← Visi raksti

Karjeras attīstības atbalsta kampaņas Mācies būvniecību 2021/2022 dienasgrāmata

Septīto gadu, līdz ar jaunā mācību gada sākumu, aktīvitātes sākas jau ierastās un aizraujošās kampaņas Mācies būvniecību ietvaros. Būvnieki, arhitekti, projektu vadītāji, pasūtītāji labprāt ver pabeigtu un būvniecības stadijā esošu objektu durvis zinātkāriem jauniešiem, protams, ievērojot visus drošības un valstī spēkā esošos epidemiloģiskos nosacījumus. Tā ir ekskluzīva iespēja savu karjeras izvēli balstīt uz pieredzēto reālajā praksē, nevis tikai teorijā.

Kāds no jauniešiem varbūt iecerējis, piemēram, kļūt par arhitektu, bet, iepazīstot ikdienā veicamos darbus, pievēršas tomēr kādai citai profesijai. Vai arī, piemēram, meitenes šaubījušās, vai karjera meklējama būvniecībā, bet uzzinot no atbildīgām būvdarbu vadītājām un projektu vadītājām darba pienākumus un tiem sekojošos izaicinājumus, nostiprina savu ideju par izvēlēto profesiju.

2021.gada 10.septembrī, kad laiks lutināja un bija īpaši piemērots objektu apskatei, uz Latvijas Valsts mežu klienu apkalpošanas centru Jelgavā devās vairāku skolu audzēkņi. Jāpiemin, ka ēkas pasūtītājs ir Latvijas Valsts meži, arhitektūras projekts ir birojs 5.iela, arhitekti Ints Pujāts, Ija Rudzīte, būvnieki Selva būve. Arhitektoniski izteiksmīgā un uzmanību piesaistošā ēka ir pilnībā būvēta no koka, tās energoietilpība ir tuvu pasīvām mājām raksturīgam patēriņam, kā arī jāatzīmē, ka konkursā Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021 nominācijā Ilgtspējīgākais projekts ēka ieguva godpilno 1.vietu, pateicoties tieši projektētāju pūlēm un to izstrādātajiem inovatīvajiem risinājumiem. Ar studentiem no LLU VBF un skolniekiem no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Dobeles Valsts ģimnāzijas, Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas, dalot audzēkņu apmeklējumu vairākās sesijās, runājās un par ēku un profesijām stāstīja biroja 5.iela arhitekte Ija Rudzīte, Selva būve būvdarbu vadītāja Lolita Koļcova, biedrības Zaļās mājas vadītājas Kristaps Ceplis, biedrības BDCC pārstāves Gunita Jansone un Agrita Lūse. 

2021.gada 13.septembrī kampaņa Mācies būvniecību viesojās Liepājā, skolniekiem izrādot divus objektus – Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) jauno ēku un atjaunotu koka mazēku Bāriņu ielā 31. LMMDV jaunā ēka tapusi pēc arhitekta Andra Kokina projekta un rūpīgi būvēta ar Liepājas būvuzņēmuma UPTK speciālistu rokām Sanda Kirhnera vadībā. Galvenās ēkas iezīmes ir elegantā fasāde, kuras apdarē izmantots Cor-Ten materiāls, kas laika gaitā maina toni un faktūru, kā arī izcilās eksponētā betona plaknes, kuras dominē visā interjerā un ir lielisks fons mākslas darbiem. Koka ēka Bāriņu ielā, savukārt, ir izcilu amatniecības prasmju apliecinājums, atjaunojot ēku soli pa solim, izvēloties Latvijā ražotus vai pat uz vietas pagatavotus materiālus (fasādes melnā krāsa). Objektos viesojās skolnieki no Liepājas Valsts ģimnāzijas un Liepājas Raiņa 6. vidusskolas. Par ēkām stāstīja Bāriņu ielas 31 nama pasūtītāja un īpašniece, LMMDV karjeras konsultants Nils Kuncītis un BDCC biedrības pārstāves Agrita Lūse un Gunita Jansone.

Topošajā Salaspils bērnudārzā, kuru no līmētas koksnes elementiem būvē uzņēmums Merks, kampaņa Mācies būvniecību 2021.gada 21.septembrī viesojās kopā ar LLU VBF fakultātes 4.kursa un RTU Būvniecības fakultātes studentiem. Ar objektu iepazīstināja Merks atbildīgais būvdarbu vadītājs un projektu vadītājs Janeks Joma. Jauniešiem bija iespēja novērtēt būvnieka ikdienu tieši šajā sarežģītajā laikā, kad jūtams liels materiālu un cilvēku resursu trūkums un cenas ir vairākkārtīgi augušas – tas nehatīvi ietekmē objektu būvniecības ātrumu. Topošo speciālistu viesošanās nepabeigtos objektos ir īpaši nozīmīga, jo var iepazīt dažādu materiālu lietošanu, iestrādi, pētīt kvalitātes līmeni, savienojumu mezglu risinājumus un iegūt nenovērtējamu pieredzi. Sabiedrisku ēku būvniecība no koka Latvijā ir pašā ceļa sākumā, taču objekti ir daudzsološi un kalpo kā praktiski paraugi koka potenciāla izpratnei.