā – 2022.gada 12.oktobrī, aicinot klausītājos RTU Būvniecības fakultātes studentus un Ogres novada skolniekus – visus, kam interesē būvniecībā un arhitektūrā aktuālā tēma – koks. Biedrības Zaļās mājas vadītājs Kristaps Ceplis vērsa uzmanību uz CLT materiāla pielietošanu, līmētajām koka sijām, kuru izmēri var sasniegt ievērojamus mērogus, bet slodžu noturība ir salīdzināma ar metāla un betona materiālu noturību. Koks ir atjaunojams resurss, ir vērts iepazīt tā potenciālo izmantošanas resursu, kas ir daudz plašāks, kā mēs ikdienā to nojaušam. Andrejs Beilins, zīmola Rothoblaas pārdošanas vadītājs Ziemļeiropā un Austrumeiropā un Oskars Drēziņš Rothoblaas pārdošanas vadītājs Baltijā, ar demo elementiem demonstrēja koka siju stiprināšanas daudzveidību. Rothoblaas ir pieredzējis un inovatīvs koka konstrukciju stiprinājumu izstrādātājs un ražotājs, kas ir viena no pamata lietām, lai ēkas konstrukcija droši būtu veidojama no koka. Turklāt stiprinājumu veidi ar katru gadu tiek uzlaboti, lai tie būtu ne vien droši, bet arī ērti montāžā, ekonomējot vissvarīgāko resursu – laiku. Ogres bibliotēka (arhitekti Rūdis Rubenis, Valdis Onkelis) tika izvēlēta par tikšanās vietu tieši tāpēc, lai teoriju papildinātu parauga vērts koka arhitektūras objekts.

RB Rail AS konferenču zālē Origo One biroja ēkā 2022.gada 17.oktobrī viesojās aptuveni kopskaitā 50 RTU Būvniecības fakultātes studenti  un O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas skolnieki kampaņas Mācies būvniecību ietvaros, lai uzklausītu Ērika Diļeva, RB Rail AS Tehniskā direktora, iedvesmojošo lekciju, pēc kuras sekoja jautājumu un atbilžu sesija. Interese par megaprojektu Rail Baltica auditorijā bija liela, jaunieši saņēma atbildes par iespējām praktizēties uzņēmumā, par Rail Baltica projekta sniegtajām ērtībām pēc nodošanas ekspluatācijā – Baltijas valstu galvaspilsētas Tallina un Viļņa būs sasniedzamas mazāk kā divu stundu laikā ar ātrumu gandrīz 250 km/h, bet no Polijas robežas Rail Baltica iekļausies visu Eiropas valstu kopējā dzelzceļa tīklā. Augsti vērtējamas Ērika Diļeva lektora prasmes saprotami un precīzi atklāt sarežģītā projekta gaitu.

Biedrības Building Design and Construction council (BDCC) vadītāja Gunita Jansone 2022.gada 18.oktobrī izglītības kampaņas Mācies būvniecību ietvaros viesojās O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolā pie 7.a klases skolniekiem, uzrunājot skolniekus un iedvesmojot izvēlēties ar arhitektūru un būvniecību saistītās profesijas – grūtas un sarežģītas, kas prasa milzu atbildību ikdienas uzdevumos, bet arī gandarījums pēc paveiktā ir nenovērtējams. Gunita Jansone mudināja jau savlaicīgi padziļināt zināšanas, ja ir interese savu nākotni saistīt ar arhitektūras vai būvniecības nozari.

2022.gada 19.oktobrī pie RTU Būvniecības fakultātes dažādu kursu studentiem viesojās būvnieks ar pieredzi un uzņēmuma Nord X vadītājs Ainārs Leitēns un Strandeck vadītājs Artjoms Samarins. Tā bija iespēja topošajiem būvniekiem un uzņēmējiem uzklausīt pieredzes stāstus par privātu uzņēmumu veidošanas politiku un veiksmēm. Ainārs Leitēns ilgus gadus bijis vadošos amatos Latvijas TOP būvuzņēmumos, līdz realizēts mērķis – savs nišas uzņēmums. Artjoms Samarins, savukārt, specializēto nišu  – pēcsaspriegtā betonēšanas tehnoloģija – ir izvēlējies, jo saredzējis iespēju radīt inovatīvas konstrukcijas, kuras būs pieprasītas Latvijā būvētajās augstceltnēs. Šobrīd šīs tehnoloģijas pielietojumu redzam visos lielākajos aktuālajos projektos, tostarp Rail Baltica izbūvē.

Kopumā 4 dažādi lektori ar 4 dažādām tēmām 2022.gada 20.oktobrī viesojās RTU Būvniecības fakultātē lekcijā Ievads būvniecībā, kuru apmeklēja pārsimts studentu – ļoti zinātkāru, par ko bija iespējams spriest pēc valdošā klusuma auditorijā lektoru uzstāšanās laikā. Raitis Bušmanis, RB Rail AS Virtuālās projektēšanas un būvniecības departamenta vadītājs, jauniešus ieinteresēja ar stāstījumu par Rail Baltica projekta digitalizāciju – projekts tiek realizēts saskaņā ar digitālo dvīni. Ļoti rūpīgi aprēķini, BIM izmantošana, jaunāko IT tehnoloģiju pielietojums ļauj virtuālajā vidē izkalkulēt visus būvniecības praktiskos etapus un savlaicīgi pamanīt arī riskus, kuriem jāpievērš uzmanība. Virtuālais projekta dvīnis nav tikai skaista bildīte, bet faktiem un aprēķiniem piepildīts modelis, aptverot par sīkākās projekta realizācijas detaļas. Latvija ir izaicinājuma priekšā, jo nekad iepriekš nav realizēts tik vērienīgs projekts, kura ietvaros jāsadarbojas visām trijām Baltijas valstīm. Taču pieredze tiek krāta atbilstoši laikmeta tempam. Rail Baltica veido nāktoni ar virtuālo dizainu – skatīt šeit. Jāatzīmē, ka ES, kas ir galvenais projekta finansētājs, finanses piešķir saskaņā ar izpildītajiem mērķiem – soli pa solim. Darboties šajā projektā daļēji iespējams ar misijas apziņu, jo ikdienas pavadonis, protams, ir stress un milzu atbildība, dažkārt jāaptur arī jaunie censoņi, kuru vēlme ir uzņemties vairāk kā ir intelektuālā resursu kapacitāte. Komunikācijas prasmes ir gandrīz vai noteicošās pēc specializācijas līmeņa kritērija. Un vēl – lai darbotos Rail Baltica projektā, būvinženieriem jābūt ar IT prasmēm.

Strandeck vadītājs Artjoms Samarins padalījās ar stāstu par savu ceļu līdz uzņēmējdarbībai, kas sācies ar vienkāršiem darbiem, pat zemeņu lasīšanu Lielbritānijā. Bet jau tad ir bijusi apziņa, ka ar laiku ieņems vadītāja postenī un ir gatavs uzņemties atbildību, kas ir vadītāja amata ikdienas sastāvdaļa. Izvirzītie mērķi un neatlaidība vienmēr dara savu – ir jābūt azartam un interesei, darbs nedrīkst līdzināties klaušām, kurā vienīgais patīkamais apstāklis ir alga. Tieši šādi cilvēki spēj ko dot jauniešiem, pamudināt tos, lai tiektos uz priekšu. Strandeck pēcsaspriegtā betonēšanas tehnoloģija ir izmantota visā aktuālajā un zināmajā Viļnas laikmetīgās arhitektūras projektos, Latvijā objekti ir LU jaunās ēkas – Dabas māja, Zinātņu māja, Rakstu māja; Origo One ēka, Mežaparka Dziesmu svētku estrāde, u.c. Kā atzīst Artjoms Samarinas, piedāvātā inovatīvā tehnoloģija ir tā fizika un matemātika, uz kuru pamata arhitekti spēj realizēt ieceres. Artjoms Samarins par svarīgu ikdienas uzdevumu uzskata katra objekta tapšanas datu analīzi pēc projekta realizācijas noslēguma – kādas bijušas neveiksmes, risinājumi un kuru pieredzi attīstīt tālāk. Kļūdas no objekta uz objektu neceļo, tās tiek izskaustas. Saziņā ar Jaunzēlandes speciālistiem notiek arī pieredzes apmaiņa, kas tagad iespējama virtuālajā vidē, turklāt praktiskie padomi noder projektu īstenošanā.

Raivis Freidensons, Merks būvdarbu vadītājs, ir speciālists, kurš godalgots konkursā Latvijas Gada inženieris būvniecībā 2021 nominācijā Jaunais speciālists. Lai arī augstskolas sols ir pamests visai nesen, Raivis jau ir bijis atbildīgs par mērogos ievērojamu objektu īstenošanu – viens no tiem ir Alfas pārvbūve un šobrīd aktuālais projekts ir biroju kompleksa Gustavs pirmās kārtas realizācija. Uzņēmums Merka kopumā nodarbināto speciālistu skaits ir 87, bet to vidējais vecums 34 gadi – jauni, zinoši, uz attīstību vērsti speciālisti. Raivis studentiem lekcijā uzsvēra, ka būvniecības nozare nav tikai par ēkām, bet par cilvēkiem, kas tās ēkas lietos, tātad par mums visiem. Ar spēju uzņemties atbildību nepiedzimst, tā tiek attīstīta visas dzīves garumā.

Nora Keslere, būvuzraudzības uzņēmuma Forma 2 Inženierkonsultantu nodaļas vadītāja, kas 2022.gada tika nominēta un godalgota foruma Sieviete arhitektūrā, būvniecībā, dizainā, ko organizē biedrība Building Design and construction council. Nora studentus iedvesmoja būt komunikabliem un nelaist garām iespējas.

Kampaņa Mācies buvniecību uz Ķekavas apvedceļa būvniecības plašo laukumu vairākkārtīgi ved studentus un skolniekus un 2022. gada 25.oktobrī atkal viesojāmies ar RTU studentiem. Par visa projekta īstenošanu atbildīgais Juris Frīdmanis, AS Ķekava ABT (privātais partneris) ģenerāldirektors, vienmēr ar prieku uzņem jauniešusm, iepazīstina ar projekta progresu, ļauj ielūkoties inovatīvu tehnoloģiju izmantošanā un atbild uz jautājumiem.

Linstow Baltic projektu direktors Andis Kublačovs RTU Būvniecības fakultātes studentiem 2022.gada 3.novembrī lekcijā Ievads būvniecībā skaidroja ilgtspējīgas būvniecības aspektus. Resursu patēriņa optimizācija nozīmē praktiskas, ikdienišķas lietas, kuras ilgtermiņā rada būtisku efektu. Jāatzīmē, ka viens no Linstow Baltic projektiem Tirdzniecības centra ORIGO un biznesa centra ORIGO ONE jaunbūve Satekles ielā 2B, Rīgā ieguva 1.vietu nominācijā Ilgtspējīgākā ēka konkursā Ilgtspēja arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (agrāk LLU) pie VBF 3.kursa studentiem un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas audzēkņiem kampaņa Mācies būvniecību kopā ar biedrības Zaļās mājas vadītāju Kristapu Cepli viesojās 2022.gada 8.novembrī. Atjaunojamā resursa – koka –  aktualitāte šobrīd ir sasniegusi vēl nebijušu ieinteresētību Pasūtītāju un būvnieku un inženieru vidū. Visā pasaulē tiek eksperimentēts un arī iegūts augstvērtīgs rezultāts koka pielietošanā dažādu ēku tipoloģijā – ar milzu pārsegumu sijām angāros, brīvdabas koncertzālēs, daudzdzīvokļu ēku būvniecībā, jauktas funkcijas debesskrāpjos, sporta būvēs un arī privātmāju celtniecībā. Latvija savā ziņā ir līdere koka potenciāla izmantošanā būvniecībā, top izturīgi tilti, uz Eiropu un Skandināviju tiek eksportēts liels skaits saliekamo koka konstrukciju. Mūsu inženieru un ražotāju sniegums ir ievērojams.

Rīgas cirks pēc atjaunošanas piesaistījis dažādu auditoriju uzmanību, jo tā ir kvalitatīvi jauna kultūrtelpa ar interesi raisošiem arhitektoniskajiem un būvnieciskajiem risinājumiem, uz kuru fona notiek pārsteidzoši akrobātu priekšnesumi. Cirka ēkas pārtapšana ir pieteikta konkursam Latvijas Būvniecības gada balva 2022 un 18.janvārī (2023) to apmeklēja konkursa žūrija kopā ar Rīgas Celtniecības koledžas studentiem un RTU pašpārvaldes pārstāvjiem. Par Cirka atgriešanos Rīgas kultūras piesātinātajā dzīvē un būves atjaunošanas konceptu stāstīja Rīgas Cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers un būvnieka AIDACO pārstāvis.

2023.gada 22.martā pie LBTU VBF būvniecības programmas studentiem viesojàs un vèrtīgà pieredzè dalījàs Būvkompānija Merks būvdarbu vadītàja Raimonda Vutkēviča un Nord X vadītājs Ainars Leitens un projektu vadītājs Raimonds Leitèns. Speciālistu tikšanos ar studentiem moderēja Gunita Jansone biedrïbas Building Design and Construction Council (BDCC) vadītàja.

2023.gada 5.aprīlī Ēnu dienās kampaņa Mācies būvniecība viesojās Ogres objektos – izcilajā, daudzas vietējās un starptautisko balvu ieguvušajā jaunajā Ogres bibliotēkā un turpat netālu esošajā Kāpšanas tornī jeb klinšu sienā, kas šobrīd ir lielākā Baltijā. Par koka potenciālu Ogres bibliotēkas konferenču zālē stāstīja biedrības Zaļās mājas vadītājs Kristaps Ceplis, ar kāpšanas torņa būvniecību un nozīmi skolniekus iepazīstināja Rolands Ruģēns, bet koka stiprinājumu inovācijas demonstrēja Rothoblaas pārstāvis Guntars Akmans. Ēnu dienās piedalījās kopskaitā 75 skolnieki no Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas un Rīgas O.Kalpaka tautu daiļamatu pamatskolas, Ķekavas vidusskolas un studenti, topošie arhitektūras tehniķi no Rīgas celtniecības koledžas.

Mārupes Mūzikas un mākslas skolā kampaņa Mācies būvniecību viesojās 2023. gada 21.aprīlī kopā ar aptuveni 40 RCK koledžas studentiem un RTU Būvniecības programmas studentiem. Par ēkas tapšanas gaitu, izmantotajām tehnoloģijām stāstīja būvuzņēmuma Selva Būve projektu vadītājs Edmunds Petrovs un RUUKKI pārstāvis Jānis Zaharāns, kura zīmola materiāls izmantots ēkas arhitektoniskās fasādes izveidē.

Pie uzņēmuma Alfis kampaņa Mācies būvniecību viesojās ar skolniekiem no Āgenskalna ģimnāzijas, O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas un studentiem no RTU Būvniecības fakultātes 2023. gada 24.aprīlī. Tā bija lieliska iespēja tehniku un tehnisku domāšanu cienošiem jauniešiem iepazīt moderno un jaudīgo būvtehniku un iejusties operatora lomā, praktiski izmēģinot dažādus kraušanas un zemes rakšanas darbus.

Nord X projektu vadītāja Jāņa Storha vadībā LU topošās Rakstu mājas būvlaukumā viesojās RTU Būvniecības fakultātes studenti 2023. gada 28.aprīlī, iedziļinoties betonēšanas tehnoloģiju niansēs. Vērienīgie betonēšanas darbi, veidņošana, eksponētā betona virsmu izbūve no būvniekiem prasa iemaņas un prasmes – to praksē, pateicoties kampaņasi Mācies būvniecību, ir iespēja iepazīt visiem jauniešiem, kurus interesē kā top ēkas un būves. Piemēram, viesošanās dienā būvlaukuma 30 cm pamatu plātnes izbūves procesā tika izmantots 500 m3 betona, katra betona maisītājs spēj atvest 8 m3. Tātad dienas laikā būvlaukumā ieradās vairāk nekā 62 betona maisītāji. Nord X speciālisti ir pieredzējuši betonētāji un projektu vadītāji, iesaistīti gandrīz katrā lielākajā Rīgas būvobjektā.