← Visi raksti

Karjeras attīstības atbalsta kampaņas Mācies būvniecību 2020/2021 dienasgrāmata

Šobrīd būvniecības tehnoloģijas attīstās straujāk kā nekad iepriekš, būvniecības informācijas modeļas (BIM) izmantošana drīz vien būs ierasta prakse. Bet tas nenozīmē, ka speciālstu zināšanas aizstās digitālā pasaule. Speciālistu kompetence un pieredze ir nenovērtējamas lietas, kuras kombinācijā ar BIM var radīt izcilus nākotnes projektus, kur cilvēki dzīvos, strādās, sportos, ārstēsies un izklaidēsies. Kampaņa Mācies būvniecību ir uzsākusi savu kārtējo - sesto gadu pēc kārtas - ceļu pie skolniekiem un studentiem, lai pavērtu plašāku skatījumu uz profesiju piepildītu ar izaicinājumiem, dažādību un gandarījumu. Covid apstākļos sekojam līdzi MK norādēm un organizējam tikai tādus pasākumus, kurus atļauj noteikumi.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, mācību iestādē, kuras programmas orientētas uz eksaktajām zinātnēm, 2020.gada 21. septembrī uzstājās ceļu būves uzņēmuma A.C.B. būvdarbu vadītājs Matīss Klāsons. Būvniecībā darbs nav viegls, toties katrs objekts sniedz neizmērfojamu gandarījumu, Matīss skolas 11. klases skolniekiem stāstīja, kāpēc pats izvēlējies studēt būvniecības zinātnes, pastāstīja, kāda ir būvdarbu vadītāja ikdiena un iepazīstināja ar uzņēmumu, kurā strādā. Tas nav viens uzņēmums, bet saime, kurā katra grupa nodarbojas ar kādu no ceļu būves specifiskajiem darbiem.

Biedrības Zaļās mājas vadītājs un koka būvniecības entuziasts Kristaps Ceplis un kokmateriālu pētnieks Kārlis Pugovičs 2020.gada 22. septembrī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12.klases skolniekiem stāstīja par daudzveidīgajām koka būvniecības iespējām, koks kā būvmateriāls ir izmantojams gan nelielu ģimenes ēku celtniecībā, gan augstceltņu būvēs. Koks ir atjaunojams resurss un nākotnē koka būvniecības tehnoloģijām būs arvien lielāka nozīme. Tāpat kā jebkurām tehnoloģijām, kas izmantojamas būvniecībā, arī koka būvelementiem svarīgs posms ir stiprinājumi. Tiem jābūt kvalitatīviem, izmantojot noteiktus, pārbaudītus veidus. Lai auditoriju pārliecinātu par stiprinājumu nozīmi, notika praktiska demonstrācija ar divu koka detaļu savienojuma salaušanu, pierādot, ka sliktas kvalitātes stiprinājumu izmantošana var radīt nopietnus riskus būves ekspluatācijas laikā.

2020.gada 13.oktorī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā 10.klases skolniekus uzņēmuma Strandeck projektētājs Jevgeņijs Tarasovs un tehniķe rasētāja Smaida Sunepa iepazīstināja ar to, ar cik plašu speciālistu loku ir saistīta būvniecības nozare. Nozarei ir vajadzīgi labi IT speciālisti, marketinga cilvēki, projektētāji, būvnieki, kuri strādā pirmajās līnijās – būvlaukumā un daudzi citi. Projektētāju lielā atbildība ir saistīta ar noturīgu konstrukciju un to savienojumu projektēšanu – no viņu prasmes ir atkarīga cilvēku dzīvība. Abi speciālisti iepazīstināja ar daudzslāņainajām projektu sadaļām un par uzņēmuma dalību ar savu produktu apjomīgajos projektos – LU Zinātņu mājā, t/c Akropole, t/c Alfa paplašināšanā, Mežaparka estrādes pārbūvē un daudzās modernas arhitektūras ēkās Lietuvā.

Pielāgojoties Covid radītajai situācijai, lekcijas skolniekiem un studentiem notiek arī tiešsaistes režīmā. 2020.gada 15.oktobrī RTU Transportbūvju fakultātes studentiem A.C.B. projektu vadītājs Edmunds Zondbergs uz reālu piemēru pamata izstāstīja kā uzņēmumā nonākošam praktikantam veidot savu karjeru. Protams, sākotnēji ir jāveic praktiski darbi būvlaukumā, ar katru gadu palielinot atbildības latiņu un papildinot pienākumu klāstu. Izsaugsme līdz lielu projektu vadītāja amatam var notikt 7 – 10 gadu laikā, ja sāk strādāt jau pirmajā kursā. Uzņēmuma A.C.B. taktika ietver speciālistu izaudzināšanu un apmācību, nevis to pārpirkšanu no citiem uzņēmumiem. Šeit tiek dota iespēja un parādīta nākotnes vīzija jaunajiem speciālistiem. Ar informāciju par Rail Baltica projekta attīstību dalījās RB Rail komunikācijas vadītāja Līva Biseniece un plānošanas inženieris Ruslans Muhitovs.

Rīgas Tehniskās universitātes būvniecības 1.kursa studentiem 2020.gada 30.oktobrī lekcijā Ievads būvniecībā uzstājās divi augstas raudzes profesionāļi – Edmunds Zondbergs, A.C.B. projektu vadītājs, un Jānis Zolbergs, Forma 2 valdes loceklsi, būvuzraugs, inženierkonsultants. Atbilstoši valstī esošajām prasībām, lekcija notika attālināti, online platformai fiksējot 101 studenta klātbūtni. Par uzmanīgu klausīšanos liecināja arī lektoriem uzdotie jautājumi. Edmunds Zondbergs uzstāšanās sākuma daļā vērsa uzmanību uz to, ka vēlmju piepildījums ir tikai un vienīgi pašu rokās, turklāt panākumu sasniegšanas pamatā ir smags darbs. Iegūtais rezultāts – pamatīgs gandarījums. Edmunda Zondberga pārziņā ir bijuši liels skaits sarežģītu un apjomā milzīgu objektu ar augstu atbildības latiņu. Piemēram, darbi lidostā Rīga, kur būvniecības grafiks bija jāsaskaņo ar lidostas darbību. Noslēgumā tika pieminēts, ka darba kārotāji noteikti var pieteikties uzņēmumā A.C.B. uz pārrunām. Jānis Zolbergs studentus iepazīstināja ar savas karjeras posmiem, katrā no tiem iegūta būtiska pieredze, kas šobrīd tiek izmantota būvuzraudzībā un inženierkonsultācijās ievērojamu objektu pasūtītājiem. Forma 2 strādājusi un strādā ne tikai Latvijā, bet arī Kanādā, Itālijā, Somijā, Gruzijā, Azerbaidžānā, Mozambikā. Katrā no valstīm, protams, ir atšķirīga būvniecības kultūra. Speciālistiem ir iespēja pārņemt no katras valsts to labāko. Jānis Zolbergs ir veicis būvuzraudzību vai konsultējis lielu skaitu objektu, rūpīgi kontrolējis būvniecības procesu, lai sabiedrība iegūtu drošu un kvalitatīvu būvi. Jāņa Zolberga pienākumu pamatā ir būvniecības provizorisko risku samazināšana līdz nulles līmenim. Visi studenti, kas klausījās un sekoja līdzi lekotru stāstījumam ieguva vērtīgu un noderīgu informāciju, kas palīdz katram pašam noformulēt, kādā virzienā attīstīt savu karjeru.