← Visi raksti

Karjeras attīstības atbalsta kampaņas Mācies būvniecību 2021/2022 dienasgrāmata

Septīto gadu, līdz ar jaunā mācību gada sākumu, aktivitātes sākas jau ierastās un aizraujošās kampaņas Mācies būvniecību ietvaros. Būvnieki, arhitekti, projektu vadītāji, pasūtītāji labprāt ver pabeigtu un būvniecības stadijā esošu objektu durvis zinātkāriem jauniešiem, protams, ievērojot visus drošības un valstī spēkā esošos epidemioloģiskos nosacījumus. Tā ir ekskluzīva iespēja savu karjeras izvēli balstīt uz pieredzēto reālajā praksē, nevis tikai teorijā.

Kāds no jauniešiem varbūt iecerējis, piemēram, kļūt par arhitektu, bet, iepazīstot ikdienā veicamos darbus, pievēršas tomēr kādai citai profesijai. Vai arī, piemēram, meitenes šaubījušās, vai karjera meklējama būvniecībā, bet uzzinot no atbildīgām būvdarbu vadītājām un projektu vadītājām darba pienākumus un tiem sekojošos izaicinājumus, nostiprina savu ideju par izvēlēto profesiju.

2021.gada 10.septembrī, kad laiks lutināja un bija īpaši piemērots objektu apskatei, uz Latvijas Valsts mežu klienu apkalpošanas centru Jelgavā devās vairāku skolu audzēkņi. Jāpiemin, ka ēkas pasūtītājs ir Latvijas Valsts meži, arhitektūras projekts ir birojs 5.iela, arhitekti Ints Pujāts, Ija Rudzīte, būvnieki Selva būve. Arhitektoniski izteiksmīgā un uzmanību piesaistošā ēka ir pilnībā būvēta no koka, tās energoietilpība ir tuvu pasīvām mājām raksturīgam patēriņam, kā arī jāatzīmē, ka konkursā Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021 nominācijā Ilgtspējīgākais projekts ēka ieguva godpilno 1.vietu, pateicoties tieši projektētāju pūlēm un to izstrādātajiem inovatīvajiem risinājumiem. Ar studentiem no LLU VBF un skolniekiem no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Dobeles Valsts ģimnāzijas, Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas, dalot audzēkņu apmeklējumu vairākās sesijās, runājās un par ēku un profesijām stāstīja biroja 5.iela arhitekte Ija Rudzīte, Selva būve būvdarbu vadītāja Lolita Koļcova, biedrības Zaļās mājas vadītājas Kristaps Ceplis, biedrības BDCC pārstāves Gunita Jansone un Agrita Lūse. 

2021.gada 13.septembrī kampaņa Mācies būvniecību viesojās Liepājā, skolniekiem izrādot divus objektus – Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) jauno ēku un atjaunotu koka mazēku Bāriņu ielā 31. LMMDV jaunā ēka tapusi pēc arhitekta Andra Kokina projekta un rūpīgi būvēta ar Liepājas būvuzņēmuma UPTK speciālistu rokām Sanda Kirhnera vadībā. Galvenās ēkas iezīmes ir elegantā fasāde, kuras apdarē izmantots Cor-Ten materiāls, kas laika gaitā maina toni un faktūru, kā arī izcilās eksponētā betona plaknes, kuras dominē visā interjerā un ir lielisks fons mākslas darbiem. Koka ēka Bāriņu ielā, savukārt, ir izcilu amatniecības prasmju apliecinājums, atjaunojot ēku soli pa solim, izvēloties Latvijā ražotus vai pat uz vietas pagatavotus materiālus (fasādes melnā krāsa). Objektos viesojās skolnieki no Liepājas Valsts ģimnāzijas un Liepājas Raiņa 6. vidusskolas. Par ēkām stāstīja Bāriņu ielas 31 nama pasūtītāja un īpašniece, LMMDV karjeras konsultants Nils Kuncītis un BDCC biedrības pārstāves Agrita Lūse un Gunita Jansone.

Topošajā Salaspils bērnudārzā, kuru no līmētas koksnes elementiem būvē uzņēmums Merks, kampaņa Mācies būvniecību 2021.gada 21.septembrī viesojās kopā ar LLU VBF fakultātes 4.kursa un RTU Būvniecības fakultātes studentiem. Ar objektu iepazīstināja Merks atbildīgais būvdarbu vadītājs un projektu vadītājs Janeks Joma. Jauniešiem bija iespēja novērtēt būvnieka ikdienu tieši šajā sarežģītajā laikā, kad jūtams liels materiālu un cilvēku resursu trūkums un cenas ir vairākkārtīgi augušas – tas negatīvi ietekmē objektu būvniecības ātrumu. Topošo speciālistu viesošanās nepabeigtos objektos ir īpaši nozīmīga, jo var iepazīt dažādu materiālu lietošanu, iestrādi, pētīt kvalitātes līmeni, savienojumu mezglu risinājumus un iegūt nenovērtējamu pieredzi. Sabiedrisku ēku būvniecība no koka Latvijā ir pašā ceļa sākumā, taču objekti ir daudzsološi un kalpo kā praktiski paraugi koka potenciāla izpratnei.

Oktobris kampaņai Mācies būvniecība iesākās ar vairākām aktivitātēm, piedāvājot jauniešiem būvlaukuma apmeklēšanu Gustava Zemgala gatvē, kur top biznesa centrs Gustavs, un ieklausīties aizraujošos stāstījumos par ceļu un tiltu būvniecību un sava biznesa veidošanu būvniecības jomā. Biznesa centru Gustavs veidos 3 biroja ēku apjomi, no kuriem top pirmais. Merks atbildīgais būvdarbu vadītājs Raivis Freidensons Rīgas Klasiskās ģimnāzijas skolniekus un RTU Būvniecības fakultātes studentus 1.oktobrī iepazīstināja ar nulles cikla specifiku un pāļu dzīšanas procesu, atklājot, ka darbu veikšanu metodoloģiju iespējams iepazīt tikai būvlaukumā, bet ne studijās, tāpēc jaunieši no mācībām brīvajā laikā tiek aicināti strādāt būvlaukumā.  RTU transportbūvju programmas studentiem Strandeck vadītājs Artjoms Samarins sniedza ieskatu savā karjerā, tās veidošanā no darba ņēmēja līdz darba devējam un liela uzņēmuma īpašniekam. Ja ir pamatīgas inženierijas zināšanas un uzņēmēja gēns, kā arī drosme – var piepildīt pārdrošus sapņus, padarot tos par realitāti. Lekciju turpināja uzņēmuma Firma L4 būvuzraugs Daina Bruža, stāstot par industriālajiem objektiem – tiltiem un nozīmīgām caurtekām – , kā arī par to cik mūsu drošība uz ceļiem un tiltiem ir atkarīga no inženieru veikuma un prasmēm.

Rīgas vērienīgāko inženierbūvju apmeklējums skolniekiem un studentiem kampaņas Mācies būvniecību ietvaros tika organizēts 2021.gada 8.oktobrī. Tā bija lieliska iepēja iepazīt inženierbūvju nozīmi pilsētas ikdienas dzīvē un būvnieku atbildību par šo būvju drošību, tas ir, par kvalitāti katrā būvniecības etapā. Paviršībai te nav vietas, katrs solis ir jāpārdomā vairākas reizes. RTU studenti un Rīgas Klasiskā ģimnāzijas un Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas skolnieki viesojās Austrumu maģistrāles posma jaunbūvē un Deglava tilta pārbūves būvlaukumā. Par Austrumu maģistrāli stāstīja būvnieku – uzņēmuma A.C.B. – pārstāvji Edmunds Zonbergs un Dāvis Serdāns, bet ar Deglava tilta pārbūvi iepazīstināja Daina Bruža no Firma L4 – būvuzraugs, kas dienu un nakti seko būvdarbu izpildei.

Daugavpils Saules skolā 2021.gada 11.oktobrī viesojās Daugavpils 12.vidusskolas skolnieki, lai iepazītu gan arhitektūras projekta izstrādi un būvniecības procesu, gan skolas piedāvātās izglītības programmas, tostarp arhitektūras un dizaina programmās apgūstamo. Par Saules skolas tapšanu stāstīja biedrības BDCC pārstāves Gunita Jansone un Agrita Lūse, kā arī Ingūna Kokina, Saules skolas direktore.

2021.gada 13.oktobrī ar online lekcijām Daugavpils Būvniecības tehnikuma audzēkņiem uzstājās Strandeck vadītājs Artjoms Samarins un Lagron būvdarbu vadītāja palīgs Lidija Šindere. Lekciju tēmas skāra praktiskas un izglītojošas lietas, audzēkņiem uzzinot par pēcsaspriegtās betonēšanas tehnoloģiju un priekšrocībām to pielietojot apjomīgos objektos, bet Lidijas stāstījums iekļāva būvlaukuma struktūras skaidrojumu, ar piemēriem ilustrējot katra speciālisti – projektu vadītāja, būvdarbu vadītāja, būvuzrauga, arhitekta, inženiertīklu  un citu profesionāļu – ikdienas pienākumus. Tika pieminētas arī iespējas veidot karjeru būvniecības nozarē.

Akuālās Rīgas inženierbūves – jaunās un rekonstrukcijas – RTU Būvniecības fakultātes 1. kursa Transportbūvju programmas studenti profesionāļu vadībā apmeklēja 2021.gada 15.oktobrī. Par Austrumu maģistrāles topošo jauno posmu stāstīja A.C.B. vadošie speciālisti Edmunds Zonbergs un Dāvis Rozentāls, bet pa Rīgas idzīvotāju vidū slaveno Deglava tiltu izvadāja Daina Bruža, Firma L4 būvuzraugs. Iepazīšanās ar Austrumu maģistrāles posmu bija vērtīga, kā atzina studenti, jo vairāk kā stundas laikā tika iegūta izsmeļoša praktiska informācija par būvlaukuma struktūru un iesaistīto speciālistu darba pienākumiem, studenti uzzināja, cik speciālistu strādā būvlaukumā, ko dara meistari, ko būvdarbu vadītāji, par ko atbild projektu vadītāji, tika iepazīts apakšuzņēmēju darbs, kā arī inženierkomunikāciju instalācijas un atbalsta sienas izbūves procesi.

RTU Būvniecības fakultātes 1.kursa 122 studentiem 2021.gada 28.oktobrī online režīmā par būvniecības nozares praktiskajiem aspektiem stāstīja Zigmunds Urtāns, Merks projektu vadītājs un Normunds Pipars, Forma2 būvuzraugs. Abi uzņēmumi ir nopietni spēlētāji Latvijas būvniecības nozarē, akumulējot nozīmīgu pieredzi un praksi, zināšanas un inovācijas. Ar savu nenovērtējamo pieredzi uzņēmumu speciālisti ir gatavi dalīties ar tiem, kas plāno izaugsmi un karjeru būvniecibā.

RTU Būvniecības fakultātes 1.kursa studentiem 2021.gada 11.novembrī par Būvvaldes struktūru un ikdienas uzdevumiem stāstīja Santa Pupiņa, Daugavpils domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja, bet tāmētāja uzdevumus un darba rezultāta nozīmi skaidroja Alvis Auga, uzņēmuma Selva Būve pieredzējušais tāmētājs.