← Visi raksti

Kampaņas Mācies būvniecību 2018/2019 dienasgrāmata

Sākoties jaunajam mācību gadam 2018.gada septembrī, jau ceturto gadu kampaņa Mācies būvniecību viesojas skolās, tehnikumos, augstskolās, aicinot apgūt ar būvniecību saistītas profesijas un iedvesmojot jauno maiņu ar aizraujošiem būvniecības profesionāļu stāstījumiem par praktisko ikdienu. Būvniecība ir reti ietilpīga profesija, kura vietu var rast visdažādākās intereses.

Jebkura ar būvniecību saistīta profesija ar garantiju sagādā gandarījumu mirklī, kad ekspluatācijā tiek nodots kārtējais objekts, kas ir būtisks pienesums sabiedrības labklājībai. Vai tā būtu dzīvojamā, vai privātmāja, vai ceļu būves objekts, vai sabiedriska ēka, vai kāds cits objekts, to tapšanas gaita ir unikāla un nekad neatkārtojama. Kampaņas Mācies būvniecība ietvaros speciālisti labprāt dalās ar savu unikālo pieredzi, kuras kapacitāti noteikuši daudzie objekti, kuru tapšanā speciālisti ieguldījuši laiku, zināšanas un enerģiju.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā kampaņa Mācies būvniecību viesojās 2018.gada 2.oktobrī, ar skolnieku auditoriju pieredzē dalījās Māris Tidriķis, “Forma 2” valdes loceklis un būvuzraugs, un Kaspars Kurtišs, “K Forma” vadītājs, būvinženieris, būvkonstrukciju projektētājs. Māris Tidriķis skolniekiem stāstīja par to, kādi ikdienas pienākumi ir būvuzraugam, kā pats izvēlējies šo profesiju, uzsvērdams, ka būvuzrauga profesija ir piemērota ziņkārīgiem cilvēkiem, jo nemitīgi jāinteresējas par to, kas notiek būvē. Māris atzīmēja, ka ikdiena ir aizraujoša, sniedzot iespēju iepazīties ar dažādu tipu būvēm un būvniecības niansēm. Kaspars Kurtišs uz praktisko piemēru bāzes skolniekus iepazīstināja ar to, ko dara būvkonstruktori, stāstījumu ilustrējot ar reāliem projektiem. Kaspars iedvesmoja skolniekus izvēlēties būvkonstruktora profesiju, jo tā ir pieprasīta, interesanta un labi atalgota profesija.

Pie Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultātes 1.kursa studentiem kampaņa “Mācies būvniecību” viesojās 2018.gada 11.oktobrī. Aleksejs Tokarevs, uzņēmuma “Velve” būvdarbu vadītājs stāstīja par to pienākumu kopumu, kas objekta būvniecības laikā tiek uzticēts būvdarbu vadītājiem, un iepazīstināja ar ikdienas izaicinājumiem, iedrošinot jauniešus izvēlēties šo profesiju, jo darbs ir interesants un aizrautīgs. Stāstījumu papildināja to objektu fotogalerija, kuros Aleksejs ir strādājis kā būvdarbu vadītājs. Jāatzīmē, ka Aleksejs Tokarevs ir ieguvis augstāko godalgu konkursā Gada būvinženieris Latvijā 2017 nominācijā Gada Jaunais inženieris. Savukārt, Mārtiņš Štrauss, uzņēmuma “ThermoWhite Baltic” vadītājs skaidroja specifisku darbu apakšuzņēmēju ikdienas izaicinājumus un kā tos sekmīgi pārvarēt, kā arī atzīmēja to, specifisku darbu veicēji vienmēr būs pieprasīti darba tirgū.

Pie RTU Transportbūvju fakultātes 1.kursa studentiem kampaņa “Mācies būvniecību” viesojās 2018.gada 1.novembrī. No uzņēmuma “BMGS” studentus ar būvniecības ikdienu, uzņēmuma darbību un karjeras iespējām iepazīstināja “BMGS” Marketinga vadītāja Paula Jansone un “BMGS” izpilddirektors Kirils Loškarjovs. Stāstījumā tika akcentēts, ka ir vērtīgi pastrādāt būvlaukumā arī vienkāršos darbus, lai nonākot vadošos amatos būtu kompleksa izpratne par būvniecības procesa norisi. Uzņēmumu “CTB” pārstāvēja valdes locekle Guna Eglīte un ražošanas direktors un “CTB Karjeri” valdes loceklis Kārlis Žāže. Studenti tika iepazīstināti ar ceļu būves uzņēmuma darbības specifiku un ievērojamiem realizēto projektu apjomiem, kas “CTB” padarījis par savas nozares vienu lielākiem uzņēmumiem Latvijā. Kārlis Žāže atklāja, kā veiksmīgi veidot karjeru būvniecības nozarē un kādas rakstura īpašības noder sekmīgai attīstībai.

Rīgas Teikas vidusskolas 12.klases skolnieki 2018.gada 21.novembrī kampaņas “Mācies būvniecību” ietvaros viesojās ARS Diagnostikas klīnikā Jāņa Asara ielā 3. Bijušajā Sarkanā Krusta slimnīcas ēkā norit rekonstrukcijas darbi, 1. kārtas ietvaros ir noslēgta pirmā stāva atjaunošana, šobrīd norit nākamās kārtas būvdarbi. Darbus vēsturiskajā ēkā veic būvuzņēmums “Selva būve”. Pirmās kārtas arhitektūras projektu izstrādāja arhitekte Līga Apine, tālākās kārtas arhitektūras risinājumu autori ir birojs “Jaunromāns un Ābele”. Ēkas arhitektoniski māksliniecisko izpēti veikusi mākslas vēsturniece Vita Banga. Par pirmās kārtas būvdarbu rezultātu un ARS nozīmi Latvijas medicīnā skolniekiem stāstīja Māris Andersons, Medicīnas sabiedrības ARS valdes priekšsēdētājs, skaidrojot arī ārstu misiju un profesijas nianses, bet par ēkas vēsturi skolniekiem stāstīja mākslas vēsturniece Vita Banga, pievēršoties arī mākslas vēsturnieka profesijas apgūšanai un iespējām šajā jomā veidot karjeru.

Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā 2019.gada 9.janvārī plašai un zinātkārai skolnieku auditorijai kampaņas Mācies būvniecību varoņi Evita Biezmane, “Bonava” darba aizsardzības speciāliste, un Deniss Kamuškovs, “Velve” projektu vadītājs, ar atraktīviem piemēriem skaidroja būvniecībā strādājošo ikdienu.  Evita Biezmane uzsvēra, cik svarīga ir darba aizsardzība būvlaukumā, pret to nedrīkst attiekties pavirši, jo sekas var būt nelabojamas. Bet tas nenozīmē, ka darba aizsardzības speciālista ikdiena ir garlaicīga, kas ietver tikai darbu ar dokumentiem. Ik dienu Evita apmeklē būvlaukumu un skaidro darbiniekiem tos riskus, kas iespējami dažādās situācijās. Kolēģi Evitu ir iemīļojuši, jo darbu viņa dara ar sirdi un dvēseli, patiešām rūpējoties par savu kolēģu – būvlaukumā strādājošo – labklājību. Deniss Kamuškovs stāstīja par projektu vadītāja ikdienu, kas ietver atbildību par visa procesa norisi līdz veiksmīgam gala rezultātam. Projektu vadītājs nestrādā viens, viņam ir vairāki palīgi, taču svarīga ir laba komunikācija starp visiem komandas speciālistiem.

Jaunākajās Rīgas Zoo ēkās – Āfrikas savanna – 2019.gada 16.janvārī speciālistu pavadībā viesojās O.Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas kokapstrādes entuziasti, iepazīstoties ar visai neparastu koka būvniecības objektu, kas paredzēts siltzemju dzīvniekiem un to aplūkošanai dabiskajiem apstākļiem pietuvinātā vidē. Koks tāpat kā papīrs panes visu, vienīgi ar koku jādarbojas īstiem meistariem, lai gala rezultātā koka iespējas atklātos pilnvērtīgi – gan funkcionāli, gan estētiski. Koks ir dabisks materiāls un, protams, tā ir labākā izvēle, lai būvētu dzīvnieku mītnes, kuru aprīkojums ir inženiertehniski sarežģīts.