← Visi raksti

Karjeras attīstības atbalsta kampaņas Mācies būvniecību 2020/2021 dienasgrāmata

Šobrīd būvniecības tehnoloģijas attīstās straujāk kā nekad iepriekš, būvniecības informācijas modeļas (BIM) izmantošana drīz vien būs ierasta prakse. Bet tas nenozīmē, ka speciālstu zināšanas aizstās digitālā pasaule. Speciālistu kompetence un pieredze ir nenovērtējamas lietas, kuras kombinācijā ar BIM var radīt izcilus nākotnes projektus, kur cilvēki dzīvos, strādās, sportos, ārstēsies un izklaidēsies. Kampaņa Mācies būvniecību ir uzsākusi savu kārtējo - sesto gadu pēc kārtas - ceļu pie skolniekiem un studentiem, lai pavērtu plašāku skatījumu uz profesiju piepildītu ar izaicinājumiem, dažādību un gandarījumu. Covid apstākļos sekojam līdzi MK norādēm un organizējam tikai tādus pasākumus, kurus atļauj noteikumi.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, mācību iestādē, kuras programmas orientētas uz eksaktajām zinātnēm, 2020.gada 21. septembrī uzstājās ceļu būves uzņēmuma A.C.B. būvdarbu vadītājs Matīss Klāsons. Būvniecībā darbs nav viegls, toties katrs objekts sniedz neizmērfojamu gandarījumu, Matīss skolas 11. klases skolniekiem stāstīja, kāpēc pats izvēlējies studēt būvniecības zinātnes, pastāstīja, kāda ir būvdarbu vadītāja ikdiena un iepazīstināja ar uzņēmumu, kurā strādā. Tas nav viens uzņēmums, bet saime, kurā katra grupa nodarbojas ar kādu no ceļu būves specifiskajiem darbiem.

Biedrības Zaļās mājas vadītājs un koka būvniecības entuziasts Kristaps Ceplis un kokmateriālu pētnieks Kārlis Pugovičs 2020.gada 22. septembrī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12.klases skolniekiem stāstīja par daudzveidīgajām koka būvniecības iespējām, koks kā būvmateriāls ir izmantojams gan nelielu ģimenes ēku celtniecībā, gan augstceltņu būvēs. Koks ir atjaunojams resurss un nākotnē koka būvniecības tehnoloģijām būs arvien lielāka nozīme. Tāpat kā jebkurām tehnoloģijām, kas izmantojamas būvniecībā, arī koka būvelementiem svarīgs posms ir stiprinājumi. Tiem jābūt kvalitatīviem, izmantojot noteiktus, pārbaudītus veidus. Lai auditoriju pārliecinātu par stiprinājumu nozīmi, notika praktiska demonstrācija ar divu koka detaļu savienojuma salaušanu, pierādot, ka sliktas kvalitātes stiprinājumu izmantošana var radīt nopietnus riskus būves ekspluatācijas laikā.

2020.gada 13.oktorī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā 10.klases skolniekus uzņēmuma Strandeck projektētājs Jevgeņijs Tarasovs un tehniķe rasētāja Smaida Sunepa iepazīstināja ar to, ar cik plašu speciālistu loku ir saistīta būvniecības nozare. Nozarei ir vajadzīgi labi IT speciālisti, marketinga cilvēki, projektētāji, būvnieki, kuri strādā pirmajās līnijās – būvlaukumā un daudzi citi. Projektētāju lielā atbildība ir saistīta ar noturīgu konstrukciju un to savienojumu projektēšanu – no viņu prasmes ir atkarīga cilvēku dzīvība. Abi speciālisti iepazīstināja ar daudzslāņainajām projektu sadaļām un par uzņēmuma dalību ar savu produktu apjomīgajos projektos – LU Zinātņu mājā, t/c Akropole, t/c Alfa paplašināšanā, Mežaparka estrādes pārbūvē un daudzās modernas arhitektūras ēkās Lietuvā.

Pielāgojoties Covid radītajai situācijai, lekcijas skolniekiem un studentiem notiek arī tiešsaistes režīmā. 2020.gada 15.oktobrī RTU Transportbūvju fakultātes studentiem A.C.B. projektu vadītājs Edmunds Zondbergs uz reālu piemēru pamata izstāstīja kā uzņēmumā nonākošam praktikantam veidot savu karjeru. Protams, sākotnēji ir jāveic praktiski darbi būvlaukumā, ar katru gadu palielinot atbildības latiņu un papildinot pienākumu klāstu. Izsaugsme līdz lielu projektu vadītāja amatam var notikt 7 – 10 gadu laikā, ja sāk strādāt jau pirmajā kursā. Uzņēmuma A.C.B. taktika ietver speciālistu izaudzināšanu un apmācību, nevis to pārpirkšanu no citiem uzņēmumiem. Šeit tiek dota iespēja un parādīta nākotnes vīzija jaunajiem speciālistiem. Ar informāciju par Rail Baltica projekta attīstību dalījās RB Rail komunikācijas vadītāja Līva Biseniece un plānošanas inženieris Ruslans Muhitovs.

Rīgas Tehniskās universitātes būvniecības 1.kursa studentiem 2020.gada 30.oktobrī lekcijā Ievads būvniecībā uzstājās divi augstas raudzes profesionāļi – Edmunds Zondbergs, A.C.B. projektu vadītājs, un Jānis Zolbergs, Forma 2 valdes loceklsi, būvuzraugs, inženierkonsultants. Atbilstoši valstī esošajām prasībām, lekcija notika attālināti, online platformai fiksējot 101 studenta klātbūtni. Par uzmanīgu klausīšanos liecināja arī lektoriem uzdotie jautājumi. Edmunds Zondbergs uzstāšanās sākuma daļā vērsa uzmanību uz to, ka vēlmju piepildījums ir tikai un vienīgi pašu rokās, turklāt panākumu sasniegšanas pamatā ir smags darbs. Iegūtais rezultāts – pamatīgs gandarījums. Edmunda Zondberga pārziņā ir bijuši liels skaits sarežģītu un apjomā milzīgu objektu ar augstu atbildības latiņu. Piemēram, darbi lidostā Rīga, kur būvniecības grafiks bija jāsaskaņo ar lidostas darbību. Noslēgumā tika pieminēts, ka darba kārotāji noteikti var pieteikties uzņēmumā A.C.B. uz pārrunām. Jānis Zolbergs studentus iepazīstināja ar savas karjeras posmiem, katrā no tiem iegūta būtiska pieredze, kas šobrīd tiek izmantota būvuzraudzībā un inženierkonsultācijās ievērojamu objektu pasūtītājiem. Forma 2 strādājusi un strādā ne tikai Latvijā, bet arī Kanādā, Itālijā, Somijā, Gruzijā, Azerbaidžānā, Mozambikā. Katrā no valstīm, protams, ir atšķirīga būvniecības kultūra. Speciālistiem ir iespēja pārņemt no katras valsts to labāko. Jānis Zolbergs ir veicis būvuzraudzību vai konsultējis lielu skaitu objektu, rūpīgi kontrolējis būvniecības procesu, lai sabiedrība iegūtu drošu un kvalitatīvu būvi. Jāņa Zolberga pienākumu pamatā ir būvniecības provizorisko risku samazināšana līdz nulles līmenim. Visi studenti, kas klausījās un sekoja līdzi lekotru stāstījumam ieguva vērtīgu un noderīgu informāciju, kas palīdz katram pašam noformulēt, kādā virzienā attīstīt savu karjeru.

2021. gada 15. februārī  Rīgas 3. ģimnāzijas 10.a klases jauniešiem, kuri mācās IT un inženierzinātņu klasē, par būvniecību online lekcijā stāstīja Merks projektu vadītājs Mihails Peščinskis un Celtniecības direktora vietnieks Jānis Zilgme. Galvenās atziņas – būvniecība nav viegla nozare, tā prasa racionālu domāšanu un arī piredzi darbu veikšanā. Vislabāk, ja profesijas apgūšana paralēli mācībām sākas arī būvlaukumā, iepazīstot arī vienkāršos darbus – arī tie ir jāpaveic kvalitatīvi. Savukārt, biedrības Zaļās mājas vadītājs Kristaps Ceplis skolniekus ieveda koka būvniecības pasaulē, kas ir perspektīva nozare un tāda vēl būs daudzus gadus. Arī šeit tiek gaidīti gaiši prāti.

2021.gada 23.februārī LLU VBF 3.kursa studentiem online lekcijā par būvniecības profesijas ikdienu stāstīja divi uzņēmuma Merks projektu vadītāji Roberts Rēboks un Zigmunds Urtāns. Roberts Rēboks jau studiju laikā ir mērķtiecīgi orientējies uz darbu uzņēmumā Merks, jo uzņēmums saistījies ar augstu iekšējo  darba kultūru un būvniecības darbu kvalitāti. Tikpat nozīmīga šķitusi iespēja savu ikdienā sastapties ar izaicinājumiem, jo vairums no Merks realizētiem būvobjektiem ir vērienīgi un nozmīgi visas Latvijas mērogā. Zigmunds Urtāns savā stāstījumā pievērsās projekta vadītāja uzdevumiem, kas ietver ļoti plašu loku, sākot no komunikācijas ar pasūtītāju līdz pat katra būvlaukumā paveiktā darba pārzināšanu.

Alvis Auga, Selva Būve tāmētājs, un Artjoms Samarins, Strandeck dibinātājs un vadītājs, ar savu pieredzi dalījās 2021.gada 24.februārī ar LLU VBF 4.kursa studentiem online lekcijā. Alvis Auga sīki un smalki iepazīstināja ar tāmētāja darbu. Korektas tāmes ir pirmā un nozīmīgākā lieta startējot būvniecības ieprikumu konkursos vai piedāvājot pasūtītājam būvdarbu cenu. Prasmīgi tāmētāji parasti būvlaukumā ir vai nu kādu laiku pastrādājuši pie darbu veikšanas vai arī iepazinušies ar katra darba specifiku. Jo tikai ar šīm zināšanām iespējams izstrādāt derīgas tāmes. Lielu gandarījumu sniedz objekti, kuri patiešām notiek, jo nav noslēpums, ka no iztāmētā daudzuma dienas gaismu  kā objekti ierauga 1o procenti. Artjoms Samarins iedrošināja jauniešus sapņot un iet uz mērķi, jo viss ir sasniedzams, ja liek lietā prasmes un zināšanas. Vēl jaunieši uzzināja par to, kāda ir būvniecības darbu specifika Skandināvijā, kurā vairākos objektos darbojas uzņēmums Strandeck.